Alicja Nowicka uczennica klasy VI b zajęła 2 miejsce w Konkursie Pieśni Patriotyczej " Jeszcze Polska nie zginęła". Laureatka zaśpiewała pieśń " Walczyk". Wiktoria Moskalik z klasy VI b zaśpiewała natomiast pieśń "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej".
Konkurs Pieśni Patriotycznych
Mazurskie baśnie i legendy skarbem naszego regionu
Już tradycyjnie reprezentacje uczniów z klas czwartych ze wszystkich ostródzkich szkół podstawowych spotkali się w maju, aby uczestniczyć w konkursie „Baśnie i legendy naszego regionu”.
Po napisaniu testu i poczęstunku uczestnicy przystępują do zadania plastycznego . W tym roku malowali wspólnie postać kłobuka. To zadanie jest wspólną zabawą i okazją do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni . Tu już znika duch rywalizacji. Wręczenie nagród budzi wiele emocji. W tym roku bezkonkurencyjni byli uczniowie Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Janusza Korczaka w Ostródzie. Zajęli pierwsze i dwa drugie miejsca. Dwoma trzecimi miejscami podzieliły się drużyny SP1 i SP2 , a dwa czwarte miejsca przyznano zawodnikom z SP3 i gospodarzom. Cieszymy się, że konkurs na stałe wszedł do kalendarza miejskich konkursów. Uczestnicy konkursu przyznali , ze czytanie naszych regionalnych baśni i legend jest wielką przyjemnością.
Wiwat Konstytucjo!
Z okazji Święta Konstytucji 3 maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowie klasy IV a, pod kierunkiem p. Justyny Pęzińskiej, p. Mirosławy Golan i p. Piotra Błaszkiewicza, przedstawili montaż słowno-muzyczny. Deklamowali wiersze mówiące o wartościach, jakie niosła majowa Konstytucja, ale też o pięknie naszej ojczyzny i miłości do niej. Najwięcej emocji wśród słuchaczy wywołało odśpiewanie utworu Wisławy Szymborskiej ,,Gawęda o miłości ziemi ojczystej". Piękne słowa przy akompaniamencie gitarowym p. Piotra Błaszkiewicza tak zachwyciły, że po burzy oklasków czwartoklasiści odśpiewali go raz jeszcze. Całości dokonała piękna oprawa plastyczna w wykonaniu p. Zofii Zaleskiej,
a podniosłość chwili nadały dumnie wiszące biało-czerwone flagi.
Poczet sztandarowy szkoły uczestniczył w uroczystych obchodach święta narodowego w naszym mieście.
Hej, Ostródo......
Reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w turnieju wiedzy o regionie w hali Centrum Sportu i Rekreacji.
Podczas wykonywania zadań konkursowych nasza drużyna w składzie : Jakub Połuszejko, Alekasndra Gnatowska , Adrian Gerhe, Oliwia Pisarkiewicz, Maria Nyga, Dominika Bokuniewicz, Jakub Macek i Partycja Kołak zdobyła 62 punkty. Taki wynik pozwolił zająć trzecie miejsce wśród szkół podstawowych . Gratulujemy!
"Ktoś powie, że czytać każdy umie, zaprawdę mało kto czytać potrafi." (Cyprian Kamil Norwid)
Wszyscy uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania udowodnili, że potrafią czytać. Ostródzki amfiteatr po raz drugi gościł reprezentacje wszystkich szkół podstawowych i trzech gimnazjów. Trzydziestu uczestników konkursu na zaproszenie naszej szkoły prezentowało swoje umiejętności w czytaniu. Uczniowie klasy II a przysłuchiwali się mistrzowskiego czytania starszych kolegów. Nie lada zadanie czekało komisję, ponieważ poziom zawodników był niezwykle wyrównany.
Z uwagi na to, że czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała, ćwiczcie przez cały rok , aby znaleźć się w gronie laureatów.pięknie czytający gimazjaliści
Wystawa zwierząt
26 kwietnia odbyła się w naszej szkole Wystawa Zwierząt. Impreza od lat cieszy się dużym powodzeniem i zainteresowaniem wśród uczniów. Dzieci prowadzą w domu wiele hodowli i taka impreza jest okazją do zaprezentowania swoich zwierząt, pochwalenia się nimi oraz udzielenia informacji tym , którzy chcieliby zdecydować się na posiadanie jakiegoś zwierzątka. W tym roku uczniowie klas 4-6 pokazali różnorodne hodowle. Dominowały chomiki, świnki morskie, różne odmiany królików. Dzieci pokazały piękne koty, dachowce i te bardziej szlachetne. Był żółw błotny, papużki przeglądające się w lusterkach i stroszące piórka oraz pieski. W sumie wystawiono 38 zwierząt. Przy każdym znajdował się opis potrzeb danego gatunku oraz informacja o wielkiej miłości właścicieli do swoich pupili.Wystawie towarzyszył pokaz multimedialny przygotowany przez nauczycieli informatyki i sztuki i plakaty na temat zwierząt w języku angielskim.
