• Znicz dla westerplatczyka

• Nasz projekt Znicz dla westerplatczyka składa się z trzech części.

Pierwsza  część była najłatwiejsza i już ją zrealizowaliśmy. Korzystaliśmy z książki Andrzeja Drzycimskiego pt. „Westerplatte”. W tomie II opracowane są dane dotyczące załogi  żołnierzy Składnicy Tranzytowej według stanu na 1 września 1939 roku. Szukając w zestawieniach  miejsca położenia mogił westerplatczyków w Polsce, dopasowaliśmy nazwy i adresy szkół  położonych możliwie najbliżej danego cmentarza. Teraz do tych  szkół, w tym Waszej, wysyłamy pismo z prośbą o wsparcie naszego przedsięwzięcia.

Część druga projektu jest najtrudniejsza, sami nie damy rady jej wykonać. Zapraszamy więc Was do wspólnej podróży szlakiem mogił żołnierzy z Westerplatte. Pierwszym etapem podróży niech będzie odnalezienie grobu westerplatczyka, który znajduje się na cmentarzu w okolicach Waszej szkoły. Kolejnym - zadbanie o to miejsce pamięci, zapalenie choćby symbolicznego „znicza dla westerplatczyka” w okolicy Święta Zmarłych, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, przy okazji innych ważnych świąt, rocznic. Może znajdziecie także inne sposoby, by pielęgnując tę mogiłę, utrwalać „mit Westerplatte”? Liczymy na to, że realizując swoje działania, podzielicie się z nami ciekawym, zobrazowanym zdjęciami, krótkim sprawozdaniem, swoją refleksją… - i to byłby ostatni zaplanowany etap Waszej podróży. Ale nie musi to być koniec podjętych przez Was działań. Warto, aby ta podróż, mająca na celu pamięć historii Westerplatte, trwała, gdyż „my winniśmy im cześć” (A. Asnyk, „Do młodych”).

Część trzecia naszego projektu to prowadzenie przez nas dokumentacji Waszych działań na stronie Klubu Szkół Westerplatte, gdzie będziemy informować, która ze szkół zdecydowała się na udziału w naszym projekcie Znicz dla westerplatczyka. Będziemy także umieszczali tam Wasze sprawozdania. Na stronie Klubu Szkół Westerplatte możecie też dowiedzieć się więcej o westerplatczykach, ich losach, miejscach ich mogił na całym świecie, a także dlaczego część westerplatczyków  nie ma wcale swojego grobu.

Zdajemy sobie sprawę, że moment, w którym rozpoczynamy nasze przedsięwzięcie, jest dla wszystkich szkół, dla całego społeczeństwa, bardzo trudny. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć rozwoju wydarzeń. Dlatego będziemy reagować na bieżąco i postaramy się być elastyczni. Dzisiaj zakładamy czas realizacji naszego projektu na okres od listopada 2020 r. do września 2021 r. i wyznaczamy termin przesłania przez Was deklaracji przystąpienia do projektu do 31.11.2020 r., a termin końcowej daty przesłania Waszego sprawozdania ustalamy na dzień 15.09.2021 r.

Jeśli z jakiegokolwiek  powodu nie uda się Wam do nas dołączyć, prosimy, byście przysłali wiadomość, że nie przystępujecie do projektu. Będziemy  wtedy szukać dalej,  innej szkoły, by czas i niepamięć nie zatarły żadnej z tych mogił. A tak niestety już się stało z niektórymi z nich…

Poniżej podajemy wyszukane przez nas informacje, które będą Wam pomocne, jeżeli zdecydujecie się wziąć udział w naszym przedsięwzięciu:

Stopień (na dzień 01.09.1939 r.), imię i nazwisko westerplatczyka – strz. Jan Lelej

Nazwa miejscowości – Ostróda

Nazwa cmentarza – cmentarz komunalny