26 kwietnia odbyła się w naszej szkole Wystawa Zwierząt. Impreza od lat cieszy się dużym powodzeniem i zainteresowaniem wśród uczniów. Dzieci prowadzą w domu wiele hodowli i taka impreza jest okazją do zaprezentowania swoich zwierząt, pochwalenia się nimi oraz udzielenia informacji tym , którzy chcieliby zdecydować się na posiadanie jakiegoś zwierzątka. W tym roku uczniowie klas 4-6 pokazali różnorodne hodowle. Dominowały chomiki, świnki morskie, różne odmiany królików. Dzieci pokazały piękne koty, dachowce i te bardziej szlachetne. Był żółw błotny, papużki przeglądające się w lusterkach i stroszące piórka oraz pieski. W sumie wystawiono 38 zwierząt. Przy każdym znajdował się opis potrzeb danego gatunku oraz informacja o wielkiej miłości właścicieli do swoich pupili.Wystawie towarzyszył pokaz multimedialny przygotowany przez nauczycieli informatyki i sztuki i plakaty na temat zwierząt w języku angielskim.
Każdy odwiedzający wystawę mógł zagłosować na najpiękniejsze jego zdaniem zwierzątko wystawy. Wśród wyróżnionych zwierząt znalazły się świnki morskie Marysi Nygi z kl. VI b, berneński pies pasterski Wiktorii Rejman z kl. IV a oraz dostojny kot Patrycji Sznajder z kl. VI b. Na wyróżnienie zasługują jednak wszystkie pokazane zwierzątka. Ich właściciele dokładają wszelkich starań aby były szczęśliwe u swoich właścicieli.
Wystawa ma również ważny aspekt wychowawczy. Pokazuje ,że odpowiedzialność , systematyczność ,miłość do zwierząt i chęć wymiany doświadczeń jest drogą do sukcesu. Życzymy wszystkim dalszych miłych doświadczeń i czekamy za rok.
Wystawa zwierząt
Liga Szachowa
25.04.2017 r. podsumowano sześcioetapowy Turniej Szachowych „Szkolnej Ligi Szachowej”. W turnieju brali udział szkóły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z województwa warmińsko-mazurskiego. Organizatorem był MLKS „Ostródzianka” i Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostródzie.
Celem turnieju jest promocja idei „Edukacja przez szachy w szkole”. Turnieje II Ligi i III Ligi rozegrane został między zawodnikami systemem 7 rund.
Z naszej szkoły uczestniczyli uczniowie:
II Liga:
uczeń kl. V Batosz Kakiszewski
uczeń kl. II Adam Zielonka
III Liga:
uczeń kl. III Karol Węgrzyn
uczeń kl. IV Tomasz Kopeć
uczeń kl. V Kamil Ecka
uczeń kl. I Adam Knowski
uczeń kl. III Szymon Knowski
uczeń kl. IV Robert Zielonka
Drużyna zdobyła IV miejsce, Adam Zielonka VI w indywidualnej kategorii chłopców na 52.
Zawodnicy na turnieju przebywali pod opieką nauczycielki Zofii Kopańskiej.
Z szacunku do środowiska, z miłości do piękna…
Do historii przeszła już kolejna edycja obchodów Światowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej nr2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie. Cała społeczność z wielkim sercem zaangażowała się do uczestnictwa w wydarzeniach związanych ze świętem naszej planety. Zorganizowane zostały liczne zajęcia tematyczne, akcje proekologiczne, pogadanki. Nieodłączną częścią tej pięknej tradycji był Pokaz Mody Ekologicznej. Gala prezentacji strojów z materiałów z recyklingu odbyła się 24 kwietnia w dużej sali gimnastycznej szkoły. W szóstej edycji pokazu wzięło udział 56 modelek i modeli z klas 0- VI. Społeczność szkoły, rodzice i goście mieli przyjemność obejrzeć szeroką paletę pięknych kreacji, w wykonanie których zaangażowali się uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. Kreatywni młodzi projektanci pokazali, że materiały recyklingowe można wykorzystać na różne sposoby. Ich stroje zaskakiwały pomysłowością, kształtem, strukturą i formą. Aż trudno uwierzyć, że ze zwykłego papieru, folii i innych śmieciowych odpadów można wydobyć tyle piękna. Zaprezentowano stroje od klimatów minimalistycznych aż do barokowych i futurystycznych. Pokaz zakończył się prezentacją sukni ślubnej, przygotowanej przez panie ze świetlicy- Zofię Zaleską i Ewę Jarzynkę. Oprawę muzyczną przygotował p. Piotr Błaszkiewicz, a imprezę poprowadziła p. Ewa Jarzynka.
Mnóstwa wspaniałych emocji dostarczyła również wystawa domowych pupili zorganizowana przez p. Marlenę Białozór. Wśród zgromadzonych okazów znalazły się koty, świnki morskie, chomiki, króliki, żółw, pieski a nawet papuga falista. Ulubieńcami zwiedzających zostały świnki morski Marysi Nygi z klasy VI b. Na uznanie zasługuje również świetlicowa akcja rozdawania uczniom sadzonek dębów.. Nabywcy, aby uczcić naszą planetę i wyrazić szacunek do środowiska, młode drzewka na swoich rodzinnych posesjach. Wszystkie nasze działania związane z corocznymi obchodami Dnia Ziemi, pokazują, jak doskonale potrafimy poradzić sobie z takim wyzwaniem. Po sukcesie tegorocznej edycji, już dziś zapraszamy do kolejnej, jak zwykle wypełnionej kreatywnością.
Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
24 kwietnia 2017 r. odbył się Warmińsko-Mazurski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - eliminacje miejskie dla szkół podstawowych. Organizatorem turnieju było Centrum Edukacji BRD przy Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie pod patronatem Urzędu Miasta Ostróda.
Uczniowie musieli przejść konkurencje: test wiedzy , test - skrzyżowania , jazda rowerem po torze sprawnościowym, zadanie praktyczne z udzielania pierwszej pomocy.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
Barbara Piasecka kl. V b
Natalia Sawko kl. V b
Filip Raczyński kl. IV a
Maciej Surdykowski kl. IV a
Drużyna zajęła IV miejsce. W turnieju rywalizowało sześć szkół podstawowch z Ostródy.
Do Turnieju BRD przygotowała nauczycielka Zofia Kopańska.
Wycieczka do Gospodarstwa Rybackego w Warlitach
Dzięki uprzejmości pana Andrzeja, taty Amelki i Maciusia Grzeluków, uczniowie klasy II a i III b odbyli ciekawą lekcję przyrody w Gospodarstwie Rybackim Warlity Wielkie. Dzieci poznały historię Ośrodka Zarybieniowego, miały też okazję "na żywo" prześledzić cykl rozwojowy szczupaka, dowiedziały się o sposobach przystosowania ryb do życia w wodzie. Nasz przewodnik wiele miejsca poświęcił również zachowaniom ekologicznym, ochronie jezior i żyjącym w nich zwierzętom i roślinom oraz korzyściom płynącym ze spożywania ryb.Chociaż pogoda niezbyt dopisała, to ciekawe opowieści pana Andrzeja zrekompensowały nam chłód i padający deszcz. Tata naszych uczniów nie zapomniał też o przygotowaniu drobnego poczęstunku, który dzieci spałaszowały ze smakiem. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i wyposażeni w dużą dawkę wiedzy przyrodniczej. Cały koszt wycieczki zasponsorował pan Andrzej Grzeluk, któremu w imieniu własnym i naszych uczniów serdecznie dziękujemy.
Anna Kulka i Dorota Misztal
"Wiosna , ach to ty." Konkurs plastyczny i fotograficzny
Do końca maja czekamy na prace. Więcej .............. konkurs_foto_pdf.pdf
Ogólnopolski Konkurs Historyczny
Uczennica naszej szkoły Maria Nyga zajęła 3 miejsce w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Polska...Nasza Niepodległa. Wielcy Polacy na trudne czasy. Bohaterowie XIX i XX.
Sukces jest tym większy, iż do konkursu zgłosiło się łącznie blisko 800 uczniów ze 120 placówek oświatowych z całej Polski. Serdecznie gratulujemy Marysi sukcesu, a poniżej prezentujemy zdjęcie zwycięskiej pracy ( portret Wojciecha Kętrzyńskiego).
