• ,, Pancake Day’’, czyli Dzień Naleśnika.

•

W naszej szkole 21.02.2023r. po raz pierwszy na zajęciach z języka angielskiego w klasach V uczniowie świętowali ,, Pancake Day’’, czyli Dzień Naleśnika.  To brytyjskie święto jest odpowiednikiem naszego rodzimego Tłustego Czwartku. Podczas gdy my objadamy się pączkami i faworkami, Anglicy jako przysmak wybierają słodkie naleśniki. Historia "Dnia Naleśnika" sięga XV w. Wówczas w krajach anglosaskich w czasie Wielkiego Postu jedzenie mleka oraz jajek było zakazane. Aby produkty tego typu się nie marnowały wymyślono sposób, aby je wykorzystać jeszcze zanim rozpocznie się okres poszczenia i zrobiono z nich pyszne i proste w przygotowaniu naleśniki. W celu przybliżenia kultury i historii Wielkiej Brytanii uczniowie pod opieką p. Moniki Bogusławskiej i p. Anny Szurgot przygotowali górę smakowitych naleśników oraz plakaty wyjaśniające czym jest ,, Pancake Day’’. Wszyscy uczniowie mieli bardzo dużą frajdę podczas smażenia naleśników korzystając z różnych przepisów na ciasto. Wspólnie spędzony czas był również doskonałą formą połączenia nauki poprzez zabawę. Podczas lekcji języka angielskiego uczniowie poznawali słownictwo związane z naleśnikami – składniki ciasta oraz jak je wykonać. Obejrzeli również krótki kultowy film animowany o tym jak rodzinka świnki Peppy przygotowuje naleśniki.

• 21.02.2023 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

• Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wczoraj w naszej szkole uczniowie mogli spróbować swoich sił w internetowych  turniejach językowych,  salonie gier językowych, czy też w kąciku „Sprawdź siebie”, gdzie na uczniów czekały rebusy, wykreślanki i plątaninki językowe.  Uczniowie mogli zapoznać się z „Kącikiem gwary uczniowskiej”, czy też obejrzeć w świetlicy film o naszym języku ojczystym.  Tego dnia w ramach „Pierwszej pomocy językowej”  na każdej przerwie, w strefie relaksu, na uczniów czekały słowniki. Z zainteresowaniem spotkała się zabawa „Słowotwórca”, w której zadaniem uczniów było ułożenie nowych wyrazów z jednej podanej nazwy. Odważni mogli też spróbować swoich sił w zabawie „Zemsta logopedy” - mierzyli się tu z ilustrowanymi łamańcami językowymi.

• Koncert piosenek M. Konopnickiej

• Maria Konopnicka pisała wiersze dla dzieci na przełomie XIX i XX. W swoich wierszykach odkrywa przed dziećmi świat wiejskiej przyrody, lasy, w których żyją dzikie zwierzęta. Dzieci za sprawą autorki wierszy spotykają bociana, jaskółki, żaby, zające, poznają uroki czterech pór roku oraz piękno otaczającej przyrody.

• Koncert walentynkowy

• 17 lutego o godzinie 16.30 w sali artystycznej naszej szkoły odbył się koncert szczególny, bo  walentynkowy.

• Patroni roku 2023

•  Aleksander Fredro, Mikołaj Kopernik, Wojciech Korfanty, Jan Matejko, Maurycy Mochnacki, Jerzy Nowosielski, Aleksandra Piłsudska, Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, Paweł Edmund Strzelecki, Wisława Szymborska i Jadwiga Zamoyska.

• WYNIKI KONKURSU NA KARTKĘ WALENTYNKOWĄ  „Saint Valentine’s Card Contest”
          • WYNIKI KONKURSU NA KARTKĘ WALENTYNKOWĄ „Saint Valentine’s Card Contest”

• W dniu 14.02.2023 r. jury w składzie:
            Monika Bogusławska, Marta Borawska i Katarzyna Malewska dokonało niezwykle trudnego wyboru najpiękniejszej karty walentynkowej w języku angielskim i wyłoniło jej zdaniem najładniejsze prace konkursowe. Jury głównie zwracało uwagę na poprawność i bogactwo językowe oraz pomysłowość i estetykę wykonania pracy.

Poniżej podajemy listę zwycięzców:

I miejsce: Julia Zmysłowska V b

II miejsce: Ewa Kacała IV b

III miejsce: Bartosz Zawistowski V a

Wyróżnienie: Kalina Olejarczyk III c

Gratulujemy zwycięzcom!!!

Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

Nagrody zostaną wręczone w dniu 21.02.2023r.
        • Walentynki

• WALENTYNKI, które przypadają 14 lutego jest to dzień szczególny. Przypomina on nam o obdarowywaniu miłością i szacunkiem wszystkich ludzi, którzy nas otaczają oraz o tym, że każdy  z nas jest wyjątkowy. W związku, z tym uczniowie klasy III c gościli u siebie dzieci z Niepublicznego Przedszkola Orewiaczek w Ostródzie. Na początku zajęć wysłuchali ,,Bajki o Ciepłym i Puchatym", później wykonali ,,walentynkowe" serca z kolorowej włóczki oraz wspólne serce, wykazując się dużą pomysłowością. Wiele radości sprawiły dzieciom wspólne zabawy integracyjne i tańce przy muzyce. Miłym akcentem spotkania, było obdarowanie uczniów słodkim upominkiem. Był to dzień wyjątkowy, który na długo zapadnie nam w pamięci. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

• Niech żyje bal

• 09 grudnia odbyła się szkolna zabawa mikolajkowa zorganizowana przez SU. Mimo niskiej frekwencji młodzież bawiła się wyśmienicie. Były konkursy, karaoke i konkurencje. Można też było skorzystać z bufetu. Zarobione pieniądze S U przeznaczy na składniki do pieczenia świątecznych pierników. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie.