• Moja Książka -Recenzja

• „ Czytanie książek, to najwspanialsza zabawa, jaką wymyśliła sobie ludzkość”.
                                                                                                                       (Wisława Szymborska)

Recenzja książki  ,,Oskar i pani Róża’’
           Zuzanna Nikiel klasa 8b

Książka Oskar i pani Róża Erica-Emanuela Schmitta przedstawia historię chłopca śmiertelnie chorego na białaczkę.

Dziesięcioletni bohater nie potrafi się pogodzić z czekającą na niego śmiercią. W czasie jego pobytu w szpitalu poznaję panią Różę-wolontariuszkę, która proponuje chłopcu, żeby każdy dzień traktować jak 10 lat. Namawia, go też do pisania listów do Pana Boga, gdzie może, prosić o spełnienie jednego życzenia.

Jest to książka poruszająca wiele trudnych tematów takich jak: śmierć, choroba, relacje z rodzicami i przyjaźń. Jest ona mądrą i ciekawą powieścią oraz uczy nas wielu ważnych rzeczy.
                     Polecam tę książkę zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych.

Recenzja książki ,, Oskar i pani Róża ‘’

Książka Erica-Emanuela Schmitta " Oskar i pani Róża ‘’ pokazuję historię chłopca chorego na białaczkę.

Główny bohater- Oskar nie potrafi na początku pogodzić się ze śmiercią. Kiedy poznaję, panią Różę ta, namawia DO pisania listów do Pana Boga oraz mówi mu, żeby każdego dnia dodawał do swojego wieku 10 lat. W każdym liście Oskar może poprosić o spełnienie jednego życzenia.

Moim zdaniem jest to bardzo wzruszająca i pełna podziwu książka, z której można się wiele nauczyć. Książka jest zarówno dla dorosłych,jak i dla młodzieży.
           Sama bardzo polecam tę książkę szczególnie dla fanów ,, Małego Księcia’’.

Gorzka czekolada  i inne opowiadania o ważnych sprawach tom 1

Zbiór opowiadań dla młodzieży w wieku 11-15 lat - o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata Autorami czternastu opowiadań (o każdej z wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Opowiadanie o mądrości napisał zaś związany od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, niezwykle popularny i lubiany autor bestsellerów dla dzieci i znakomity reżyser. Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji. Na pewno niejeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami Gorzkiej czekolady... - Kacprem, któremu tak trudno zdobyć się na odwagę, nastoletnią właścicielką wielorasowego psa Kufla, której życie będzie o wiele prostsze, gdy przestanie notorycznie kłamać, Jackiem i Marcinem, którzy zupełnie inaczej oceniają, co to szczęście, a co pech.W tych opowiadaniach znajdą też swoje portrety sami dorośli czasem (jak w Rajskim ptaku) ostro zarysowane. I świat, który w tym wieku ocenia się może najsurowiej, ale jakże szczerze. Piętnaście opowiadań piętnaście wartości na piętnastolecie Fundacji ABCXXI, która od lat mówi o emocjach młodych czytelników, czyli o tym, co najważniejsze.

W naszej bibliotece jest wiele ciekawych pozycji. Są książki, które czegoś uczą, są takie, które pozwalają przenieść się do innego świata i zrelaksować. „Baśniobór” Brandona Mulla łączy wszystkie te zalety. Warto sięgnąć po tę lekturę, by razem
          z Kendrą i Sethem przeżyć niezwykłe przygody w posiadłości ich babci i dziadka. Rodzeństwo musiało spędzić kilka dni
          w miejscu, po którym niczego dobrego się nie spodziewało. A jednak otworzyły się tam przed nimi drzwi do innego świata. Świata pełnego potworów, wróżek, zaskakujących sytuacji. Powieść Mulla obfituje w momenty, w których bohaterowie
          są poddawani próbom. Co może się wydarzyć, gdy nie trzymamy się ustalonych zasad? W imię czego warto ryzykować życiem? O tym przeczytacie w serii „Baśniobór”.
          Wystarczy o nią  poprosić w bibliotece.