Gustaw Gizewiusz - konkurs plastyczny
Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu ostródzkiego do udziału w konkursie poświęconym ks. Gustawowi Hermanowi Marcinowi Gizewiuszowi, duchownemu ewangelickiemu, polskiemu działaczowi społeczno-narodowemu i politycznemu na Mazurach, literatowi, folkloryście, publicyście, tłumaczowi i redaktorowi , wydawcy oraz bibliofilowi.więcej informacji : Konkurs_Plastyczny_Gustaw_Gizewiusz__2017.pdf
Piękne czytanie jest sztuką... !
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
Uczennice klasy VIa : Sylwia Borówko, Dagna Szablińska i Kinga Czaja- Bellwon reprezentowały naszą szkołę w Eliminacjach Miejsko - Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Sylwii zabrakło jednego punktu, aby zakwalifikować się do kolejnego etapu. Serdecznie gratulujemy .
Wrócili z tarczą!
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie przedmiotowym z historii, organizowanym corocznie przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Podopieczni p. Justyny Pęzińskiej: Maria Nyga, Aleksandra Gnatowska i Jakub Połuszejko z kl. VI b oraz Barbara Piasecka z kl. V b z sukcesem przeszli eliminacje szkolne i zakwalifikowali się do eliminacji wojewódzkich. Tam cała czwórka powtórzyła sukces. Marysia Nyga została laureatką konkursu, a pozostali uczniowie zdobyli tytuł finalistów. Gratulujemy i cieszymy się tym bardziej, że zwyciężając w tym roku, podtrzymali tradycję szkoły w zdobywaniu laurów z historii na najwyższym szczeblu.
Pamiętamy................
PAMIĘTAMY…
Dnia 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jednak nie tylko ten jeden dzień jest czasem pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. Cały marzec poświęcony jest upamiętnianiu bohaterów antykomunistycznegoi niepodległościowego podziemia. W związku z tym 20. 03. 2017r. w naszej szkole odbyła się prelekcja, którą wygłosił p.Dawid Zagził z Olszyńskiego Instytutu Pamięci Narodowej. W sposób przystępny i bardzo ciekawy przybliżył uczniom klas szóstych tę trudną kartę z naszej historii. I jak sam wyraził nadzieję, zachęcił do dalszego zgłębiania wiadomościo bohaterskich Polakach. J. Pęzińska
Miniplay back
PIERWSZY SZKOLNY KONKURS „MINIPLAYBACK SHOW”
21 marca 2017r. w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie
z okazji Pierwszego Dnia Wiosny odbył się wyjątkowy koncert. Na szkolnej scenie wystąpiły gwiazdy muzyki z całego świata. Były to uczennice naszej szkoły, które rywalizowały w pierwszym szkolnym Konkursie Miniplayback Show. Polegał on na tym, że dziecko upodobniało się do swojego ulubionego artysty i możliwie wiernie naśladowało go na scenie. Nie było to proste zadanie, ale dzięki pomocy rodziców, którzy zadbali o szczegóły zarówno w wyglądzie „gwiazd”, jak
i przygotowaniu rekwizytów potrzebnych do wiernego odtworzenia piosenek, dziewczynki stanęły na wysokości zadania. W konkursie zaprezentowało się siedem wokalistek: Julia Ogrodowczyk z kl. Ib jako Sarsa w piosence „Naucz mnie”, Wiktoria Nosewicz z kl. IIa jako Lady Gaga - „Poker face”, Wiktoria Skrzypczyńska z kl. IIa jako solistka Pięknych i Młodych - „Jedno słowo”, Malwina Natterman z kl. IIIb jako Rihanna - „Work”, Nelly Damaris Kuberska z kl. IIIa jako Martina Stoessel - „Libre Soy”, Julia Domańska z kl. IIIb jako Shakira i “Waka waka” oraz Zuzanna Margalska z kl. IIIb jako Jennifer Lopez i „Ain’t your mama”.Uczniowie przyznali Nagrodę Publiczności Zuzannie Margalskiej, która razem z koleżankami – Natalią Oświecińską, Oliwią Węgier, Julią Jacyno i Agnieszką Zielińską, zaprezentowały piosenkę Jeniffer Lopez - „Ain’t your mama”. Jury wyróżniło występ Shakiry - Julii Domańskiej, jednak I miejsce ex aequo przyznano Zuzannie Margalskiej z klasy IIIb (Jennifer Lopez) oraz Wiktorii Nosewicz z klasy IIa (Lady Gaga). Serdecznie gratulujemy! Wszystkich chętnych już dziś zapraszamy do udziału za rok.
