26 marca połączone grupy teatralne Mały Gustek pod kierunkiem Doroty Misztal i Gustek pod kierunkiem Mirosławy Golan podczas 18 Przeglądu Teatrów Szkół Podstawowych " Bawmy się w teatr" zaprezentowały spektakl "Bajkowy pokaz mody". Na scenie pojawiły się postacie z wielu bajek. Taniec "Z lewa do prawa" porwał do zabawy całą widownię.
Bądź dumny, że jesteś Polakiem !
Rok 2018 jest jubileuszowym rokiem 100-lecia odzyskania niepodległości. Spoczywa na nas patriotyczny obowiązek pielęgnowania pamięci o bohaterach, którym zawdzięczamy wolność. To dzięki nim przetrwał nasz język, kultura i tradycje. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie zapragnęła, jak wielu Polaków, pozostawić trwały ślad tego niezwykłego wydarzenia. W naszej szkole odbyło się szereg różnych działań patriotycznych i uroczystości. Z zaangażowaniem przystąpiliśmy do projektu „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej” pod honorowym patronatem Wojewody Warmińsko- Mazurskiego p. Artura Chojeckiego. Posadzonym dębem i tablicą pamiątkową uczciliśmy pamięć o wybitnym generale Franciszku Kleebergu.9 listopada tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11 społeczność naszej szkoły razem z całą Polską ustanawiała rekord dla Niepodległej śpiewając cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Następnie wszyscy zebrani zostali zapoznani z biografią Franciszka Kleeberga, któremu ofiarowaliśmy pamiątkową tablicę. Aktu jej odsłonięcia dokonali- p. dyrektor SP 2 Barbara Wiśniewska, Arkadiusz Kędzierski- fundator tablicy, przedstawicielka grona pedagogicznego p. Justyna Pęzińska oraz uczniowie kl. VII - Nikola Gurzyńska i Bartłomiej Klimaszewski.
W tym dniu czekała jeszcze na uczniów i nauczycieli „duchowa” uczta. W patriotycznej scenerii sali gimnastycznej obejrzeliśmy przedstawienie w wykonaniu uczniów z kl. VI- VIII przygotowanych przez p. Justynę Pęzińską,p. Mirosławę Golan i p. Piotra Błaszkiewicza. Grupa teatralna zaprosiła wszystkich w niezwykłą podróż w przeszłość, przypominając ważne wydarzenia z naszej historii. Słowami wielkich poetów narodowych m.in. A. Mickiewicza, J. Słowackiego młodzi artyści przypomnieli tragiczne losy naszego narodu. Recytacji wierszy towarzyszyły pieśni patriotyczne o wielkiej miłości do ojczyzny. Z ogromnym wzruszeniem wysłuchaliśmy hymnu „Gaude Mater Polonia”. Zamykając ten jedyny w swoim rodzaju dzień zadumy, p. dyrektor Barbara Wiśniewska wyraziła wdzięczność za przygotowanie i udział w uroczystości. Następnie wręczyła nagrody i wyróżnienia laureatom miejskiego konkursu plastycznego „Mega Kartka dla Żołnierza”.
Miłą niespodziankę dla całej społeczności przygotował i zaprezentował na koniec uroczystości P. Piotr Błaszkiewicz, który ze swoim synem Aleksandrem – naszym absolwentem z wykorzystaniem drona, nagrał krótki film będący trwałym śladem 100- lecia Niepodległości. Oglądaliśmy 100 uczennic i uczniów z kl. VI- VII, którzy przed budynkiem SP 2 utworzyli biało- czerwoną żywą flagę. Z wysokości możemy podziwiać nie tylko flagę, ale również całą okolicę szkoły. Dzieło zostało przyjęte z entuzjazmem i uznaniem całej społeczności szkolnej. Mamy nadzieję, że zachwyci też gości, którzy odwiedzą stronę internetową SP 2.
21 MARCA „PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
„MARZANNO, MARZANNO
TY ZIMOWA PANNO,
DZISIAJ CIĘ SPALIMY,
BO NIE CHCEMY ZIMY”
21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, w naszej szkole było wesoło i kolorowo. Z tej okazji uczniowie klasy II A zaprosili całą społeczność uczniowską klas 0 – III, wraz z wychowawcami, na wspólne pożegnanie Pani Zimy. Dzieci wcześniej przygotowały Marzanny – Zimowe Panny i w wyznaczonym czasie wyruszyły barwnym korowodem na pożegnanie Pani Zimy. Zgodnie z tradycją, przy śpiewie piosenki i radosnych okrzykach, symbolicznie spalono Marzanny i głośno przywoływano kolorową i radosną Panią Wiosenkę.
