- Laboratorium Przyszłości
- EUROWEEK
- Z ekologią na ty
- AKTYWNA TABLICA
- Spotkania z matematyką
- Przygoda z klasą
- Origami
- Mali inżynierowie
- Odkryj, zrozum i zastosuj!”
- Z robotyką na Ty
- Bieg po zdrowie
- Matematyka z klasą
- Saper Program Profilaktyczno - wychowawczy
- Trzymaj formę
- „Zdrowo jem, więcej wiem”
- Szkolny Sad
- Kompetencje na szóstkę
- Rozumiejąc emocje, podejmujesz lepsze działania
- Projekt po angielsku
- “Misiowe podróże po Polsce”.
- Znicz dla westerplatczyka
Kompetencje na szóstkę
Program Profilaktyczny
w klasie III c prowadząca Danuta Maczukin
Jest to program, który rozwija potencjał uczniów i ułatwia im naukę, pomaga nawiązywać relacje z innymi i skuteczne komunikować się.
W ramach programu realizujemy lekcje:* rozwijające i kształtujące kompetencje społeczne uczniów (kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość),
* kształtujące ich umiejętność krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania,
* zapewniające uczniom wszechstronny rozwój osobowy i społeczny (komunikacja i współpraca w grupie, nawiązywanie relacji, realizacja wspólnego projektu),
* rozbudzający i zaspokajający naturalną ciekawość poznawczą uczniów.
W listopadzie zrealizowaliśmy temat: Jak gimnastykować wyobraźnię?
W czasie zajęć uczniowie rozegrali mecz skojarzeń, zamienili apaszki w smoki i nadali nową formę papierowym kubkom. Dzięki temu dowiedzieli się, jak ćwiczyć wyobraźnię i tym samym trenować umysł.Podjęli działalność twórczą, posługując się takimi różnymi środkami wyrazu plastycznego i zamienili papierowe kubki w różnorodne przedmioty. Rozbudzona i zaspokojona została naturalna ciekawość poznawcza uczniów.Jak trenować myślenie?
Na zajęciach uczniowie ćwiczyli płynność, giętkość myślenia oraz radzenie sobie ze stresem. Zostali postawieni w sytuacji problemowej- zapomniano o czyichś urodzinach i cała klasa przygotowała przyjęcie urodzinowe, wykorzystując do tego celu różnorodne rekwizyty. Moja klasa bardzo się zaangażowała w ten projekt. Zdecydowaliśmy, że urządzimy urodziny Danielowi. Od września jest nowym uczniem, który przyjechał z Ukrainy i w listopadzie właśnie miał urodziny. Ich pomysły okazały się twórcze i kreatywne. Dzieci przygotowały dekorację sali, przystroiły stół, zrobiły urodzinowe czapeczki, był tort i prezent. Bawiły się również w zabawy, które przygotowały na urodziny. A Daniel był bardzo szczęśliwy, gdyż był kimś ważnym w tym dniu. Właśnie takie zajęcia lubią moi uczniowie. W działaniach praktycznych mogą wykazać się kreatywnością, współpracują w grupie a każdy pomysł jest dobry i twórczy.Jak wspólnie zapracować na sukces?
Na zajęciach dzieci poznały, co to jest dobra współpraca i współdziałanie. Uczniowie zapoznały się z zagadnieniem współpracy biorąc udział w zabawie drużynowej, gdzie istotą było wspólne osiągnięcie sukcesu. Główną aktywnością było skonstruowanie przez uczniów „jajkodromu” czyli zbudowanie konstrukcji, która umożliwi jajku bezpieczne lądowanie z wysokości 2 metrów. Zadanie zostało zaliczone, jeżeli jajko umieszczone w konstrukcji, po zderzeniu z ziemią nie stłukło się. Drużyny wykazały się niezwykłą kreatywnością, bo „jajkodromy” były różne, ale i skuteczne. Żadne jajko się nie stłukło.
Uczniowie poznali korzyści płynące ze zgodnej współpracy, potrafili scharakteryzować role w grupie i przydzielić je do odpowiedniej osoby. Zdobyli umiejętność wykorzystania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadania i rozwiązywania problemu. Dowiedzieli się, że współpraca jest umiejętnością, której się trzeba nauczyć i jak najczęściej korzystać z pracy zespołowej.
„Dlaczego statek pływa”
Statek pływa i to prawda jest prawdziwa.
Jak to wszystko dzieje się, teraz każde dziecko wie.
Na zajęciach była wiedza: siła wyporu, siła ciężkości,
Prawo Archimedesa i środek ciężkości.
Powyższe ogromne znaczenie miało -
zadaniem było, aby wszystko pływało.
Dzieciom nadano ważne tytuły:
inwestora, kapitana i konstruktora.
Oprócz tego dostały różne przedmioty:
styropian, patyczki, pinezki, nożyczki.
Zaczęło się wielkie budowanie statków,
zgodnie z zasadami, bez żadnych przypadków.
Powstał katamaran oraz żaglówka,
Była też tratwa – taka niby łódka.
Przyszła pora na testowanie.
Jak położymy statki na wodzie, co się stanie?
Każde dziecko zadawało pytanie,
martwiło się, że będzie rozczarowanie.
Aż tu nagle radość wielka,
Na wodzie zaczęła unosić się butelka.
Kartonik też nie poszedł na dno.
Dla wszystkich dzieci ogromne brawo!
Jakie z zajęć wyniesiono wartości?
Że w każdym zadaniu niepotrzebne są złości.
Że cierpliwość popłaca
I najważniejsza jest zgodna współpraca.
„Jak zbudować rakietę kosmiczną”
A jak ambicje
Dzieci są bardzo ciekawe i chłonne wiedzy. Nie wystarczają im „zwykłe” zajęcia. Mają apetyt na więcej i tak właśnie było z tematyką kosmiczną. Pierwsza reakcja na hasło „Będziemy budować rakietę” była niesamowita. Jakby każde dziecko uwierzyło, że przeniesie się do zupełnie innego świata i takie było założenie tych zajęć.
B jak budowanie
Po omówieniu teorii, czyli praw fizyki i zasad dynamiki Newtona, przyszła pora na najlepsze – budowanie rakiety. Dzieci miały do dyspozycji butelki, papier, drewno czy metalowe elementy. Wiedziały, że nie będzie łatwo, ale to jeszcze bardziej powodowało, że chcą sprawdzić się jako mali twórcy.
C jak cierpliwość
Tworzenie czegoś nowego, czegoś co ma latać zgodnie z zasadami, które nie do końca są zrozumiałe, wymaga przede wszystkim dużo cierpliwości. Dzieci nauczyły się jakich materiałów używać i w jakiej kolejności, jak łączyć poszczególne elementy oraz kompromisów i pracy w zespole. Przecież nikt nigdy nie zbudował i nie stworzył niczego w pojedynkę.
Z jak zwycięstwo
Dzieci zobaczyły, że cierpliwość popłaca. Po zakończeniu etapu konstruowania wyszliśmy na podwórko, aby przetestować możliwości rakiet i… udało się!
Emocje towarzyszące zajęciom można by było przypisać każdej literze alfabetu. A to pokazuje, że warto wychodzić poza schematy i warto otwierać dzieci na inny świat. Nawet ten z pozoru nieosiągalny. Dlaczego? Opinie dzieci mówią same za siebie:
Tymek „Najlepsza była ciekawość, czy się uda. Czy rakieta poleci”
Adam „Było super. Fajnie, że mogliśmy zrobić coś nowego”
Hania „Najlepsze było wymyślanie nazwy dla rakiety. Mieliśmy tyle pomysłów i ciężko było się zdecydować”