Każdy odwiedzający wystawę mógł zagłosować na najpiękniejsze jego zdaniem zwierzątko wystawy. Wśród wyróżnionych zwierząt znalazły się świnki morskie Marysi Nygi z kl. VI b, berneński pies pasterski Wiktorii Rejman z kl. IV a oraz dostojny kot Patrycji Sznajder z kl. VI b. Na wyróżnienie zasługują jednak wszystkie pokazane zwierzątka. Ich właściciele dokładają wszelkich starań aby były szczęśliwe u swoich właścicieli.
Wystawa ma również ważny aspekt wychowawczy. Pokazuje ,że odpowiedzialność , systematyczność ,miłość do zwierząt i chęć wymiany doświadczeń jest drogą do sukcesu. Życzymy wszystkim dalszych miłych doświadczeń i czekamy za rok.
Liga Szachowa
25.04.2017 r. podsumowano sześcioetapowy Turniej Szachowych „Szkolnej Ligi Szachowej”. W turnieju brali udział szkóły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z województwa warmińsko-mazurskiego. Organizatorem był MLKS „Ostródzianka” i Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostródzie.
Celem turnieju jest promocja idei „Edukacja przez szachy w szkole”. Turnieje II Ligi i III Ligi rozegrane został między zawodnikami systemem 7 rund.
Z naszej szkoły uczestniczyli uczniowie:
II Liga:
uczeń kl. V Batosz Kakiszewski
uczeń kl. II Adam Zielonka
III Liga:
uczeń kl. III Karol Węgrzyn
uczeń kl. IV Tomasz Kopeć
uczeń kl. V Kamil Ecka
uczeń kl. I Adam Knowski
uczeń kl. III Szymon Knowski
uczeń kl. IV Robert Zielonka
Drużyna zdobyła IV miejsce, Adam Zielonka VI w indywidualnej kategorii chłopców na 52.
Zawodnicy na turnieju przebywali pod opieką nauczycielki Zofii Kopańskiej.
Z szacunku do środowiska, z miłości do piękna…
Do historii przeszła już kolejna edycja obchodów Światowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej nr2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie. Cała społeczność z wielkim sercem zaangażowała się do uczestnictwa w wydarzeniach związanych ze świętem naszej planety. Zorganizowane zostały liczne zajęcia tematyczne, akcje proekologiczne, pogadanki. Nieodłączną częścią tej pięknej tradycji był Pokaz Mody Ekologicznej. Gala prezentacji strojów z materiałów z recyklingu odbyła się 24 kwietnia w dużej sali gimnastycznej szkoły. W szóstej edycji pokazu wzięło udział 56 modelek i modeli z klas 0- VI. Społeczność szkoły, rodzice i goście mieli przyjemność obejrzeć szeroką paletę pięknych kreacji, w wykonanie których zaangażowali się uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. Kreatywni młodzi projektanci pokazali, że materiały recyklingowe można wykorzystać na różne sposoby. Ich stroje zaskakiwały pomysłowością, kształtem, strukturą i formą. Aż trudno uwierzyć, że ze zwykłego papieru, folii i innych śmieciowych odpadów można wydobyć tyle piękna. Zaprezentowano stroje od klimatów minimalistycznych aż do barokowych i futurystycznych. Pokaz zakończył się prezentacją sukni ślubnej, przygotowanej przez panie ze świetlicy- Zofię Zaleską i Ewę Jarzynkę. Oprawę muzyczną przygotował p. Piotr Błaszkiewicz, a imprezę poprowadziła p. Ewa Jarzynka.
Mnóstwa wspaniałych emocji dostarczyła również wystawa domowych pupili zorganizowana przez p. Marlenę Białozór. Wśród zgromadzonych okazów znalazły się koty, świnki morskie, chomiki, króliki, żółw, pieski a nawet papuga falista. Ulubieńcami zwiedzających zostały świnki morski Marysi Nygi z klasy VI b. Na uznanie zasługuje również świetlicowa akcja rozdawania uczniom sadzonek dębów.. Nabywcy, aby uczcić naszą planetę i wyrazić szacunek do środowiska, młode drzewka na swoich rodzinnych posesjach. Wszystkie nasze działania związane z corocznymi obchodami Dnia Ziemi, pokazują, jak doskonale potrafimy poradzić sobie z takim wyzwaniem. Po sukcesie tegorocznej edycji, już dziś zapraszamy do kolejnej, jak zwykle wypełnionej kreatywnością.
Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
24 kwietnia 2017 r. odbył się Warmińsko-Mazurski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - eliminacje miejskie dla szkół podstawowych. Organizatorem turnieju było Centrum Edukacji BRD przy Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie pod patronatem Urzędu Miasta Ostróda.
Uczniowie musieli przejść konkurencje: test wiedzy , test - skrzyżowania , jazda rowerem po torze sprawnościowym, zadanie praktyczne z udzielania pierwszej pomocy.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
Barbara Piasecka kl. V b
Natalia Sawko kl. V b
Filip Raczyński kl. IV a
Maciej Surdykowski kl. IV a
Drużyna zajęła IV miejsce. W turnieju rywalizowało sześć szkół podstawowch z Ostródy.
Do Turnieju BRD przygotowała nauczycielka Zofia Kopańska.
Wycieczka do Gospodarstwa Rybackego w Warlitach
Dzięki uprzejmości pana Andrzeja, taty Amelki i Maciusia Grzeluków, uczniowie klasy II a i III b odbyli ciekawą lekcję przyrody w Gospodarstwie Rybackim Warlity Wielkie. Dzieci poznały historię Ośrodka Zarybieniowego, miały też okazję "na żywo" prześledzić cykl rozwojowy szczupaka, dowiedziały się o sposobach przystosowania ryb do życia w wodzie. Nasz przewodnik wiele miejsca poświęcił również zachowaniom ekologicznym, ochronie jezior i żyjącym w nich zwierzętom i roślinom oraz korzyściom płynącym ze spożywania ryb.Chociaż pogoda niezbyt dopisała, to ciekawe opowieści pana Andrzeja zrekompensowały nam chłód i padający deszcz. Tata naszych uczniów nie zapomniał też o przygotowaniu drobnego poczęstunku, który dzieci spałaszowały ze smakiem. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i wyposażeni w dużą dawkę wiedzy przyrodniczej. Cały koszt wycieczki zasponsorował pan Andrzej Grzeluk, któremu w imieniu własnym i naszych uczniów serdecznie dziękujemy.
Anna Kulka i Dorota Misztal
"Wiosna , ach to ty." Konkurs plastyczny i fotograficzny
Do końca maja czekamy na prace. Więcej .............. konkurs_foto_pdf.pdf
Ogólnopolski Konkurs Historyczny
Uczennica naszej szkoły Maria Nyga zajęła 3 miejsce w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Polska...Nasza Niepodległa. Wielcy Polacy na trudne czasy. Bohaterowie XIX i XX.
Sukces jest tym większy, iż do konkursu zgłosiło się łącznie blisko 800 uczniów ze 120 placówek oświatowych z całej Polski. Serdecznie gratulujemy Marysi sukcesu, a poniżej prezentujemy zdjęcie zwycięskiej pracy ( portret Wojciecha Kętrzyńskiego).
Gustaw Gizewiusz - konkurs plastyczny
Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu ostródzkiego do udziału w konkursie poświęconym ks. Gustawowi Hermanowi Marcinowi Gizewiuszowi, duchownemu ewangelickiemu, polskiemu działaczowi społeczno-narodowemu i politycznemu na Mazurach, literatowi, folkloryście, publicyście, tłumaczowi i redaktorowi , wydawcy oraz bibliofilowi.więcej informacji : Konkurs_Plastyczny_Gustaw_Gizewiusz__2017.pdf
Piękne czytanie jest sztuką... !
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
Uczennice klasy VIa : Sylwia Borówko, Dagna Szablińska i Kinga Czaja- Bellwon reprezentowały naszą szkołę w Eliminacjach Miejsko - Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Sylwii zabrakło jednego punktu, aby zakwalifikować się do kolejnego etapu. Serdecznie gratulujemy .
Wrócili z tarczą!
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie przedmiotowym z historii, organizowanym corocznie przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Podopieczni p. Justyny Pęzińskiej: Maria Nyga, Aleksandra Gnatowska i Jakub Połuszejko z kl. VI b oraz Barbara Piasecka z kl. V b z sukcesem przeszli eliminacje szkolne i zakwalifikowali się do eliminacji wojewódzkich. Tam cała czwórka powtórzyła sukces. Marysia Nyga została laureatką konkursu, a pozostali uczniowie zdobyli tytuł finalistów. Gratulujemy i cieszymy się tym bardziej, że zwyciężając w tym roku, podtrzymali tradycję szkoły w zdobywaniu laurów z historii na najwyższym szczeblu.
