• Aktualności

        • 2023/2024

          Już za dwa,   dni 17 lutego obchodzimy  Światowy Dzień Kota. W Polsce obchodzony jest od dopiero od 2006 roku, ale początkowo świętowano innego dnia, 19 lutego. Pomysł utworzenia Światowego Dnia Kota wziął się z chęci uwrażliwienia ludzi na los bezdomnych zwierząt oraz niesienia pomocy kotom.  Uczniowie z klas 1b i 2a poznali historię Puzlla bohatera opowiadania Portret kota z książki Kotki Dorotki. Efektem zajęć były oryginalne kocie portrety.

           

           

            Zakochaj się w bibliotece- to hasło tegorocznych walentynek w naszej bibliotece. Dekoracje, wystawki książek  ,to tylko namiastka, tego ,co się działo.  W trzech klasach: 1a, 2b, i 3a  bibliotekarki przeprowadziły warsztaty plastyczno - czytelnicze - Zakładka na walentynki . Uczniowie poznali sztukę origami i a małego kawałka papieru wyczarowały zakładkę do książki w kształcie serduszka. bardzo praktyczna walentynka. 

          13 lutego 19 Pożeraczom książek wręczono nagrody. Wszystkim  serdecznie gratulujemy.  Już od poniedziałku rusza nowa zabawa w czytanie,  zapraszamy

            

           

          4 stycznia uczniowie obu klas pierwszych rozpoczęło swoją przygodę z kampanią społeczną 'Mała książka - wielki czlowiek , która przypomina o korzyściach płynących ze wspólnego, rodzinnego czytania. Uczniowie  otrzymali wyprawkę do wspólnego czytania. Niech wspólne czytanie dostarczny wiele pozytywnych wrażeń. 

          Czytanie 

          • pomaga dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jaką jest szkoła,
          • pozwala rozwijać hobby, zainteresowania i zaspokoić ciekawość,
          • ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie informacji,
          • wzbogaca słownictwo,
          • umacnia więź z rodzicami i dziadkami,
          • rozbudza i kształtuje wrażliwość emocjonalną,
          • daje wewnętrzną siłę do radzenia sobie z trudnościami,
          • pokazuje, jak panować nad własnymi emocjami,
          • kształtuje osobowość oraz poczucie własnej wartości,
          • uczy oceny swojego zachowania z moralnego punktu widzenia,
          • pomaga rodzicowi zrozumieć emocjonalny i społeczny rozwój swojego dziecka.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          KLASA 1A

          KLASA 1B 

           

          Drodzy czytelnicy ! Choć nie jest to platforma z Waszymi ulubionymi filmami jednak mamy nadzieję, że na naszej „platformie” znajdą się książki, które znacie, polecacie i wypożyczacie najczęściej. Uruchamiany BOOKFLIX . Wpadnij do biblioteki szkolnej, zmień nasze propozycje lub dołóż pozycję, która Ciebie pochłonęła. Pamiętaj! Książki nie gryzą , książki pochłaniają😀 Zapraszam Cię ! To ja - Twoja szkolna biblioteka 📚📖

           

          Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać. Wiele z nich zresztą decyduje się na bardziej rozbudowane obchody, które czasem trwają przez cały październik.  W tym roku przebiega pod haslem; 

          BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”

           

          Szukamy Członkow Klubu Pożeraczy Książek. Zostań nim i TY

          W naszej bibliotece uruchomiliśmy Klub pożeraczy książek. Czytelnik, który wstąpi do klubu ma za zadanie przeczytac 5 książek wypożyczonych z naszej szkolnej biblioteki oraz wykonać dwa wyzwania wybrane spośród propozycji, które znajdują się w bibliotece. Po przebytej drodze czeka na was dyplom, naklejka wzrokowego czytelnika oraz niespodzianka ❤️ Zapraszamy wszystkich pożeraczy książek ❤️Pierwsi Pożeracze już są 👍

           

           

          Kiermasz książek 

            

          2022/2023 

          1 MARCA 

           

           

          3 października 2022 roku – rozpoczynamy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Przypominamy, że rozpoczął się październik, Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku pod trudnym hasłem: “Czytanie dla pokoju

           

                           Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2022

           

           

          2021/2022

           

           


           

          2.kwietnia  to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto wyjątkowe, gdyż ma na celu promocję wartościowej literatury oraz grafiki, ilustracji dla dzieci i młodych odbiorców. 

