• Aktualności

        • ŚWIETLICA

          89 646 24 68 wewnętrzny 14.

          swietlicasp2ostroda@gmail.com

          login  swietlicasp2!

          Marzec jako dynamiczny miesiąc przynosi wiele przemian, zarówno w pogodzie jak

          i w naszym codziennym życiu. Cieplejsze promyki słońca, budząca się do życia przyroda, z jednej strony dodają nam energii, aktywizują do działania, z drugiej zaś, powodują swoisty zawrót głowy i są przyczyną  wielu  narastających niepokojów dnia codziennego.

          Mając ten fakt na uwadze, uczniowie klasy IV a w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostródzie, zostali zaproszeni do odbycia magicznej podróży w poszukiwaniu wewnętrznego spokoju    i harmonii. Dzięki udziałowi w projekcie „Sztuka emocji” i  wykorzystaniu  nośnej dziedziny sztuki, jaką jest muzyka, mogli na chwilę przenieść się w świat wyobraźni, osiągnąć stan wyciszenia i relaksu. Integrujące zabawy, z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanzy, przy akompaniamencie nastrojowej  muzyki  instrumentalnej, wsparte elementami wizualizacji i treningu relaksacyjnego, pozwoliły uzmysłowić uczestnikom,  jak potężnym stanem emocjonalnym jest SPOKÓJ. Zrozumieli, że to uczucie, które może przynosić   ciszę, satysfakcję i możliwość innego spojrzenia na świat.

          Miesiąc luty przyniósł świetliczakom  ze  Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostródzie, nie lada zadanie – zmierzenie się z emocjami powiązanymi ze strachem, obawą, lękiem przed porażką oraz wyzwalanie działania, które może  je  przezwyciężyć  czyli aktu ODWAGI.

                        Wychowankowie mieli możliwość zapoznania się z wachlarzem tych emocji poprzez  wysłuchanie poglądowych tekstów  bajek i przypowieści takich jak: „ Lis i wiewiórka”, „Strach

          i odwaga”, „Wilkołak” czy „Niegrzeczna księżniczka”. Oglądali „ Baśń o odwadze” oraz analizowali symboliczne ilustracje obrazujące różnorodne akty heroizmu. Przykłady te były kanwą do dyskusji  na temat najważniejszych wątków literackich  w nich zawartych, oceny postępowania bohaterów, umiejętności radzenia sobie przez nich w trudnych sytuacjach, znajdowania sposobów na  pokonywanie przeszkód. Było to także sprowokowanie uczniów do refleksji, że strach jest emocją odczuwaną przez wszystkich, natomiast odwaga to umiejętność jego pokonania.

          Literackie poszukiwania przeplatane były integracyjnymi zabawami przy muzyce, wyzwalającymi pozytywne emocje, a uwieńczeniem naszych rozważań, było stworzenie  medalu  za  odwagę

          i obdarowanie nim osoby przez nas wybranej.

           

          W styczniu  wykonaliśmy kolejne zadanie w ramach projektu "Sztuka emocji".  Poznaliśmy emocję, jaką jest ZAZDROŚĆ, przy pomocy dziedziny sztuki: TEATR.

          Dzieci starały się zrozumieć, jak przejawia się zazdrość, czym jest oraz w jaki sposób sobie z nią radzić. Czy zazdrość można „oswoić”? Jak złe emocje przekuć w zalety? Na te, oraz inne zagadnienia dzieci starały się znaleźć odpowiedź podczas zajęć. Uczniowie wzięli udział w spektakl teatralnym, oglądając polskie legendy i starając się wyszukiwać w nich motywy zazdrości.

          Dzieci spędziły wspaniale czas i zgodnie stwierdziły, że chociaż zazdrość wydaje się być na początku czymś złym, niepotrzebnym, to jednak może być czymś pozytywnym, przynosząc naukę i inspirację.


           

                                 Miesiąc grudzień obfitował w naszej świetlicy w wiele różnorodnych działań   związanych z realizacją projektu „Sztuka emocji” i bliższym poznaniem odczucia Zachwytu( zachwyt sprawia, że na moment zapiera nam dech w piersiach i stajemy się częścią czegoś znacznie większego od nas samych). Ten czas radosnego oczekiwania  na Święta Bożego  Narodzenia, sprzyja wyzwalaniu  okazji  do osobistego przeżywania pozytywnych emocji, ale także szerzenia idei  dobroci, empatii, bezinteresownego niesienia pomocy innym  oraz  stwarzania im drobnych radości i zachwytów.                

                                 Mając to na  uwadze, wykonaliśmy wspólnie  kalendarz adwentowy i realizowaliśmy każdego dnia  zadania wyzwalające te emocje. Rozpatrywaliśmy też aspekty odczuwania zachwytu po wysłuchaniu tekstów „Opowieści bożonarodzeniowych”, wspólnych tańcach  integracyjnych przy świątecznej muzyce oraz tworzeniu postaci anioła, który często jest symbolem dobra i piękna oraz może być drobnym podarunkiem  dla  innych z okazji nadchodzących  Świąt Bożego Narodzenia. Podczas  przybliżenia  odczucia zachwytu, zapoznaliśmy się  także z aspektami zaczarowanego świata sztuki w dziedzinie rzeźby, podziwiając dzieła sławnych artystów polskich i światowych.

                            

           

          W listopadzie wykonaliśmy kolejne listopadowe zadania w ramach programu "Sztuka emocji" Żal – sztuki plastyczne.

          „Nic dwa razy się nie zdarza
          I nie zdarzy, z tej przyczyny…”

          Słowa wiersza Wisławy Szymborskiej zapoczątkowały rozmowę na temat poczucia straty i żalu. W jakich sytuacjach oraz w jaki sposób przeżywamy żal? Jak możemy sobie z nim radzić? Czy żal może nas czegoś nauczyć?  Te oraz inne zagadnienia poruszone zostały podczas listopadowych zajęć. Uczniowie wysłuchali piosenki Edyty Geppert „Nie żałuję” oraz Sanah „Nic dwa razy”. Dokonali interpretacji obrazu Małgorzaty Suwalskiej „ Żal” oraz  Georga Elgara Hicksa „Martwy szczygieł”.   Z zaprezentowanych kart metaforycznych każdy wybrał tę, która jego zdaniem najbardziej obrazuje omawianą emocję. Następnie w grupach dzieci wykonały własne obrazy  metaforyczne przedstawiające żal.  Na zakończenie zajęć dzieci wykonały maski.

           

          Międzynarodowy Dzień Jeża w dużej świetlicy 

          10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Święto to wydawać się może jako dość nietypowe i mało znane. W jakim celu zatem świętować dzień tego kolczastego ssaka. 
          Czy możemy wyobrazić sobie świat bez jeży? Takie zagrożenie niestety staje się coraz bardziej realne. Jeże są doskonale dostosowanymi przez ewolucję zwierzętami, mogącymi opierać się środowisku, a mimo to znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną, bo na te „kolczaste kulki” czyha wiele, szczególnie cywilizacyjnych, niebezpieczeństw.
          Te sympatyczne zwierzaki, tak naprawdę prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać. Są głównie drapieżnikami – żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Wbrew tradycyjnym wyobrażeniom, jeże nie żywią się owocami (zdarza się to w bardzo rzadkich przypadkach), a już z całą pewnością nie przenoszą jabłek na grzbiecie. Zwierzęta te są bardzo pożądane w naszym ogrodzie. Otóż jeż spokrewniony z ryjówką i kretem, w przeciwieństwie do nich, nie niszczy ogrodu. Jest jednym z największych ssaków owadożernych, choć nie gardzi też innym zwierzęcym pokarmem. To właśnie jego dieta sprawia, że dla wszystkich ogrodników jest bardzo pożyteczny. Jeż to pogromca ślimaków.
          Jeśli zatem zamieszka w naszym ogrodzie nie musimy się obawiać o zbiory owoców, za to skutecznie pozbędziemy się nie tylko ślimaków, ale i wielu uciążliwych owadów. Zachęcajmy więc jeże do zamieszkania w naszym ogrodzie i dbajmy o bezpieczeństwo naszego kolczastego, jakże sympatycznego przyjaciela.  O tym wszystkim dowiedziały się świetlicowe dzieci dzieci  z filmu przyrodniczego "Rok z życia jeża" i pogadanki. Z wielkim zaangażowaniem wykonały później przepiękne prace plastyczne. Jeżyki żaś nie wiedzą, że 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

                                                                             Ewa Jarzynka i Joanna Wiśniewska

           

           

           

           

          2023/2024

          W październiku wychowawcy  Świetlicy oraz ich podopieczni przystąpili do Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt. „Sztuka emocji”, który ma na celu za pomocą sztuki skierować uwagę i działania uczniów naszej szkoły w obszar emocji towarzyszących codziennemu życiu. Przez osiem miesięcy będziemy skupiać się na innej, dedykowanej konkretnemu miesiącowi emocji oraz starali się ją poznać, zrozumieć, dostrzegać u innych oraz nauczyć się o niej rozmawiać. Październik jest miesiącem, któremu towarzyszy ZASKOCZENIE. Zajęcia rozpoczęliśmy od wprowadzenia uczniów do świata emocji korzystając z fragmentu filmu pt. “W głowie się nie mieści”, którego projekcja stanowiła punkt wyjścia do ożywionej dyskusji na temat roli emocji w naszym życiu. Analizując odczuwane przez nas fundamentalne emocje, takie jak radość, smutek, złość czy strach uzmysłowiliśmy sobie ich pochodzenie oraz sposoby ich wyrażania, ekspresji. Każdy z uczniów miał okazję podzielić się z innymi, w jakich sytuacjach najczęściej odczuwa daną z emocji, jakie gesty oraz wyraz twarzy jej towarzyszą. 

          Bogatsi o nowe informacje udaliśmy się na pieszą wycieczkę do miejsca, które aż tętni od różnych emocji - Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Ostródzie. Spośród wszystkich emocji towarzyszących nam podczas odwiedzin w tym niezwykłym miejscu, skupiliśmy się właśnie na ZASKOCZENIU, które próbowaliśmy uchwycić na fotografii.

          Podczas kolejnych zajęć poszukiwaliśmy utrwalonych na zdjęciach oznak zaskoczenia na twarzach oraz w postawie ciała naszych kolegów i koleżanek. Korzystając z okazji omawialiśmy każde ze zdjęć pod kątem technicznym, ucząc się tym samym o kadrowaniu, kompozycji, roli oświetlenia oraz perspektywy.