Pamiętamy................
PAMIĘTAMY…
Dnia 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jednak nie tylko ten jeden dzień jest czasem pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. Cały marzec poświęcony jest upamiętnianiu bohaterów antykomunistycznegoi niepodległościowego podziemia. W związku z tym 20. 03. 2017r. w naszej szkole odbyła się prelekcja, którą wygłosił p.Dawid Zagził z Olszyńskiego Instytutu Pamięci Narodowej. W sposób przystępny i bardzo ciekawy przybliżył uczniom klas szóstych tę trudną kartę z naszej historii. I jak sam wyraził nadzieję, zachęcił do dalszego zgłębiania wiadomościo bohaterskich Polakach. J. Pęzińska
Miniplay back
PIERWSZY SZKOLNY KONKURS „MINIPLAYBACK SHOW”
21 marca 2017r. w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie
z okazji Pierwszego Dnia Wiosny odbył się wyjątkowy koncert. Na szkolnej scenie wystąpiły gwiazdy muzyki z całego świata. Były to uczennice naszej szkoły, które rywalizowały w pierwszym szkolnym Konkursie Miniplayback Show. Polegał on na tym, że dziecko upodobniało się do swojego ulubionego artysty i możliwie wiernie naśladowało go na scenie. Nie było to proste zadanie, ale dzięki pomocy rodziców, którzy zadbali o szczegóły zarówno w wyglądzie „gwiazd”, jak
i przygotowaniu rekwizytów potrzebnych do wiernego odtworzenia piosenek, dziewczynki stanęły na wysokości zadania. W konkursie zaprezentowało się siedem wokalistek: Julia Ogrodowczyk z kl. Ib jako Sarsa w piosence „Naucz mnie”, Wiktoria Nosewicz z kl. IIa jako Lady Gaga - „Poker face”, Wiktoria Skrzypczyńska z kl. IIa jako solistka Pięknych i Młodych - „Jedno słowo”, Malwina Natterman z kl. IIIb jako Rihanna - „Work”, Nelly Damaris Kuberska z kl. IIIa jako Martina Stoessel - „Libre Soy”, Julia Domańska z kl. IIIb jako Shakira i “Waka waka” oraz Zuzanna Margalska z kl. IIIb jako Jennifer Lopez i „Ain’t your mama”.Uczniowie przyznali Nagrodę Publiczności Zuzannie Margalskiej, która razem z koleżankami – Natalią Oświecińską, Oliwią Węgier, Julią Jacyno i Agnieszką Zielińską, zaprezentowały piosenkę Jeniffer Lopez - „Ain’t your mama”. Jury wyróżniło występ Shakiry - Julii Domańskiej, jednak I miejsce ex aequo przyznano Zuzannie Margalskiej z klasy IIIb (Jennifer Lopez) oraz Wiktorii Nosewicz z klasy IIa (Lady Gaga). Serdecznie gratulujemy! Wszystkich chętnych już dziś zapraszamy do udziału za rok.
Dni Otwarte
Wizyta Przedszkolaków album
9 marca 2017 - Dzień Otwarty album„ Zapraszamy do Dwójki"
9 marca 2017r Szkoła Podstawowa nr2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie po raz trzeci otworzyła swe podwoje dla przyszłych uczniów, ich rodziców i opiekunów.