Dni Otwarte
Wizyta Przedszkolaków album
9 marca 2017 - Dzień Otwarty album„ Zapraszamy do Dwójki"
9 marca 2017r Szkoła Podstawowa nr2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie po raz trzeci otworzyła swe podwoje dla przyszłych uczniów, ich rodziców i opiekunów.
Do zorganizowania Dnia Otwartego zaangażowała się cała społeczność SP2. Dla naszych gości został przygotowany atrakcyjny program pobytu. Do wszystkich osób zainteresowanych naszą placówką staraliśmy się dotrzeć z informacją dużo wcześniej poprzez media, plakaty, imienne zaproszenia. Na dwa dni przed uroczystością odwiedziły nas dzieci z dwóch przedszkoli - „Radość” i „Pod Dębami”. Po gorącym powitaniu przez p. Dyrektor Barbarę Wiśniewską przedszkolaki obejrzały pokaz „Bajkowej Mody” przygotowany przez p. Dorotę Misztal i p. Mirosławę Golan oraz program słowno-muzyczny pt. ”W naszej klasie jak w rodzinie” autorstwa p. Iwony Jaworskiej- Gapskiej i p. Danuty Maczukin. Potem było pamiątkowe zdjęcie przedszkolaków na tle miniatury szkoły i kolejne atrakcje w dużej sali gimnastycznej. Nauczyciele wychowania fizycznego zapewnili gościom wiele zabaw ruchowych, które były dla nich wielką frajdą. Nie mniej emocji dostarczyły dzieciom kolejne zajęcia. W świetlicy mali goście mogli przyjrzeć się chemicznym eksperymentom przeprowadzonym przez starszych kolegów. Spośród sześciu wykonanych doświadczeń największe wrażenie zrobiła „cukierkowa tęcza” i „bańka w bańce”. Spotkanie zakończyło się wręczeniem dzieciom drobnych upominków i zachęceniem ich do kontynuacji magicznej podróży po Dwójce 9 marca już z rodzicami . Zadowolone miny maluchów były dla nas bardzo obiecujące...Okazało się, że nasza misja się powiodła. W Dniu Otwartym wielu przedszkolaków przybyło kontynuować wycieczkę. Poza nimi, bardzo licznie zaszczycili nas swą obecnością również inni rodzice z dziećmi. Nauczyciele powitali wszystkich w progach szkoły bardzo serdecznie i wręczyli najmłodszym uczestnikom kolorowe kotyliony. Spotkanie rozpoczęło się w sali gimnastycznej wystąpieniem p. Dyrektor Barbary Wiśniewskiej, która serdecznie powitała wszystkich obecnych i dokonała obszernej multimedialnej prezentacji placówki. Miłą niespodzianką okazało się przedstawienie przygotowane przez grupę teatralną p. Piotra Błaszkiewicza pt. ”Wieczne wakacje”. Następnie dzieci wraz z rodzicami podzieleni zostali na grupy i wyposażeni w specjalne karty podróży. W towarzystwie nauczycieli- przewodników rozpoczęli odkrywanie zakątków „Dwójki”. Do zwiedzenia było sześć atrakcyjnych stacji. Na każdej z nich uczestnik musiał wykonać określone zadanie i zdobyć niezwykły puzelek.
W trzech salach dzieci aktywnie uczestniczyły w doświadczeniach chemicznych: „magiczny balon”, „mleczna tęcza”, „wybuchający wulkan”.
Z zaciekawieniem obserwowały one działanie sił przyrody w eksperymentach. Stanowiska z materiałami przygotowały p. Emilia Ołdak- Lewandowska, p. Marlena Białozór i p. Joanna Stępień, które czuwały również nad bezpieczeństwem dzieci. Na innych stacjach przedszkolaki na tablicach multimedialnych doskonaliły swe umiejętności w zakresie kolorów, figur geometrycznych i kształtów.
Po szczęśliwym dojściu do ostatniego punktu podróży wszystkie maluszki z zebranych puzzli wykleiły obrazek Minionków, ulubionych bohaterów bajki. Otrzymały również w prezencie wcześniej wykonane grupowe zdjęcie. Spotkanie z „Dwójką” zakończyło się dla wszystkich słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez szkolne kucharki.. To był też czas rozmów, odpowiedzi na pytania rodziców, indywidualnego zwiedzania klas, świetlic i innych pomieszczeń.