           

           

          JESIENNE ZABAWY KREATYWNIE 

           

          PASOWANIE NA ŚWIETLIKA

              16 i 19 października 2023 r. trzydziestu pięciu pierwszaków z klasy 1a i 1b zostało pasowanych na Świetlików. Stali się pełnoprawnymi członkami grupy świetlicowej.

                 Te dwie uroczystości rozpoczęły się od przedstawienia dzieciom średniowiecznego  zwyczaju pasowania rycerzy i przyjmowania ich do bractwa rycerskiego oraz od  przywitania  ich przez starsze Świetliki zabawnym wierszem o świetlicy.    Potem, przejęte sytuacją dzieci, musiały wykazać się podczas różnorodnych prób. Okazało się, że pierwszaki świetnie znały kodeks świetlicy, dobrze odgadywały zagadki przyrodnicze oraz popisywały się wiadomościami o naszej szkole i o świetlicy. Chwilami ciężko, ale przeszły próbę wygimnastykowanego języka, powtarzając  trudne, polskie słowa. Zaś test zwinnościowy: chodzenie po matach z kolcami, nie stanowił dla nich żadnego problemu, tak samo , jak wypicie soku z cytryny z uśmiechem na twarzy.

               Po złożeniu uroczystej przysięgi, wzorem średniowiecznych rycerzy, wszyscy zostali pasowani przez p. Dyrektor na Świetlika. Każdy, świeżo mianowany Świetlik, otrzymał pamiątkowy order i tutkę z cukierkami.

                                                                                                                                                        Ewa Jarzynka

           

                                                      DZIEŃ DRZEWA

           

                 10 października w "dużej" świetlicy obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa.

          Nauczycielki: Ewa Jarzynka i Joanna Wiśniewska,  najpierw przygotowały dla dzieci projekcję unikatowego filmu przyrodniczego "SERCE DĘBU", który pokazał dzieciom jak bogate życie wielu gatunków toczy się wokół jednego drzewa. Ten widowiskowy film przygodowy ma niezwykłą obsadę: wiewiórki, chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych, sójki, mrówki, myszy polne… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego majestatycznego drzewa, od korzeni aż po gałęzie, czerpiąc z niego pożywienie, schronienie i ochronę. 

                 Po projekcji, podczas wykonywania z trzcin prostych domków dla owadów, rozmawialiśmy o  tym bezcennym darze natury, jakim jest każde drzewo...

               Później dzieci świetlicowe, z radością, posadziły przed szkołą sadzonkę dębu  oraz rozwiesiły na okolicznych krzewach domki dla owadów. Spod naszego starego dębu, rosnącego przy budynku szkoły, zebraliśmy owoce tego drzewa- żołędzie, które posłużyły dzieciom do wykonania zjawiskowych ludzików.To był bardzo ekologiczny i dydaktyczny dzień.
           Ewa Jarzynka i  Joanna Wiśniewska

           

          2022/2023

           

                 

          Życzliwość ma moc!

                 Światowy Dzień Życzliwości jest w naszej szkole wieloletnią tradycją. „Dwójkowa” społeczność ma w tym dniu żółte elementy w ubiorze i dzieli się ze wszystkimi swą pozytywną energią.

          Magia życzliwości wciąż chwyta za serce i pozostaje na zawsze wartością pożądaną. Nie do przecenienia jest otwartość  na innych ludzi, empatia i  siła miłych gestów. W naszej szkole staramy się przez cały rok tworzyć życzliwą atmosferę i  pielęgnować dobre relacje. Swój pozytywny stosunek do innych uczniowie wyrażają poprzez angażowanie się w różne akcje charytatywne, wspierając nie tylko osoby potrzebujące, lecz również zwierzęta. Biorą też czynny udział w pracach Samorządu Uczniowskiego podejmując różne działania pomocowe.

          21 listopada 2022 r. był dniem wyjątkowym i uroczystym. Do bogatych ogólnoszkolnych obchodów Dnia Życzliwości dołączyła się również świetlica. Uczniowie wykonali żółte kwiaty i serca z papieru oraz tablicę życzliwości, na której  każdy mógł przykleić swoje „złote” myśli. Wszystkie te rękodzieła zostały wyeksponowane przed szkołą. To był miły gest wzbogacający obchody święta dobroci, empatii i wrażliwości na potrzeby innych.

          #SprzątamyDlaPolski

          4 października 2022 "duża" świetlica włączyła się w ogólnopolską akcję "Sprzątamy dla Polski". Świetliki z klasy 1a i 2c pod kierunkiem p. Ewy Jarzynki dzielnie i z poświeceniem wyzbierały śmieci porzucone nad Kanałem Ostródzko- Elbląskim. Przy okazji uczyliśmy się segregacji odpadów. To była ciężka praca  dzieci w trudnym terenie. Ale teraz nasza perła turystyczna jaśniej świeci...;))))

           

          2021/2022
           

          "Znowu uczymy się pleść wianki..."

          Świetlicowe obrazki wiosenne.