          Gospodarz tego święta zmienia się, w tym roku została nim Kanadyjska Sekcja IBBY. Przesłanie dla dzieci napisał Richard Van Camp, natomiast plakat zaprojektowała Julie Flett. 

          A oto treść listu: 

          Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia

          Czytanie to wolność. Czytanie to oddech.

          Czytanie pozwala zobaczyć świat w nowy sposób i zaprasza do światów, których nigdy nie chcesz opuścić.

          Czytanie pozwala twojej duszy śnić.

          Mówią, że książki są przyjaciółmi na całe życie i zgadzam się z tym.

          Twój idealny wszechświat rośnie tylko wtedy, gdy czytasz.

          Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia, więc znajdź książki, które przemawiają do twego ducha, do twego serca, do twego umysłu.

          Historie to lekarstwa. Leczą. Pocieszają. Inspirują. Uczą.

          Błogosław gawędziarzy, czytelników i słuchaczy.

          Błogosław książki. Są lekarstwem na lepszy, jaśniejszy świat.

          Mahsi cho. Dziękuję bardzo.

          Richard Van Camp 

           

          23 lutego 2022 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

          Celem Światowego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

           

          21 LUTEGO - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 

          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 2000 roku. W tym roku świętowany na świecie jest już po raz 22.

           

           17 lutego - Światowy Dzień Kota 

          Z tej okazji biblioteka przygotowała tematyczną wystawę książek poświeconą kotom  oraz warsztaty czytelnicze - Portret kota dla uczniów klas 1- 3  i oddziałów przedszkolnych. podczas zajęc powstał portret kota ułozony z puzli.

           

           

          Walentynki 

          Świetujemy, bo kochamy czytać.
          ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI 14 LUTEGO.
          DLA KAŻDEGO CZYTELNIKA NIESPODZIANKA .

           

                         

           

           

           

          Ulubione postacie z bajek i baśni.
          Projekt czytelniczy dla klas 1-3 

          Wychowanie do czytania jest pracą żmudną i wieloletnią. Powinno rozpocząć się jak najwcześniej.  Nikt nie rodzi się czytelnikiem, a zamiłowanie do czytania musi być pobudzone przez inne osoby.

          W realizacji projektu niezbędne jest współdziałanie wszystkich nauczycieli.

          CELE PROJEKTU

          CEL GŁÓWNY:

          PROMOCJA LITERATURY I CZYTELNICTWA WŚRÓD UCZNIÓW

          Założeniem projektu jest:

           kształcenie nawyków czytelniczych uczniów,

          rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie,

          wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci oraz kształtowanie postaw dziecka.

           

          Posumowaniem projetku był  bajkowy pokaz mody. 

           

           

          Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

          Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.

          Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Czytając swojemu Maluszkowi, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.

          Czytaj dziecku 

           

          Pluszowy miś obchodzi 25 listopada swój światowy dzień. 
           Z tej okazji przedstawiamy poczet misiów,  które podbiły świat!

          Kubuś Puchatek jest grubiutkim, pluszowym misiem koloru żółtego. Mieszka w domku w drzewie, który posiada dodatkową spiżarnię, gdzie Kubuś gromadzi baryłki ze swoim przysmakiem – miodem (jakże cudownie miś mówi: „Mam w spiżarni dwanaście garnczków, które wołają mnie już od godziny”).

          Miś Paddington

          Paddington to dzieło angielskiego autora książek dla dzieci – Michaela Bonda. Brunatny niedźwiadek stał się bohaterem 14 książek oraz filmów animowanych. Ta przemiła postać pochodzi z Peru, jednak los pokierował ją do Londynu, gdzie wiedzie pełne przygód życie.

           

          Miś Yogi

          Yogi zadebiutował w 1958 roku jako drugoplanowa postać w serialu pt. „Pies Huckleberry”. Tak spodobał się widzom, że w 1961 roku niedźwiedź otrzymał swój własny serial pt. „Miś Yogi”. Ostatecznie stał się głównym bohaterem siedmiu seriali na przestrzeni 30 lat.

