• Trzymaj formę

• 2019/2020

Broszura_dla_uczniow.pdf

W roku szkolnym 2017/18 nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „ Trzymaj Formę”. Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin przez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, opierając się na odpowiedzialności indywidualnej i wyborze jednostki. Program adresowany jest do klas V i VI.

Nasz projekt składa się z 4 etapów, w którym uczniowie przejawiają dużą aktywność: przygotowanie, planowanie, realizacja i prezentacja. Projekt trwa cały rok szkolny. Na pierwszym piętrze uczniowie wykonali gazetkę, na której będą pojawiać się informacje związane z programem. Zachęcamy śledzenia bieżących zadań i działań.

Szkolny koordynator programu Marlena Białozór

Zadanie 1 – plakat

Uczniowie wykonywali prace plastyczne związane z odżywianiem. Najpierw w grupach wybrano temat, przygotowano informacje i uczniowie przystąpili do pracy. Wśród plakatów znalazły się te związane z tzw. śmieciowym jedzeniem, witaminami niezbędnymi w życiu człowieka oraz piramidy pokarmowe. Uczniowie prezentowali swoje prace na biologii. Każdy mógł zadawać pytania i zabrać głos w sprawie. Najładniejsze prace prezentujemy poniżej.

Zadanie 2- zdrowe śniadanie

Przez ostatni tydzień listopada zaglądaliśmy do młodszych kolegów i sprawdzaliśmy jakie drugie śniadanie przygotowali im opiekunowie. Nie bez powodu wybraliśmy klasę III c Pani Marioli Maczukin. Uczniowie co roku uczestniczą w projektach propagujących zdrowe odżywianie. Wszyscy uczniowie wiedzą, że drugie śniadanie musi być pożywne i zawierać jak najwięcej składników odżywczych. W klasie również obowiązuje zasada- coś słodkiego raz w tygodniu. Sprawdzając  zawartość  śniadaniowych pudełek byliśmy pod ogromnym wrażeniem sposobu wykonania kanapek i dodatków u Hani Baumann. Tak pięknych kanapek dawno nie widziałam i kunsztu przygotowania drugiego śniadania. Gratulacje dla Hani i jej opiekunów. Na pochwałę zasługuje również Oskar Bachanek. Jego śniadania są wartościowe i kolorowe. Wielu uczniów z tej klasy przynosi do szkoły wartościowe drugie śniadanie. Trochę nam smutno, że kilkoro uczniów z różnych powodów nie nosi do szkoły kanapek twierdząc, że nie są głodni lub, że czekają na obiad po śniadaniu zjedzonym w domu. Mamy nadzieję, że nie wychodzą do szkoły na czczo.

Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich i zaproszenie do obejrzenia naszej galerii.

Zadanie 3- planujemy, przyrządzamy, degustujemy.

Uczniowie klas szóstych i siódmych realizując założenia programu Trzymaj Formę przygotowywali zdrowe przekąski z produktów zawierających jak najwięcej wartości odżywczych. Uczniowie najpierw zaplanowali czynności i rodzaj przekąski a potem na zajęciach realizowali swoje projekty. Na zakończenie odbyła się degustacja i wymiana przepisów. W klasie pachniało świeżym ogórkiem, ślinka leciała na widok koktajlu z truskawek, które o tej porze roku są rarytasem. Pięknie udekorowane sałatki przyciągały wzrok i zachęcały do degustacji. Poniżej zdjęcia naszych;specjałów;

Zadanie nr 4

Lubię, nie wyrzucam, nie oddaję produktów mlecznych otrzymanych w szkole.

Cały rok szkolny uczniowie klas 1-5 otrzymują w ramach programu propagującego zdrowy styl życia produkty mleczne oraz warzywa i owoce. Z nabiału są to naturalne jogurty, serki, mleko w kartoniku. Zauważyliśmy, że dzieci nie jedzą chętnie naturalnych serków i jogurtów i oddają je kolegom bądź nie biorą w ogóle. Ponieważ uczestniczymy w programie Trzymaj Formę na zajęciach Wychowania do Życia w Rodzinie w tematyce poświęconej rodzinie zorganizowaliśmy w klasach czwartych i piątych lekcję przyrządzania potraw z produktów otrzymanych w szkole. Dzieci miały dużo pomysłów aby wykorzystać w przepisie jeden ze składników, które w naturalnej postaci jedzą niechętnie. Na stolikach pojawiły się desery, sałatki, przekąski- pachnące i wyglądające smakowicie. Okazało się, że nawet nielubiany produkt może znaleźć zastosowanie w przygotowaniu zdrowej i smacznej potrawy. Nie należy z niego rezygnować tylko dlatego, że na pierwszy rzut oka wydaje się niesmaczny. A jest zdrowy bo dostarcza cennych składników pokarmowych tak potrzebnych organizmowi w okresie dojrzewania.

Koordynator Marlena Białozór