           Koty,  Kotki, Koteczki 

          Dzieci z "dużej " świetlicy wzięły udział w miejskim konkursie plastycznym "Kitełkowy portret", organizowanym przez ostródzką Miejską Bibliotekę Publiczną. Konkurs związany był z obchodami Światowego Dnia Kota. Nasz świetlik, Marysia Szrejder zdobyła II miejsce za portret czarnego kotka, wykonanego pod kierunkiem p. Ewy Jarzynki. 👏👏👍👍😃😃

           

          Zima piękna.... I groźna....

           

                                    Świetlicowe przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

           

                   

           

          Światowy Dzień Życzliwości i Dobrych Uczynków

          Narodowe Święto Niepodległości w „dużej” świetlicy.

           

          W „dużej” świetlicy  dzieci wraz z nauczycielkami uczcili Święto Niepodległości poprzez różnorodne formy zajęć. Uczniowie wykonali szereg prac o tematyce patriotycznej- biało- czerwone kotyliony, serduszka, kwiaty. Odbyła się również prezentacja lekcji historii, podczas której dzieci dowiedziały się o trudnej walce Polaków o niepodległą ojczyznę.    Zwieńczeniem tych działań było wykonanie gazetki patriotycznej, na której umieszczone zostały prace wychowanków.

          Dyniowo w  świetlicy ......

                                    PASOWANIE na „ŚWIETLIKA”

           

           

             11,12 i 13 października 2021 roku w „dużej” świetlicy odbyło się Pasowanie na „Świetlika”. Do grona „dzieci świetlicowych” zostali przyjęci uczniowie klas pierwszych, uczęszczający do szkolnej świetlicy. Pasowanie odbyło się w różnych terminach, ponieważ obowiązuje nas reżim covidowy.

          Impreza każdorazowo rozpoczynała się od czytanej przez p. Zosię Zaleską bajeczki o świetlikach, które powinny zawsze świecić przykładem i czynić dobro. Potem każdy pierwszak musiał przejść trzy próby: sprawności, zręczności i wytrzymałości. Próba sprawnościowa polegała na wylosowaniu ćwiczenia i jego wykonaniu. Później, dzieci musiały z wafla wygryźć serce- symbol dobrych i uczynnych Świetlików. Najcięższą próbą było połknięcie soku z cytryny z uśmiechem na twarzy.

          Wszystkie dzieci wykonały zadania „śpiewająco” i mogły być pasowane przez

          p. Dyrektor. Otrzymały również pamiątkowy dyplom i słodką paczuszkę.

          Teraz są pełnoprawnymi członkami grupy „dzieci świetlicowych”.

           

           

                                                                                      Ewa Jarzynka

                                                                                      Zofia Zaleska

          Jesienne dekoracje

                                                  Pani  JESIEŃ                                 

              Dzisiaj tj. 01.10.2021, w ten słoneczny, jesienny dzień, dzieci świetlicowe ułożyły na boisku szkolnym Panią Jesień.  Wykorzystały do tego kasztany, żołędzie, liście i szyszki.

          Pani Jesień wyszła bardzo urodziwa. :)

             Ewa Jarzynka

           

           

                                                   Międzynarodowy Dzień Kota w "dużej " świetlicy

          "Koci dzień" w świetlicy

          Człowiek udomowił kota 10 tys. lat temu. Dopiero w 1990r. we Włoszech po raz pierwszy koty doczekały się swojego Międzynarodowego Święta. W Polsce Dzień Kota obchodzony jest od 2006r. Dzień Kota to nie tylko oddanie hołdu temu popularnemu zwierzęciu domowemu, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie dzieci na problem bezdomnych kotów. Wśród uczniów nie zbarakło miłośników tych zwierząt, kórzy chętnie opowiadali o swoich pupilach i prezentowali zdjęcia i filmiki z własnego telefonu. Namalowali również swoje koty nieznaną im do tej pory techniką-węglem oraz poprzez wydmuchiwanie farby. Chętni mogli pomalować sobie twarz w kocie wzory i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

                                                                                      Ewa Jarzynka

                                                                        

              

                             Świetlicowa wycieczka do ośrodka leczenia ptaków

                                                      w Bukwałdzie

           

                 W sobotę 30 listopada 2019 grupa 15-stu Świetlików z „dużej” świetlicy, wraz z p. Ewą Jarzynką wybrała się na wycieczkę do Bukwałdu k/Olsztyna, gdzie znajduje się ośrodek leczenia dzikich ptaków Fundacji ALBATROS. Tam czekała na nas

           p. Kamila, która przygotowała dla nas ciekawe warsztaty o ptakach. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób fruwają ptaki, czym się odżywiają, jak zbudowane są ich dzioby oraz czym można je dokarmiać zimą. Nauczyły się też przygotowywać ptakom kulki z ziaren i żelatyny. Wiedzą już teraz, jak postępować z rannym ptakiem i do kogo zwrócić się o pomoc.

                 Największym wydarzeniem wycieczki było spotkanie z żywymi ptakami, rezydentami ośrodka. Są to ptaki trwale okaleczone, które pozostają w ośrodku, ponieważ, z różnych przyczyn, nie poradziłyby sobie same na wolności.

          Zachwyciły nas  bociany żyjące stadnie w zagrodzie, które wprawdzie nie mogą latać, ale wiosną, mimo swego kalectwa, dobierają się w pary, budują gniazda na ziemi, składają jaja i wychowują młode bocianiątka. Te z kolei same uczą się sztuki latania, a jesienią odlatują z innymi bocianami do Afryki.

                 W przestronnej wolierze oglądaliśmy orła bielika i mogliśmy naocznie przekonać się jaki to piękny i duży ptak, mimo że amputowano mu jedno skrzydło.

           Sprawdzaliśmy długość jego skrzydeł, przykładając swoje rozłożone ramiona do linii- symbolu rozpiętości skrzydeł orła bielika.

                  Ogromne wrażenie zrobiły na nas sowy, a właściwie puszczyki, które ze stoickim spokojem siedziały na gałęziach w wolierze i drzemały. Wśród ulubionego przez nie stosu sosnowych gałęzi doliczyliśmy się kilkunastu ptaków..

                  Para kruków „Artur” i „Basia” to ulubieńcy ośrodka. Kruki  uznawane są za jedne z najinteligentniejszych ptaków. „Basia” trafiła do ośrodka, ponieważ nie ma części dzioba, lecz mimo tej ułomności dobrze radzi sobie z jedzeniem, co więcej: ten kruk mówi: wypowiada trzy imiona ludzkie.

          Bardzo chcieliśmy usłyszeć jej głos, o którym mówiono nam, że brzmi identycznie jak ludzki. Jednak mimo przekupnego smakołyku w postaci banana i  ogromnej zachęty z naszej strony, ptak  nie chciał popisać się swoją niezwykłą umiejętnością.

                 Z bardzo bliska mogliśmy obserwować i podziwiać pustułkę, krogulca, mewy, sowę uszatkę, myszołowa, żurawia i łabędzie.

                Na terenie ośrodka znajduje się też szpital dla ptaków. Nie mogliśmy go obejrzeć, gdyż dochodzą tam do zdrowia ptaki, które będą wypuszczone na wolność.  Zrozumiałe jest, że muszą pzebywać w ciszy, spokoju i nie można ich stresować obecnością ludzi.

               Na koniec  dzieci wzięły udział w quizie o ptakach, w którym wykazały się zdobytymi wiadomościami. Przekazaliśmy też swoje cegiełki na działalność Fundacji ALBATROS zakupując pamiątkowe magnesy z wizerunkami ptaków.

               Wyjazd był zwieńczeniem zajęć edukacyjnych o migrujących ptakach siewkowatych, prowadzonych w świetlicy szkolnej przez p. Ewę Jarzynkę.

          W zajęciach ogółem uczestniczyło 39 chętnych uczniów z klas czwartych, pierwszych i drugich. Zajęcia odbywały się w dwóch częściach: na przełomie kwietnia i maja oraz na przełomie października i listopada 2019 w ramach ogólnopolskiej kampanii na rzecz migrujących ptaków organizowanej przez Fundację ŁĄCZĄ NAS PTAKI  i Fundację PSUBRATY.

           

                                                                                 EWA JARZYNKA

           

          Chronimy ptaki siewkowate..." 

               II tura zajęć  edukacyjnych na rzecz ptaków  

                                                      migrujących   

           

                W "dużej" świetlicy, na przestrzeni października i listopada 2019  odbyła się II tura zajęć edukacyjnych na rzecz ochrony ptaków migrujących.  Jest to ogólnopolska kampania  organizowana  przez Fundację "Łączą Nas Ptaki" i "Psubraty" skierowana  do najmłodszych mieszkańców Polski i Francji . 

          Tym razem w zajęciach uczestniczyła 30-osobowa grupa dzieci świetlicowych

          z klas Ia i IIb.
             To cykl  dziewięciu  interesujących a zarazem poruszających zajęć edukacyjnych

          o ochronie polskich ptaków, które na zimę migrują nad Atlantyk. Francuskie wybrzeża są popularnym miejscem zimowania coraz rzadszych w Polsce ptaków siewkowatych takich jak np. kulik wielki, czajka, słonka, batalion, rycyk, kszyk czy krwawodziób.. Niestety, mimo apeli przyrodników i organizacji z wielu krajów, z rąk francuskich myśliwych ginie tam prawie 20 milionów ptaków rocznie. Edukacja najmłodszych obywateli polskich i francuskich  jest nadzieją dla tych ptaków i przyrody.

              Dzięki zajęciom dzieci poznały wygląd, siedliska i sposoby żerowania polskich ptaków siewkowatych, miejsca migracji tych ptaków oraz  zagrożenia z nią związane. Dowiedziały się, jak bardzo ptaki są wrażliwe na zmiany środowiska i  kurczenie się ich siedlisk w Polsce. Poznały też możliwości i sposoby  poprawienia sytuacji ptaków.

            Każdy uczestnik napisał list do swoich rówieśników we Francji z prośbą o opiekę nad ptakami oraz wykonał pracę plastyczną przedstawiającą wybranego ptaszka,

          o którym była mowa na zajęciach.

          Wszystkie nasze  listy i prace zostały wysłane do Fundacji. Będą dostarczone dzieciom we francuskich szkołach, w regionach gdzie ginie najwięcej ptaków.