           

          Miś Uszatek

          Miś z klapniętym uszkiem od lat nas bawi i wzrusza. Jego wierni przyjaciele: Prosiaczek, Króliki – bliźniaki i Zając czasem są nieznośni, robią różne psoty, ale zawsze wszystko się dobrze kończy, a Uszatek kładzie się do łóżka o właściwej porze

           

          Miś Colargol

          Choć postać stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine w latach 50. XX w, dla swojego synka, Polacy znają Colargola jako bohatera serialu lalkowego pt. ”Przygody Misia Colargola”, wyprodukowanych w latach 1967–1974 przez wytwórnię filmową Se-ma-for. Bajka emitowana była w blisko dwudziestu krajach, w których jego bohater znany był pod różnymi imionami, m.in. jako miś Barnaby, Jeremy czy Oliver.

           

          Gumisie

          Gumisie to polska nazwa bajki „Disney’s Adventures of the Gummi Bears” stworzonej przez The Walt Disney Company w 1985 roku i emitowanej aż do roku 1991, w którym to nakręcono ostatni dziewięćdziesiąty piąty odcinek.

           

           

           

           

          Regulamin konkursu „Myślę, więc czytam – czytam, więc myślę 2021”
          w ramach projektu „Myślę, więc czytam – czytam, więc myślę 2021” – kampania edukacyjna promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.

                                                                                     Podstawowe informacje

           

           

           

          Konsultacje :

          Na podstawie potrzeb biblioteki, zainteresowań  czytelników, obserwacji wypożyczeń i nowości na rynku księgarskim  ustalono listę książek do zakupu  dofinansowanego  z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Priorytet 3.
          Została ona przedstawiona do konsultacji rodzicom podczas zebrań 9 .11.2021. i Bibliotece Miejskiej  i Bibliotce Pedagogicznej  w Ostródzie oraz Samorzadowi Uczniowskiemu.  

           

          Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. NPRCz 2.0 jest rozwinięciem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego w latach 2016–2020.
          We wrześniu 2021r   ubiegaliśmy się o wsparcie finansowe w ramach  Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie.  Dzięki realizacji Programu unowocześnimy bibliotekę  i zakupimy nowości z rynku księgarskiego.

           
           
           
           
           
           

          Z okazji 130. rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena przepisujemy jedną z jego powieści.

          Od Was zależy czym będziecie pisać oraz jakim krojem (np własnym charakterem pisma 🙂 )

          Ważne, aby był zachowany format A4 z marginesem bocznym 3cm, aby później złożyć Wasze teksty w jedną książkę. 

           

           

          2020/2021

          Bilet powrotny do biblioteki 

          10 maja 2021 r.  zostały wręczone nagrody dla dwóch pierwszych osób, które przeczytały 10 książek od 30 kwietnia 2021r.  Pierwsza otrzymała nagrodę  Paulina Wisztor z klasy 3 a, zaraz po niej taki wynik uzyskała Aleksandra Kurek również z klasy 3a. Serdecznie gratulujemy 
          Obie uczennice otrzymały kolejny bilet i bawią się dalej
          . Do grona nagrodzonych dołączyła kolejna uczennica  z klasy 3a -  Lena Sójka.  Już 12 maja w gronie nagrodzonych powitaliśmy Aleksandrę Nowikiewicz  uczenice klasy 3a Milenę Bogdańska z klasy 2b . 

          • 14 maja nagrody za udział w naszej czytelniczej zabawie odebrały: Zofia Wiśniewska, Julia Wydra i drugi raz Aleksandra Nowikiewicz (3a) oraz uczenice klasy 2a Nikola Górska i Anna Skrzypczyńska.

            17 maja w gronie nagrodzonych powitaliśmy Lenę Kęplewską z klasy 3 b i Marcina Bors i Zosię Wiśniewską oraz Aleksandrę Nowikiewicz  z klasy 3a

            18 maja  wręczono nagrody : Tymoteuszowi Paszkowskiemu i Petro Fesenko z klasy 2a 

            19 maja dołączył do grona nagrodzonych Wojtek Kasprzak z klasy 2 a.

            Kolejne nagrody odebrali: Jan Olszewski - Balelho klasa1a, Lena Rutynowska, klasa 2b, Wiktoria Szałata klasa 1c, Amelka Goworko klasa 3 a, Alicja Gorzkowska klasa 3b, Bartek Gebauer, Julia Zmysłowska klasa 3a.   

