• Cyberprzemoc

• 18 października obchodzony jest Światowy Dzień Godności.

Z tej okazji w naszej szkole odbyły się warsztaty pt. „ Hejt ? Hejtu nie promuję, Hejt banuję, bo reaguję” przeprowadzone przez nauczyciela informatyki Joannę Stępień.

Scenariusz warsztatów udostępniony został przez Global Dignity Poland, międzynarodową inicjatywę, propagującą ideę poszanowania godności jako fundamentalnego prawa człowieka.

Główne wydarzenia w ramach programu koncentrują się podczas Światowego Dnia Godności, przypadającego w każdą trzecią środę października. Tego dnia tysiące wolontariuszy rozmawia z uczniami o godności w szkołach na całym świecie.

W naszej szkole zajęcia warsztatowe odbyły się w dniach 10- 16 października. Uczestniczyły w nich klasy VI i VII. Uczniowie zapoznali się ze zjawiskiem hejtu, jego przyczynami i konsekwencjami. Hejt to element mowy nienawiści, hejt to forma przemocy, od hejtu krótka droga do cyberbullyingu. Zostali uświadomieni, co robić, kiedy zetkną się z hejtem. Celem  tych zajęć było  uwrażliwienie na godność własną i godność drugiego człowieka.

Uczniowie pracowali w grupach, prowadzili dyskusje na forum grupy, wykonywali plakaty, obejrzeli film pt.” Bezpieczeństwo w sieci w kilku krokach”

.

Chcemy być bezpieczni w sieci

W dniu 9 listopada uczniowie klasy VI a pod opieką pedagoga szkolnego uczestniczyli w konferencji poświęconej zjawisku CYBERPRZEMOCY. Konferencja odbyła się w Centrum Użyteczności Publicznej, organizator to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie .

Uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać z Internetu, jakich zasad należy przestrzegać aby uniknąć zagrożeń.

10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu

1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego,

2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób,
          3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci,

4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail,

5. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć,

6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych,

7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr,

8. Czytaj regulaminy,

9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL,

10. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.