                                                                                   

                                                                                   Prowadząca  EWA JARZYNKA

           

           

                                                         Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 2019 r.

           

            „Duża”  świetlica włączyła się w szkolne obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, które odbywały się w naszej szkole,  tradycyjnie, 21 listopada.  Dzieci wykonały plakaty okolicznościowe, rozmawiały o życzliwości i pisały życzliwe listy. Część  Świetlików, razem z P. Ewą,  przygotowała i obsługiwała stoisko w holu szkoły, na którym chętni uczniowie mogli namalować życzliwą buźkę-emotikon.  Stoisko cieszyło się ogromnym powodzeniem.Z  pomysłowych, uczniowskich „emotków” powstał później  piękny obraz, który obecnie zdobi szkolny korytarz.

                                                      

          PASOWANIE NA „ŚWIETLIKA”

             Dnia 17 pażdziernika 2019r. w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste „Pasowanie na Świetlika” uczniów klas I, uczęszczających na świetlicę szkolną.  
             Impreza rozpoczęła się od powitania uczestników zabawy, rodziców i gości  oraz omówienia celu spotkania. Głównym celem tej uroczystości było przyjęcie do grona Świetlików ( uczęszczających na świetlicę)  nowoprzybyłych dzieci, a także stworzenia w świetlicy atmosfery radości, przyjaźni oraz zaufania. 
          Starsza koleżanka pierwszaków, Wiktoria, przywitała wszystkich  wierszem, 
          a Gabryś, uczeń III klasy,  równie zabawnym wierszykiem wyjaśnił,  dlaczego lubi chodzić na świetlicę.
              Zanim uczniowie zostali przyjęci do grona Świetlików, musieli przejść bardzo ważny test gotowości świetlicowej. Pierwszaki musiały wykazać się odwagą, szeregiem umiejętności oraz wiedzą niezbędną dla każdego Świetlika.
          Na początek sprawdzono znajomość regulaminu świetlicy. Dzieci poradziły sobie
           z tym doskonale. 
          Potem przeszły cztery próby:
          próbę śpiewu – śpiewały piosenkę o świetlicy przy akompaniamencie gitarowym p. Ani Szurgot
          próbę zabawy- tańczyły z serwetką na głowie, ale i uprzejmie podnosiły
           i wręczały  serwetki, które spadły w czasie tańca
          próbę zręczności i sprawnych rąk-  wykonały ludzika z kasztanów i żołędzi
          próbę szerokiego uśmiechu – piły sok z cytryny i zaraz musiały szeroko się uśmiechnąć.
          Wszystkie zadania dzieci wykonały doskonale. 
          Po wyrażeniu zgody przez p. Dyrektor, obserwującą przez cały czas dzieci, nareszcie mogły złożyć uroczystą przysięgę, która brzmiała:
          ” Uroczyście ślubuję być zawsze wesołym,
          uśmiechniętym i koleżeńskim.
          Dbać o bezpieczeństwo własne oraz kolegów.
          Dbać o porządek i czystość w świetlicy.
          Nigdy nie zapomnę powiedzieć:
          Dzień Dobry, Przepraszam, Dziękuję, Do Widzenia .
          Obiecuję bawić się, uczyć się, odrabiać lekcje,
          sprzątać, troszczyć się o świetlicę.
          I oczywiście szanować swoje Panie.
          Ślubujemy.” 
          Po ślubowaniu każdy pierwszak został  pasowany ozdobną latarką przez Panią Dyrektor  na Świetlika. Nowopasowany Świetlik został też posypany brokatem, aby odtąd świecił przykładem. Na pamiątkę tego wydarzenia dostał  dyplom i słodką paczuszkę. 
          Na koniec część  Świetlików razem z p. Anią Szurgot i p. Anią Kochanowską, prowadzącą tę uroczystość, zaśpiewała piosenkę pt. „Pięknie żyć”. 
          Całą uroczystość zwieńczył poczęstunek i miła rozmowa z rodzicami.
          Pasowanie na Świetlika przygotowały: Zofia Zaleska
                                                                         Ewa Jarzynka
                                                                         Anna Kochanowska
                                                                         Anna Szurgot
                                                                         Lidia Filarska

           

           

                                      4 października – Światowy Dzień  Zwierząt            

               Październik okrzyknięto miesiącem szczególnie przyjaznym zwierzętom. Co roku w tym czasie  w dużej  świetlicy odbywają się ciekawe pogadanki na temat naszych pupili. Czytamy ciekawe fragmenty literatury , słuchamy piosenek m.in. o tym, że „nie jesteśmy najważniejsi, są też z nami bracia mniejsi”. Z wielkim entuzjazmem wychowankowie opowiadają o swoich domowych zwierzętach, malują ich portrety. Wspólnie  dochodzimy do refleksji, że zwierzę nie jest rzeczą, odczuwa, myśli i reaguje. Każdy  posiadacz psa czy kota czy też innego pupila wie jak ważną rolę odgrywają one w życiu każdej rodziny.

           

                    Kartki dla Powstańców Warszawskich

           

           

              Wrzesień  to szczególny miesiąc dla każdego Polaka- patrioty.