          Uczniowie otrzymują bilety powrotne do biblioteki, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek oraz legenda.

          W zależności od upodobań:

          1. Uczeń wypożycza książkę z biblioteki. Na odwrocie zapisuje tytuł książki i rysuje ikonkę odpowiednią dla przeczytanej książki
          2.  Bilet działa jak kupon rabatowy. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę
            z danej kategorii.  Na odwrocie zapisuje tytuł książki i rysuje ikonkę odpowiednią dla przeczytanej książki.  

          Po skasowaniu całego biletu( 10 pieczątek)  uczeń dostaje  nagrodę.
          PO CO JEST TA AKCJA?

          Zawiera bardzo konkretne zalety płynące z czytania dzieciom oraz z dziećmi, szczególnie w czasach pandemii.

          Na omawiane tam zalety zachęcania dzieci do czytania w domu, nakładają się skutki edukacji zdalnej. Uczniowie klas II podczas dotychczasowej edukacji szkolnej prawie tyle samo czasu uczyli się zdalnie, co stacjonarnie. Pierwszaki były w szkole raptem 2 miesiące. Dlatego tak bardzo nam zależy, by uczniowie klas I-III odwiedzili bibliotekę, przypomnieli sobie o niej i zachęcili się do korzystania.

           

             Patroni roku 2021 – mistrzowie słowa i słowa Konstytucji 3 Maja

                                                                                

           

           

          27 listopada Sejm ustanowił patronów 2021 roku. Podczas 21. posiedzenia Izba uhonorowała: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. Każda z wymienionych osób wniosła istotny wkład nie tylko do świata kultury, ale też do życia społecznego Polaków.  Trzeba też podkreślić, że 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

          Stanisław Lem – futurysta cywilizacji

          Kardynał Stefan Wyszyński – wolny w słowie

          Cyprian Kamil Norwid – nowoczesny tradycjonalista

          Krzysztof Kamil Baczyński – Kolumbowie rocznik 20

          Tadeusz Różewicz – kontynuator awangardy

          Konstytucja 3 maja.

           

           

           

          27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru

          Zapraszam do obejrzenia prezentacji o teatrze

           

          25 marca Dzień Czytania Tolkiena - Dzisiaj tylko Tolkien

          John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych pisarzy brytyjskich. Największą sławę przyniosły mu książki, których akcja dzieje się w Śródziemiu – wymyślonym przez niego złożonym mitycznym świecie. Postać legendarnego pisarza możemy poznać bliżej oglądając film o jego życiu, w którym główne role grają Nicholas Hoult oraz Lily Collins (2019).
          Zobacz trailer filmu o autorze  – kliknij TUTAJ.

          Sprawdź swoją znajomość powieści

           

          Nowości w bibliotece.

          ZAPRASZAM

           

          5 listopada
          obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

          zapraszam do zabawy . Proponujemy zabawę:Sprawdź, czy znasz te bajki .... 

           


          2 listopada na małej świtelicy miało miejsce  spotkanie z książką Grzegorza Kasdepke " Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu" . Uczniowie klas I- III wysluchali serii przygód Kuby i Buby, a naciekawsze zilustrowali.  

           


          Projekt Mała Książka - Wielki Człowiek   będzie realizowany w roku szkolnym 2020/2021 w klasach pierwszych. 

          broszura.pdf

          https://youtu.be/rFxKrl1n550

           

           


          Zaprasza na darmowe spektakle  oglądane w domu. 

          http://vod.teatrwielki.pl/

           

           

          Bajko, gdzie jesteś? - baśń muzyczna

           

          DZIEŃ BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK – 8 MAJA

          Święto zostało ustanowione w 1985 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych. Stanowi okazję do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć środowiska bibliotekarskiego, jak i podkreślenia ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego.

