- Informacje ogólne
- Aktualności
- Regulamin biblioteki
- Regulamin MCI
- Regulamin wypożyczania podręczników i materiałów ćwiczeniowych
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Moja Książka -Recenzja
- Wielka Liga Czytelników
- Lekcje biblioteczne
- Czytanie na dywanie
- Noc w bibliotece
- Ogłoszenia o konkursach czytelniczych
- Miedzyszkolny konkurs czytelniczy" Baśnie i legendy naszego regionu"
- Konkurs pięknego czytania
- Jak czytać dziecku? Porady dla rodziców
- Nowi czytelnicy
- Lektury
- Wybory książek
- Jak nie czytam, jak czytam .
- Rzuć wszystko, zacznij czytać
2022
8 marca 2022roku opublikowano wykaz instytucji, które otrzymały dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych do bibliotek szkolnych . Miło mi oznajmić, że otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 3.500 zł.
Otrzymalismy środki na zakup nowości na rynku księgarskim i rozwijanie pasji czytelniczych u najmlodszych.
Zorganizowalismy konkurs dla sześciolatkow z ostródzkich przedszkoli- Ulubiona postac z bajki.
Informacja_wykaz_szkol_i_przedszkoli_2021_i_2022_NPRC2.0_2021_2025.pdf
2021
W ramach NPRC otrzymanego w 2021 zakupiliśmy regały do biblioteki i książki, Po feriach zimowych uczniowie mogli już wypożyczać nowe pozycje.
Konsultacje :
Na podstawie potrzeb biblioteki, zainteresowań czytelników, obserwacji wypożyczeń i nowości na rynku księgarskim ustalono listę książek do zakupu dofinansowanego z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Priorytet 3.
Została ona przedstawiona do konsultacji rodzicom podczas zebrań 9 .11.2021. i Bibliotece Miejskiej i Bibliotece Pedagogicznej w Ostródzie oraz Samorządowi Uczniowskiemu działającemu w szkole.Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. NPRCz 2.0 jest rozwinięciem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego w latach 2016–2020.
NPRCz 2.0 – dokąd zmierzamy?
- Czytelnictwo nie tylko wzmacnia nasze kompetencje osobiste, zawodowe, ale niewątpliwie wpływa na procesy społeczne – wspiera rozwój społeczny i wzmacnia tożsamość narodową, dlatego jego promocja jest jednym z priorytetowych celów Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konsekwentnie prowadzona polityka upowszechniania czytelnictwa oraz kształtowania i wzmacniania nawyku czytania we wszystkich grupach wiekowych jest jednym z filarów polityki kulturalnej państwa. To są działania długofalowe, które wymagają cierpliwości, konsekwentnej pracy u podstaw. Ich efektów należy oczekiwać w perspektywie wieloletniej. Od początku XXI w. obserwujemy w Polsce bardzo niepokojący spadek czytelnictwa. Na przestrzeni ostatnich kilku lat udało się jednak ten negatywny trend zahamować, a w 2019 i 2020 r. Polacy zaczęli nawet czytać nieco więcej. Te dane uzasadniają potrzebę kontynuowania NPRCz, poprzez który chcemy ułatwiać dostęp do książek i pokazywać korzyści płynące z czytania. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych oraz ich użytkowników – podkreśla prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego i sportu.
Do nowych elementów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 należą m. in.: program dotacyjny aktywizujący nowe środowiska i lokalne społeczności, ogólnokrajowa kampania na rzecz czytelnictwa, przyłączenie prawie 500 bibliotek do ogólnokrajowej platformy udostępniania zbiorów prowadzonej przez Bibliotekę Narodową, wsparcie projektowe służące lepszemu rozumieniu potrzeb i oczekiwań czytelników przez bibliotekarzy i podnoszeniu ich kompetencji.
Realizacja działań skierowanych do bibliotek publicznych odbywa się na kilku poziomach. Przede wszystkim kontynuowane są kluczowe zadania poprzedniej edycji programu, czyli zakupy nowości wydawniczych do bibliotek, poszerzone w latach 2021-2025 o możliwość finansowania zakupu usług zdalnego dostępu do treści w formatach e-booków, audiobooków czy synchrobooków oraz inwestycje w infrastrukturę bibliotek. O dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych w ramach NPRCz 2.0 mogą ubiegać się instytucje zlokalizowane w miastach do 100 tys. mieszkańców. Stanowi to novum w stosunku do poprzedniej edycji NPRCz, która uwzględniała wyłącznie mniejsze ośrodki do 50 tys. mieszkańców. Szczególne wsparcie w programie otrzymają zabytkowe obiekty biblioteczne, biblioteki znajdujące się w nieodpowiednim stanie technicznym. Premiowana będzie także budowa nowych, energooszczędnych obiektów bibliotecznych.
Ważnym elementem programu jest także kontynuacja działań Ministerstwa Edukacji i Nauki, skierowanych do bibliotek szkolnych i pedagogicznych. – Poprzednia edycja programu pokazała, że dzięki wzbogaceniu księgozbioru o nowości wydawnicze, uczniowie chętniej sięgali po książki z biblioteki szkolnej. Wzrosła też świadomości rodziców w odniesieniu do roli książek w życiu dziecka i korzyści wynikających z czytania. Ważne, aby nawyki czytelnicze były kształtowane od najmłodszych lat życia dziecka, dlatego wsparciem w obecnej edycji programu – oprócz szkół i bibliotek pedagogicznych – będą objęte także przedszkola.
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.
Celem Programu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne dla dzieci i młodzieży, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne, a także szkoły, zespoły szkół i szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.
Wzbogacenie biblioteki o ciekawe książki spowodowało wyraźnie zauważalne zwiększenie zainteresowania biblioteką
i książką. Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne książki, często bestsellery, książki poczytnych autorów, nagradzane w prestiżowych konkursach literackich. Tak doposażony księgozbiór dostarcza radosnych emocji i wrażeń, rozbudza zainteresowania, dyskusje na temat przeczytanych książek, daje możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach
i projektach edukacyjnych, inicjuje działania na rzecz promowania czytelnictwa. Możliwość decydowania o zakupach, czytanie nowych książek, sprawiło, że czytelnicy przychodzą i pytają o inne tytuły, książki o podobnej tematyce, sugerują nowe zakupy. Czytelnicy chcą mieć wpływ na zakupy nowych książek do biblioteki.
Zwiększyła się w bibliotece obecność rodziców dzieci młodszych.
Wyraźnie wzrosła ilość uczniów korzystających z biblioteki oraz ilość wypożyczeń. Dwukrotnie zwiększyła się iliość wypożyczeń w ciągu miesiąca. A 90 % czytelników wypożyczyła już przynajmniej jedną książkę kupioną w ramach Programu.Ważne
10 czerwca uczniowie wszystkich klas mieli możliwość budowania listy książek, które zostaną zakupine do biblioteki szkolnej. Wkrótce opublikujemy stworzoną przez Was listę książek.