• Szkolne lapidarium

•   W dniu 27 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy IV a i IV b uczestniczyli w nietypowej  lekcji przyrody przeprowadzonej w szkolnym lapidarium. Podczas zajęć  mieli okazję zapoznać się ze zgromadzonymi przed budynkiem szkoły okazami skalnymi, dokonać ich samodzielnej obserwacji i zapisu swoich spostrzeżeń dotyczących barwy, połysku, minerałów i rodzaju itp. na otrzymanych kartach pracy.

foto

Jesteśmy jedyną ostródzką szkołą posiadającą lapidarium, czyli kolekcję skał, głazów na otwartej przestrzeni. W województwie warmińsko-mazurskim takich szkół jest około 40.

Jesienią lapidarium posłużyło nam jako miejsce ekspozycji dyń halloweenowych ciekawie wydrążonych przez dzieci.

Nasze szkolne lapidarium obecnie wzbogaciło się o tablicę dydaktyczną, obrazującą rodzaje i sposób powstawania skał.

Piękno naszego lapidarium uczniowie mogli pokazać w szkolnym konkursie plastycznym, zorganizowanym w październiku 2014 przez p. Ewę Jarzynkę. W konkursie wzięło udział 35 dzieci z różnych klas.

Zwycięzcy:

I miejsce - MARIA NYGA IV b

II miejsce - MELANIA RYBICKA II b

III miejsce – LENA SZERSZEŃ II b

wyróżnienia:

Paulina Kapuścińska III a

Iga Wygonowska II b

Sabina Gęstwińska I c

Oliwia Przybysz I c

Obecnie wszystkie prace oraz wiadomości o lapidarium i historii jego powstawania prezentowane są na gazetce szkolnej w holu szkoły.

Jak powstawało nasze lapidarium?

Pod koniec roku szkolnego 2013/14 nauczycielka świetlicy p. Ewa Jarzynka przy ogromnym wsparciu
          i pomocy ze strony p. Dyrektor Barbary Wiśniewskiej stworzyła szkolne lapidarium geologiczne (ogródek petrograficzny) czyli kolekcję skał na otwartej przestrzeni. Pomysł lapidarium to efekt warsztatów geologiczno-ekologicznych organizowanych przez
          Warminsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, w których nauczycielka od lat bierze udział. Zgromadzono w nim różnorodne skały, pozostawione przez skandynawski lodowiec, będące bogactwem naszego regionu. Miedzy skałami posadzono również trawy i zioła, które zdobią i ożywiają tę „geologiczną klasopracownię”, która jest ciekawym miejscem do poznawania przyrody nieożywionej dla dzieci i dorosłych oraz piękną ozdobą głównego wejścia do naszej szkoły. Projekt nie został jeszcze zakończony. W przyszłym roku szkolnym skały zostaną oznakowane oraz pojawią się tablice poglądowe o powstawaniu
          i rodzajach skał. To piękne i trwale miejsce nie powstałoby, gdyby nie pomoc i życzliwość naszych sponsorów czyli:

p. Stanisława Cichewicza – właściciela firmy „STALZŁOM”

p. Mieczysława Mroczki – właściciela firmy „Transport Usługowy”

p. Mariusza Wrony – właściciela firmy „Transport Usługowy” i rodzica naszych uczniów.

SPONSOROM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!