           

          Przyjaciele biblioteki podczas przerw wykonali kolorowy lańcuch na szkolne choinki

           

           

           

          Kicia Kocia to główna bohaterka serii książek. Ich autorką jest Anita Głowińska, specjalizująca się w powieściach dla najmłodszych. „Kicia Kocia” zyskała popularność dzięki naukom, jakie niesie młoda kotka  wraz ze swoimi przyjaciółmi (Packiem, Adelką i Juliankiem).  W spotkaniu z książka wzięły udział: klasy oddziału przeszklonego oraz klasa 1a i 2a.  Najmłodsi czytelnicy naszej biblioteki  mieli poznać ciekawą serię książeczek oraz zadać pytania i zrobić sobie zdjęcie  z sympatyczną bohaterką.

           

          Rekord wypożyczeń

          31 PAŹDZIERNIKA 2019 roku padł rekord wypożyczeń jednego dnia.

          Spotkanie z książką"  Mała Wiedźma Jagodzia"  Agaty Półtorak wzbudziły wielkie emocje.

          Czytelnicy  wypożyczyli  69 książek. 

           

          29 I 30 PAŹDZIRNIKA ORGANIZUJEMY KIERMASZ KSIĄŻKI

          .                                     zapraszamy wszystkich do zakupu ciekawych książek w atrakcyjnej cenie.

           

          „Podaruj wiersz” ogólnopolska akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

           

          Udział w akcji ma polegać na przepisaniu wybranego wiersza i podarowaniu
          go konkretnej osobie. Inicjatywa ta ma budować i wzmacniać sieć relacji międzyludzkich, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie.

          Zapraszamy do wspólnej zabawy . W bibliotece znajdziesz  wszelką pomoc. 

           

           2019/2020

           

           

          Otrzymaliśmy dotację z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa smiley

           

          2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ustanowione w 1967 roku święto, przypadające w urodziny baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, ma na celu rozpowszechnienie czytania wśród najmłodszych i przypomina, jak ważne dla rozwoju dziecka jest poznawanie świata poprzez lekturę.

           

           

           

          KOMIKSY PARAGRAFOWE DLA MŁODSZYCH: CZTERY ŚLEDZTWA SHERLOCKA HOLMESA -  recenzja.

           

          Czym jest komiks paragrafowy? To po prostu klasyczna gra paragrafowa w formie komiksu. Gra polegająca na czytaniu opisów i dokonywaniu wyborów, z których każdy odsyła nas do innego paragrafu w książce. W trakcie gry można rozwiązywać zagadki, zbierać przedmioty, toczyć pojedynki, tracić punkty życia itp. Przeważnie gry/komiksy paragrafowe utrzymane są w konwencji fantasy czy science - fiction. Lata temu wielką popularnością cieszył się Dreszcz czy też seria książek Wehikuł czasu. Dobrze się stało, że ktoś wpadł na pomysł, żeby przypomnieć graczom paragrafówki, podane w atrakcyjny sposób.

           

           

          CZTERY ŚLEDZTWA SHERLOCKA HOLMESA

           

          https://4.bp.blogspot.com/-DDX48q6hqYs/WwckX_jE2CI/AAAAAAAAI78/-i2R80hq04QcZ13nJFvwtXf_4gl8GiXMQCLcBGAs/s320/04.jpg https://4.bp.blogspot.com/-DDX48q6hqYs/WwckX_jE2CI/AAAAAAAAI78/-i2R80hq04QcZ13nJFvwtXf_4gl8GiXMQCLcBGAs/s320/04.jpg

           

          W mrocznym Londynie detektywom nigdy nie brakuje spraw do rozwiązania. Kto stoi za morderstwem madame Yvette, kradzieżą złotego skarabeusza, okrutnymi torturami i zniknięciem kotki pani Hudson? I kto podsunął ci te wszystkie sprawy? Przecież nie możliwe, żeby on powrócił… Masz mało czasu, bo ktoś tu bardzo sprawnie rozdaje karty i myli tropy, raz po raz narażając cię na śmiertelne niebezpieczeństwo.

           

          Jako ekscentryczny Sherlock lub zdystansowany doktor Watson – wybór postaci zależy od Ciebie – musisz w mig kojarzyć fakty, umiejętnie stawiać podejrzanym pytania i mieć oczy dookoła głowy. Twój umysł, intuicja i spostrzegawczość to wszystko, co masz. Czy to wystarczy, by przechytrzyć geniusza zbrodni?