          I właśnie we wrześniu 2019 dzieci z „dużej” świetlicy wzięły udział

          w ogólnopolskiej akcji, w ramach której Polacy duzi i mali  wysyłają kartki

          do Powstańców Warszawskich. Jest to część projektu „BohaterON

          w Twojej Szkole”- ogólnoposkiej kampanii o tematyce historycznej,

          której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukacja społeczeństwa, a także promocja postaw

          patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku.

             W związku z tym nasze dzieci poznały historię Powstania Warszawskiego

          w pigułce, obejrzały dokumentalne filmy i ludzi z tamtych lat. Następnie

          pełne przejęcia i empatii z chęcią wykonały tematyczne kartki dla żyjących

          jeszcze  Powstańców Warszawskich.Z głębi dziecięcych serc napisały

          do nich ciepłe słowa podziękowań. To były bardzo emocjonalne

          lekcje historii.

           

                                                                            Ewa Jarzynka  Zofia Zaleska

           

           

          "Chronimy ptaki siewkowate..."

           

                W "dużej" świetlicy, na przestrzeni kwietnia i maja 2019   wraz z 9 dziewczynkami
          z klasy IVb  wzięłyśmy  udział w ogólnopolskiej kampanii na rzecz ochrony migrujących ptaków. Kampania  organizowana  przez Fundację "Łączą Nas Ptaki"
          i "Psubraty" skierowana jest do najmłodszych mieszkańców Polski i Francji . 
             To cykl  8-9 interesujących a zarazem poruszających zajęć edukacyjnych o ochronie polskich ptaków, które na zimę migrują nad Atlantyk. Francuskie wybrzeża
          są popularnym miejscem zimowania coraz rzadszych w Polsce ptaków siewkowatych jak np. kulik wielki, czajka, rycyk, kszyk czy krwawodziób. Niestety, mimo apeli przyrodników
          i organizacji z wielu krajów, z rąk francuskich myśliwych ginie tam prawie 20 milionów ptaków rocznie. Edukacja najmłodszych obywateli polskich i francuskich  jest nadzieją dla ptaków i całej przyrody.

              Dzięki warsztatom  uczennice poznały zagadnienia związane z migracją ptaków, zagrożenia z nią związane oraz obecne zagrożenia dla ptaków siewkowatych wynikające z kurczenia się ich siedlisk. Poznały też możliwości i sposoby  poprawienia sytuacji ptaków.

            Każda uczestniczka napisała list do swoich rówieśników we Francji z prośbą o opiekę nad ptakami oraz wykonała pracę plastyczną przedstawiającą wybranego ptaszka, o którym była mowa na zajęciach.

          Wszystkie nasze  listy i prace zostaną zabrane przez Fundację i dostarczone dzieciom we francuskich szkołach, w regionach gdzie ginie najwięcej ptaków.

                                                                                   

                                                                                   Prowadząca  EWA JARZYNKA

           

                                                                                                                          
           
           

          Nadeszła wiosna i dziewczynki z "dużej" świetlicy pod okiem p. Ewy Jarzynki uczą się wyplatać wianki z roślin łąkowych. Przy okazji poznają nazwy i pokrój roślin rosnących wokół nas.

                                 A oto prawdziwe małe Słowianki w stylowych wiankach....

           

                                                 

          Artystyczny październik i listopad w dużej świetlicy.

             Jesień w tym roku rozpieściła nas fantastyczną pogodą. Oprócz podziwiania przyrody, zabaw na świeżym powietrzu, dzieci chętnie zajmowały się pracami plastycznymi. Spod ich zręcznych rąk wychodziły piękne sówki, jeżyki, liski, jesienne liście i parasolki. Wychowankowie wykonali również dyniową girlandę, która zdobi dużą świetlicę.

              Wszyscy nasi podopieczni bardzo kochają zwierzęta. Jak co roku, 5 października                  w Światowym Dniu Zwierząt dzieci z p. Ewą Jarzynką i p. Zosią Zaleską odbyły wiele rozmów na temat szacunku do wszystkich istot żyjących w przyrodzie. Po raz kolejny wybrzmiały też słowa piosenki „ Nie jesteśmy najważniejsi, są też z nami bracia mniejsi.” Na koniec uczniowie wykonali portrety swoich pupili.

              W listopadzie dzieci przygotowywały prace plastyczne na Dzień Bajki, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. W tym miesiącu nie zabrakło również zajęć                  o tematyce patriotycznej. Z okazji 100-lecia Niepodległości uczniowie wykonali wiele ciekawych prac plastycznych , obejrzeli prezentację, wysłuchali pieśni patriotycznych.
          Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka  stworzyli plakat z wyszczególnionymi prawami i obowiązkami skierowanymi do wszystkich dzieci na świecie. Systematycznie  odbywały się również zajęcia głośnego czytania opowiadań o tematyce poszanowania godności dzieci i ich praw.

          Uczymy się ręcznego szycia...

                 Na „dużej” świetlicy, przez kilka tygodni pod okiem p. Ewy Jarzynki, chętne dzieci uczyły się szyć lalki szmacianki. Praca ta wymagała cierpliwości, wytrwałości i kreatywności.

           Ale się opłaciło....

          Poniżej prezentujemy twórców i ich prześliczne laleczki szmacianki.

           

           

           

                                                      

           

                                            Lekcje języka migowego w dużej świetlicy.

