• Pasowanie na Świetlika

•  PASOWANIE NA ŚWIETLIKA

25.10.2016

W dniu 25 października 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie odbyło się uroczyste  ,,Pasowanie na Świetlika” uczniów klas pierwszych.Taki „ chrzest świetliczków”  to coroczna tradycja w naszej szkole. Wychowawczynie Monika Bogusławska i Emilia Ołdak- Lewandowska przygotowały dla swoich podopiecznych kilka zadań do wykonania.
                W uroczystości pomagali również członkowie Szkolnego Koła PCK:Krystyna Zemska, Maria Nyga, Piotr Liszewsk ioraz Maja Sikorska.   Na początek uczniowie przywitali przybyłych gości piosenką -„ Hymnem świetlików”,
          a następnie przystąpiły do bardzo ważnego testu gotowości świetlicowej,  w którym sprawdzona została ich wiedza i umiejętności. Pierwszaki dzielnie zmierzyły się z 5 próbami. Próbą wiedzy (odgadywanie zagadek), sprawności (nagły atak zimy- wyścigi w ubieraniu szalika, czapki, rękawiczek oraz zatemperowanie kredek), próbą smaku (odgadywanie nazw owoców), próbą wygimnastykowania języka
          ( powtarzanie trudnych wyrazów) oraz próbą znajomości regulaminu świetlicy. Wszystkie dzieci doskonale przeszły ten test.

Na koniec trójka dzieci zaprezentowała krótkie wierszyki o szkolnej świetlicy po czym Pani Dyrektor Barbara Wiśniewska przystąpiła do pasowania uczniów, aby mogli dołączyć do grona świetlików. Uczniowie złożyli przyrzeczenie,  w którym deklarowali właściwe zachowanie
          i odpowiednią kulturę. Na pamiątkę pasowania świetliki otrzymały dyplomy. Po pasowaniu
          nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz dobrej muzyki.

2014

27 października, mimo wielu przeciwności, odbyło się pasowanie na Świetlika  uczniów klas pierwszych. Pani Dyrektor Barbara Wiśniewska rozpoczęła uroczystość.   W wielu konkurencjach sprawnościowych ( w sztafecie,  w biegu
          z przewodnikiem) i konkursie wiedzy o świetlicy  dzieci udowodniły, że godne są  miana Świetlika.
          Złożone ślubowanie i dyplomy przypieczętowały ich przynależność do świetlikowego bractwa.

PASOWANIE NA „ŚWIETLIKA” 2013/14

11.X.2013 w świetlicy szkolnej odbyło się pasowanie na „Świetlika”. Świetlik to członek świetlicowej gromady. Osiemnaścioro dzieci z pierwszych klas tego dnia zostało oficjalnie przyjętych do grona dzieci świetlicowych Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostródzie.

Imprezę poprowadziły dwie dziewczynki z trzeciej klasy, starsze „Świetliki”: Julia Gwara i Maria Nyga.

Pierwszaki, aby być pasowanym, musiały pomyślnie przejść liczne próby, które sprawdzały ich wiedzę, umiejętności i sprawność fizyczną:

• próba wiedzy - dzieci odgadywały zagadki;

• próba zabawy - tańczyły z serwetką na głowie;

• próba sprawności – musiały, tak jak Kopciuszek, oddzielić fasolę od soi, jak najszybciej zareagować na nagły atak zimy i włożyć na siebie ciepłe czapki, szaliki i rękawiczki oraz pokonać tor przeszkód;

• próba smaku - dzieci z zawiązanymi oczami rozpoznawały produkty spożywcze;

• próba śmiechu - z uśmiechem na ustach miały za zadanie wypić sok
            z cytryny;

• próba wygimnastykowanego języka - dzieci wykazały się prawidłowym wymawianiem trudnych wyrazów.

Na koniec popisały się też świetną znajomością regulaminu świetlicy.

Wykonywane przez dzieci zadania były dopingowane i gorąco oklaskiwane przez rodziców, starsze koleżanki, obie panie dyrektor i zaproszonych gości.

Dzieci z powodzeniem przeszły wszystkie próby, co pozwoliło im przystąpić
          do uroczystego ślubowania „Roty Świetlika”. Ślubowanie potwierdziły przyklejeniem odcisku swojej ręki na napisanym tekście roty.

Potem pani Dyrektor pasowała pierwszaki na „Świetliki”. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplomik i drobne upominki zaś wszystkie dzieci, do zabawy na świetlicy, dostały od pań dyrektorek grę edukacyjną „Hydrolog”.

Po uroczystości wszyscy uczestnicy udali się na boisko szkolne, gdzie serwowany był poczęstunek: kiełbaski z grilla, ciasto i napoje.

Na koniec dzieci wraz z dorosłymi tańczyły taniec „Labada”. Towarzyszył nam radosny nastrój i piękna jesienna pogoda.

Całą uroczystość opracowały i przygotowały nauczycielki świetlicy:

Zofia Zaleska i Ewa Jarzynka.