           

          https://2.bp.blogspot.com/-8ILqy3Ecy24/Wwcld32iUPI/AAAAAAAAI8I/1XGkp6hvKyMqQFKasb_x58KsrWy5S0FqwCLcBGAs/s320/05.jpg https://2.bp.blogspot.com/-8ILqy3Ecy24/Wwcld32iUPI/AAAAAAAAI8I/1XGkp6hvKyMqQFKasb_x58KsrWy5S0FqwCLcBGAs/s320/05.jpg
          Kto nie chce zabawić się w kultowego detektywa lub równie znanego jego asystenta? Taką możliwość daje nam właśnie ten komiks. Możemy wybrać, czy chcemy zdać się na intuicję i błyskotliwy umysł Sherlocka (trudniejsza wersja zabawy), czy też zmierzyć się z zagadkami jako Dr Watson (prostsza wersja bo możemy zadawać więcej pytań, mamy większą ilość prób a co najważniejsze możemy liczyć na wsparcie ekscentrycznego Holmesa). 


          Niezależnie w kogo się wcielimy to od nas, naszej intuicji, spostrzegawczości, zdolności analizowania śladów i dowodów będzie zależało to, czy rozwiążemy nasze śledztwa. A rozwiązanie jest zawsze jedno. I trzeba się przy tym nieźle nagłowić. Musimy być skupieni i skoncentrowani na zadaniu, inaczej z pewnością przegapimy jakiś szczegół i zaczniemy się kręcić w miejscu lub zbłądzimy na manowce.

          https://4.bp.blogspot.com/-_JpV53Zgmqk/WwcldxNt9DI/AAAAAAAAI8M/8IqmXR8eJzIoSJndz0ZUlOjRAGVlRGpewCLcBGAs/s320/06.jpg https://4.bp.blogspot.com/-_JpV53Zgmqk/WwcldxNt9DI/AAAAAAAAI8M/8IqmXR8eJzIoSJndz0ZUlOjRAGVlRGpewCLcBGAs/s320/06.jpg

          Do rozwiązania mamy 4 śledztwa. To pierwsze, uwierzcie mi, jest tylko rozgrzewką. Takim praktycznym samouczkiem poruszania się po paragrafach, przeszukiwania pomieszczeń i logicznego łączenia wszystkich detali w całość. A i tak wcale nie jest lekko. A później zaczyna być coraz bardziej pod górkę. Kartka i ołówek będą naszym nieodłącznym orężem. Bowiem żeby się nie pogubić w mnogości informacji trzeba sobie sporo notować. A poza tym na karcie śledztwa (tej w książce lub tej ściągniętej ze strony wydawnictwa) trzeba zapisywać numery rozwiązań, które wybraliśmy. Na końcu dowiemy się, czy wybrane przez nas rozwiązania były prawidłowe. Nie uzyskamy jednak informacji o wszystkich prawidłowych odpowiedziach - i świetnie bo pozwala nam to na kilkakrotne zagranie w grę bez obawy, że wszystko już wiemy. Chyba, że wbrew przestrogom zajrzycie do "Zeszytu rozwiązań", który krok po kroku przedstawia tok myślowy ukazując prawidłowe rozwiązania. Ale wtedy będzie po zabawie! A tak, nawet jeśli uda nam się rozwikłać zagadkę jako np. Dr.Watson, zawsze zostaje nam jeszcze możliwość zmierzenia się z zadaniem jeszcze raz, tym razem w roli wielkiego genialnego detektywa. Słowem wielokrotnie gwarantowana zabawa i emocje. Bo cała historia intryguje i trzyma w napięciu do samego końca. 

           

          https://3.bp.blogspot.com/-tXPd9B9nkS8/Wwcld51gZgI/AAAAAAAAI8Q/HiM9k6Y6z9sSivaAPmpHBcYwlTCmN--DQCLcBGAs/s320/07.jpg https://3.bp.blogspot.com/-tXPd9B9nkS8/Wwcld51gZgI/AAAAAAAAI8Q/HiM9k6Y6z9sSivaAPmpHBcYwlTCmN--DQCLcBGAs/s320/07.jpg

           

          https://3.bp.blogspot.com/-rjy-FG9ZmO8/WwclfQMvvQI/AAAAAAAAI8Y/ZFp86lhxex0Kg5KrtvKgJeKfB0UAQueDACLcBGAs/s320/09.jpg https://3.bp.blogspot.com/-rjy-FG9ZmO8/WwclfQMvvQI/AAAAAAAAI8Y/ZFp86lhxex0Kg5KrtvKgJeKfB0UAQueDACLcBGAs/s320/09.jpg

          Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa to kawał dobrego komiksu paragrafowego, nie tylko dla miłośników kryminałów. Wciągająca akcja, mnogość szczegółów, stopniowane trudności, historie trzymające w napięciu. To tylko niektóre plusy. Czy komiks ma wady? Cóż - nam przychodzi na myśl  jedna techniczna. Bowiem część paragrafów mylnie odnosi nas do kolejnych (202 powinno kierować do 48, 129 do 258 a nie do 285, zaś 315 do 61). Dodatkowo jeśli chcielibyśmy, aby do tego tytułu zasiadły dzieci, to muszą być one już raczej ciut starsze (optymalnym wiekiem będzie chyba minimum 10 lat) albo obeznane z kryminalnym klimatem. W końcu mamy do czynienia ze zbrodniami a w jednym śledztwie oglądamy zwłoki. Ale to takie maleńkie mankamenty. My komiks gorąco polecamy.

           

           

          W bibliotece również poczuliśmy działanie Amora :)
          Proponujemy walentynki   z książką!


          W dniach od 11 do 15 lutego w naszej  bibliotece czytelnicy znajdą książki  spod zanku Amora wyłożone na  specjalnym regale.  Podczas przerw międzylekcyjnych czytać będziemy książki opowadające perypetie zakochanych.
           Każdy czytelnik będzie mógł zaprezentować swoją ulubioną książkę i wypożyczyć, tę która zwróciła jego  uwagę.
          Oprócz tego proponujemy dobrą zabawę przy wykonywaniu kartek walentynkowych oraz gry towarzyskie
          z serduszkiem w tle: Miłosne menory, Rozbite serduszko itp.

          Zapraszamy do Biblioteki i życzymy udanej zabawy

          wlc-prezentacja-biblioteki-szkoly(1).pdf

                                                             

           

           

           

           

          Ilość wypożyczonych książek w listopadzie

           

          Stwórz wymarzony  księgozbiór biblioteki.

          W ramach programu NPRCz możemy
           ZAKUPIĆ NOWE KSIĄŻKI.

          Zadaniem każdej klasy jest podanie

          10 TYTUŁÓW KSIĄŻEK ,
          które chciałaby wypożyczać.

            do 10 czerwca 2018 r. powstanie lista bestselerów SP2 .

           

           

           

           

           

           

           

           

                               

                           Dzień 14 lutego jest okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

          I ty Drogi czytelniku możesz sobie sam zrobić prezent . Wypożycz książkę z naszej biblioteki , do niej dostaniesz  najsłodszą walentynkę.

           

          Uwaga sympatycy prozy Kornela Makuszyńskiego !

          Zapraszamy uczniów klas V- VII do wzięcia udziału w  międzyszkolnym konkursie czytelniczym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6

          w Ostródzie. Zainteresowanych zapraszamy do biblioteki.

           

                                            

               Zapraszmy 6 grudnia do biblioteki.

                                                                          Dla wszystkich odwiedzających słodki prezent!

           

           

          Dagna Szblińska

          Uczennica klasy VI A 24 lutego reprezentowała naszą szkołę w   międzyszkolnym  konkursie czytelniczym
           „ Czytamy książki Kornela Makuszyńskiego” i zajęła  trzecie miejsce. Gratulujemy :))yes

           

           

          codzienne poszukiwanie

           

           

           

          Książkowy pokaz mody

           

           

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie
      • 89 646 24 68 89 506 59 80 sekretariat wew. 10 świetlica wew. 14 pedagog wew. 15 biblioteka wew. 16 stomatolog 883253315
      • 14-100 Ostróda ul. Olsztyńska 7 Poland
      • Barbara Wiśniewska dyrektor.sp2ostroda@wp.pl
      • Bożena Pawełczyk bpsp2ostroda@wp.pl
      • W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiej Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. informuję, że Administratorem Ochrony Danych jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Gizewiusza , tel: 89 646 24 68, a Inspektorem Ochrony Danych – Pan Jacek Pietrzyk, tel: 89 642 94 30
    • Logowanie