           

                        Lekcje  migania w dużej świetlicy są prowadzone przez p. Artura Moskalika już trzeci rok.  Uczestniczą w nich obecnie dwie grupy dzieci z klas IIIA i IIIB. Cotygodniowe spotkania są wielką przyjemnością i zabawą. Dzieci mają szansę na poznanie języka gestów czyli komunikacji wymagającej pracy ciała, mimiki. Jest to również stworzenie możliwości do zbliżenia się do odmiennej kultury, poszerzenie własnych horyzontów myślowych, kształcenie postaw empatii i tolerancji.

           

                                        

           

           

           

           

           

                                      Dbamy o swoje bezpieczeństwo w sieci!

                17 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu. To była dobra okazja, aby przypomnieć młodym internautom o rozsądnym korzystaniu z sieciowych dobrodziejstw. W małej i dużej świetlicy naszej szkoły odbyło się szereg pogadanek tematycznych z dziećmi. Wychowankowie obejrzeli ze swoimi paniami cykl  edukacyjnych filmików z serii „Owce w sieci” i „Zuźka  i Tunio”. Wykonali też prace plastyczne, w których starali się obrazowo zachęcić do ochrony swoich danych osobowych i własnego wizerunku. W dużej świetlicy nasi wychowankowie spotkali się  
          z policjantem, p. Januszem Karczewskim, który opowiedział im o niebezpieczeństwach czyhających w Internecie. Wskazał też ogromną potrzebę informowania rodziców i inne osoby dorosłe o wszystkich swoich niepokojach związanych z korzystaniem z sieci. Nie do przecenieniaw temacie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni jest rola rodziców. Dla Nich właśnie 7 marca zostało zorganizowane edukacyjne spotkanie z policjantką z wydziału prewencji, p. Bożeną Bujakiewicz . Uczestnicy mieli  okazję usłyszeć o groźnych przypadkach cyberprzestrzeni z udziałem dzieci. Uświadomieni zostali również jaką istotną rolę odgrywają oni w monitorowaniu kontaktów Internetowych własnych pociech. Temat bezpieczeństwa w sieci nie kończy się, rozmowy z uczniami będą kontynuowane
          i aktualizowane.

                                                                                                                                                                                                             

           

                            

                                   Tupu tup po śniegu,

                                dzyń dzyń dzyń na sankach,

                                skrzypu skrzyp na mrozie

                                lepimy bałwanka.........  :)

           Nareszcie doczekaliśmy się świeżego, puszystego i lepiącego śniegu. Świetliki z "dużej" świetlicy natychmiast wzięły się za lepienie bałwanków. Oto nasze śniegowe cudeńka... 
          Ewa Jarzyna

                                                            foto

               MIKOŁAJE.......  MIKOŁAJE...... MIKOŁAJE........

          Mikołajowo zrobiło się na "dużej" świetlicy przed Mikołajkami. A to za sprawą realizacji projektu plastycznego. Dzieci tworzyły portrety Mikołajów wykorzystując różne techniki plastyczne. Były twórcze i świetnie się przy tym bawiły. Prace dzieci zdobiły później salę gimnastyczną podczas akcji charytatywnej "Mikołajkowy Maraton Aerobiku" oraz szkolny korytarz.

                                                                        Ewa Jarzynka i Zofia Zaleska                                                                        

           

           foto


          Dzieci z dużej Świetlicy wzięły udział w konkursie "Życzenia dla biblioteki",
          w którym zajęły I, II, III miejsce.

           

          Na "dużej" świetlicy -migamy...

          Od 22.marca 2016 co tydzień, we wtorki w "dużej"świetlicy odbywają się lekcje języka migowego.
          Prowadzi je charytatywnie rodzic naszych uczniów p. Artur Moskalik, który na co dzień posługuje sie tym językiem.
          15-osobowa grupa dzieci dzielnie uczy się "migać", czyli porozumiewać się za pomocą mimiki, gestów rąk, dłoni i palców.
          Lekcje są bardzo interesujące i cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów jak i nas- nauczycielek świetlicy.
                                                                   Ewa Jarzynka
                                                                     Zofia Zaleska


           

          Robimy cudeńka na choinkę

          Takie piękne i oryginalne ozdoby choinkowe robiliśmy w świetlicy pod kierunkiem pani Ewy i p Zosi. Wzięły one udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Centrum Kultury ostródzkiego zamku i szkolnym konkursie pod tym samym tytułem.

                                                                                               ozdoba-choinkowa-ruchomy-obrazek-0126ozdoba-choinkowa-ruchomy-obrazek-0126

           

           

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie
      • 89 646 24 68 89 506 59 80 sekretariat wew. 10 świetlica wew. 14 pedagog wew. 15 biblioteka wew. 16 stomatolog 883253315
      • 14-100 Ostróda ul. Olsztyńska 7 Poland
      • Barbara Wiśniewska dyrektor.sp2ostroda@wp.pl
      • Bożena Pawełczyk bpsp2ostroda@wp.pl
      • W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiej Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. informuję, że Administratorem Ochrony Danych jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Gizewiusza , tel: 89 646 24 68, a Inspektorem Ochrony Danych – Pan Jacek Pietrzyk, tel: 89 642 94 30
    • Logowanie