Do zorganizowania Dnia Otwartego zaangażowała się cała społeczność SP2. Dla naszych gości został przygotowany atrakcyjny program pobytu. Do wszystkich osób zainteresowanych naszą placówką staraliśmy się dotrzeć z informacją dużo wcześniej poprzez media, plakaty, imienne zaproszenia. Na dwa dni przed uroczystością odwiedziły nas dzieci z dwóch przedszkoli - „Radość” i „Pod Dębami”. Po gorącym powitaniu przez p. Dyrektor Barbarę Wiśniewską przedszkolaki obejrzały pokaz „Bajkowej Mody” przygotowany przez p. Dorotę Misztal i p. Mirosławę Golan oraz program słowno-muzyczny pt. ”W naszej klasie jak w rodzinie” autorstwa p. Iwony Jaworskiej- Gapskiej i p. Danuty Maczukin. Potem było pamiątkowe zdjęcie przedszkolaków na tle miniatury szkoły i kolejne atrakcje w dużej sali gimnastycznej. Nauczyciele wychowania fizycznego zapewnili gościom wiele zabaw ruchowych, które były dla nich wielką frajdą. Nie mniej emocji dostarczyły dzieciom kolejne zajęcia. W świetlicy mali goście mogli przyjrzeć się chemicznym eksperymentom przeprowadzonym przez starszych kolegów. Spośród sześciu wykonanych doświadczeń największe wrażenie zrobiła „cukierkowa tęcza” i „bańka w bańce”. Spotkanie zakończyło się wręczeniem dzieciom drobnych upominków i zachęceniem ich do kontynuacji magicznej podróży po Dwójce 9 marca już z rodzicami . Zadowolone miny maluchów były dla nas bardzo obiecujące...Okazało się, że nasza misja się powiodła. W Dniu Otwartym wielu przedszkolaków przybyło kontynuować wycieczkę. Poza nimi, bardzo licznie zaszczycili nas swą obecnością również inni rodzice z dziećmi. Nauczyciele powitali wszystkich w progach szkoły bardzo serdecznie i wręczyli najmłodszym uczestnikom kolorowe kotyliony. Spotkanie rozpoczęło się w sali gimnastycznej wystąpieniem p. Dyrektor Barbary Wiśniewskiej, która serdecznie powitała wszystkich obecnych i dokonała obszernej multimedialnej prezentacji placówki. Miłą niespodzianką okazało się przedstawienie przygotowane przez grupę teatralną p. Piotra Błaszkiewicza pt. ”Wieczne wakacje”. Następnie dzieci wraz z rodzicami podzieleni zostali na grupy i wyposażeni w specjalne karty podróży. W towarzystwie nauczycieli- przewodników rozpoczęli odkrywanie zakątków „Dwójki”. Do zwiedzenia było sześć atrakcyjnych stacji. Na każdej z nich uczestnik musiał wykonać określone zadanie i zdobyć niezwykły puzelek.
W trzech salach dzieci aktywnie uczestniczyły w doświadczeniach chemicznych: „magiczny balon”, „mleczna tęcza”, „wybuchający wulkan”.
Z zaciekawieniem obserwowały one działanie sił przyrody w eksperymentach. Stanowiska z materiałami przygotowały p. Emilia Ołdak- Lewandowska, p. Marlena Białozór i p. Joanna Stępień, które czuwały również nad bezpieczeństwem dzieci. Na innych stacjach przedszkolaki na tablicach multimedialnych doskonaliły swe umiejętności w zakresie kolorów, figur geometrycznych i kształtów.
Po szczęśliwym dojściu do ostatniego punktu podróży wszystkie maluszki z zebranych puzzli wykleiły obrazek Minionków, ulubionych bohaterów bajki. Otrzymały również w prezencie wcześniej wykonane grupowe zdjęcie. Spotkanie z „Dwójką” zakończyło się dla wszystkich słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez szkolne kucharki.. To był też czas rozmów, odpowiedzi na pytania rodziców, indywidualnego zwiedzania klas, świetlic i innych pomieszczeń.
W czasie tego niezwykłego dnia staraliśmy się zaprezentować naszą szkołę jako placówkę
z nowoczesną bazą dydaktyczną, atrakcyjną ofertą edukacyjną, profesjonalną kadrą pedagogiczną, bogatymi tradycjami. Pragnęliśmy również, aby nasi goście mogli odczuć panujący u nas klimat życzliwości, otwartości i akceptacji w stosunku do drugiego człowieka.
Mamy nadzieję, że uczyniliśmy wiele, aby rodzice mogli podjąć decyzję o powierzeniu swoich dzieci naszej szkole.
Kangur Matematyczny
Kangur Matematyczny to międzynarodowy konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Biorą w nim udział dzieci i młodzież z 23 krajów Europy, w tym również z Polski. W 1994 roku został wpisany do kalendarza imprez Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). 17 marca br. do kolejnej, już XXV edycji konkursu, przystąpiło 41 uczniów naszej szkoły. Rozpiętość wieku uczestników była znaczna od dziewięcioletnich– ŻACZKÓW,
do trzynastoletnich – BENIAMINÓW z klasy szóstej. Atrakcyjne zadania konkursowe popularyzują wiedzę matematyczną, mobilizują do rozwijania zainteresowań, umożliwiają sprawdzenie umiejętności i stwarzają szansę zdobycia cennych nagród. Każdy uczestnik konkursu KANGUR otrzymał w momencie rozpoczęcia konkursu upominek. W tym roku była to układanka logiczna. Uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród książkowych odbędzie się podczas akademii na zakończenie roku szkolnego 2016/2017.
Archiwum Aktualności