W czasie tego niezwykłego dnia staraliśmy się zaprezentować naszą szkołę jako placówkę
z nowoczesną bazą dydaktyczną, atrakcyjną ofertą edukacyjną, profesjonalną kadrą pedagogiczną, bogatymi tradycjami. Pragnęliśmy również, aby nasi goście mogli odczuć panujący u nas klimat życzliwości, otwartości i akceptacji w stosunku do drugiego człowieka.
Mamy nadzieję, że uczyniliśmy wiele, aby rodzice mogli podjąć decyzję o powierzeniu swoich dzieci naszej szkole.
Kangur Matematyczny
Kangur Matematyczny to międzynarodowy konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Biorą w nim udział dzieci i młodzież z 23 krajów Europy, w tym również z Polski. W 1994 roku został wpisany do kalendarza imprez Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). 17 marca br. do kolejnej, już XXV edycji konkursu, przystąpiło 41 uczniów naszej szkoły. Rozpiętość wieku uczestników była znaczna od dziewięcioletnich– ŻACZKÓW,
do trzynastoletnich – BENIAMINÓW z klasy szóstej. Atrakcyjne zadania konkursowe popularyzują wiedzę matematyczną, mobilizują do rozwijania zainteresowań, umożliwiają sprawdzenie umiejętności i stwarzają szansę zdobycia cennych nagród. Każdy uczestnik konkursu KANGUR otrzymał w momencie rozpoczęcia konkursu upominek. W tym roku była to układanka logiczna. Uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród książkowych odbędzie się podczas akademii na zakończenie roku szkolnego 2016/2017.
Lekcja III B
Uczniowie klasy IIIb, wraz z rodzeństwem, rodzicami i wychowawczynią uczestniczyli w ciekawej lekcji przyrody w Nadleśnictwie Napromek. Pan leśniczy w bardzo interesujący sposób opowiedział o tym , jak leśne zwierzęta spędzają zimę.Olbrzymią frajdą było odwiedzenie "lecznicy dzikich zwierząt",gdzie przebywają i dochodzą do zdrowia chore ptaki, dziki. sarny ,jelenie. Dzieci przywiozły
ze sobą pożywienie i dokarmiały swoich "leśnych przyjaciół". Później zmarznięci i głodni udaliśmy się do drewnianej chaty,gdzie czekał na nas poczęstunek:pieczone ziemniaki , kiełbasa z rusztu i gorąca herbata z cytryną.Rodzice zadbali też o coś słodkiego dla swoich dzieci.Wycieczka bardzo się podobała. Wróciliśmy do szkoły uśmiechnięci i zadowoleni. Nawet przemiły jamnik pana leśniczego miał ochotę z nami wracać i wsiadł do autokaru. Trudno było go wyprosić.
1 marca Dzień Piegów
Piegi na nosku, piegi na policzkach, na czole!!! Zachęcamy, aby tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły z piegami.
Samorząd Szkolny
foto
Walentynki
Walentynki to miły dzień dla każdego z nas, dzień uśmiechów, ciepłych słów i gestów. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową, a uczniowie wcielili się w rolę listonoszy. Przez cały dzień działała poczta walentynkowa: uczniowie wysyłali listy zawierające wyznania miłosne, a także mieli możliwość robienia śmiesznych zdjęć z gotowego szablonu serca.
Świat toruńskiego piernika
Uczniowie z klasy II c były w Muzeum w Ostródzie i zwiedzały wystawę „Świat toruńskiego piernika”. Brały również udział
w warsztatach pieczenia pierników. „Świat toruńskiego piernika” – to wystawa prezentująca tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło a także świat XIX wiecznego przemysłu i handlu. Dzieci poznały aromatyczne i egzotyczne przyprawy potrzebne do wypiekania pierników. Brały udział w warsztatach umożliwiających formowanie własnoręcznych pierników dekoracyjnych. Fabryka Cukiernicza „Kopernik”S.A. dostarczyła pyszne ciasteczka, które dzieci mogły skosztować. Udział w warsztatach wzbogaciły wiedzę dzieci i sprawiły im dużą radość. Mariola Maczukin
Bal karnawałowy
Archiwum Aktualności