Miniplayback Show
21 marca 2019r. świętujemy Pierwszy Dzień Wiosny. W naszej szkole już po raz trzeci odbył się konkurs Miniplayback Show. Naszym "gwiazdom" kibicowali koledzy i koleżanki z klasy. Publiczność głosowała na występ tego ucznia, który – ich zdaniem – najbardziej upodobnił się do oryginalnego występu artysty. W wyniku głosowania Nagrodę Publiczności otrzymał Adam Knowski z klasy IIIb, który wystąpił w piosence Marshmellow "Alone".
Jury w składzie p. Dyrektor Barbara Wiśniewska, Zofia Zaleska i Mariola Maczukin przyznały trzy nagrody:
I Miejsce Wiktorii Nosewicz z klasy IVa – Reel to Real w piosence "I like to Move It", Emilii Dias z klasyVa i Marcie Lesickiej z Vb za piosenkę Just Dance "Make it Jingle" oraz Michalinie Gwara z klasy IIb za piosenkę Roksany Węgier "Anyone I want to be". Gratulacje należą się również Idze Krauzewicz z IIb i piosenkę śpiewaną przez Edytę Górniak "Księżycowy Wiatr" oraz Zuzannie Sztramskiej za występ jako Sigala, Paloma Faith w piosence "Lullaby".Z roku na rok widać coraz większe zainteresowanie dzieci oraz zaangażowanie rodziców w przygotowanie dzieci do konkursu. Wystarczy spojrzeć na przebranie Adama czy kolor skóry i włosy Wiktorii :)
Upodobnienie się, naśladowanie ruchów, tańca i mimiki współczesnych artystów jest nie lada wyzwaniem. Potrzeba wiele odwagi i dystansu do siebie, by wystąpić przed publicznością i oczarować ich swoim występem. Odważnych już dziś zachęcamy do przygotowań i wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu - za rok. Datę już znamy: Pierwszy Dzień Wiosny, czyli 21 marca 2020r.
34
Kangur
W dniu 21 marca 2019 r w naszej szkole odbyła się kolejna edycja
Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”.
Wzięło w niej udział 31 uczniów z klas I – VIII.
MasterChef w II b
Uczniowie klasy IIb dostali do wykonania od swojej wychowawczyni pani Anny Kulki nietypową pracę domową. Mieli przygotować potrawę, zgodnie z zasadami zdrowego żywienia i z wykorzystaniem poznanych na lekcji przepisów. Temat brzmiał „Jedz zdrowo i kolorowo”. Swoją pracę przy przyrządzaniu pyszności dzieci udokumentowały, wykonując zdjęcia telefonami komórkowymi. Niektórzy przynieśli swoje potrawy do degustacji. Poniedziałek był w naszej klasie naprawdę „smacznym” dniem. Próbowaliśmy sałatkę owocową Tosi, ciasto cytrynowe Ignasia, warzywne koreczki Igi oraz chlebek upieczony przez Adę. Tymon, jak zwykle, uraczył nas swoimi maślanymi ciasteczkami, a Zuzia ciastem francuskim z jabłkami. Hitem tych popisów kulinarnych był tort wykonany przez Agnieszkę. Uczniowie klasy IIb upominają się o więcej takich „smacznych” prac domowych,
8
Czytaliśmy Makuszyńskiego
6. marca troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w corocznym międzyszkolnym konkursie pod hasłem „Czytamy książki Kornela Makuszyńskiego” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 w Ostródzie. W ten sposób „Kornelówka” propaguje twórczość swojego patrona, wybitnego pisarza, Kornela Makuszyńskiego.
W tym roku uczestnicy poznawali książkę pt. „Wyprawa pod psem”. Choć test konkursowy był nie lada wyzwaniem, nasi reprezentanci dali sobie świetnie radę. Najwyższy wynik osiągnęła uczennica klasy V A Anastazja Siejk, zajmując zaszczytne III miejsce. Serdecznie gratulujemy również pozostałym uczestnikom Emilii Dias i Karolowi Węgrzynowi z klasy V A. Zachęcamy również do poznania tej bardzo ciekawej i wartościowej lektury. Naprawdę warto!
Gala 8 Wspaniałych
POMOC KOTOM
20. lutego klasa V a poszła do „Kociarni” znajdującej się przy ulicy Racławickiej w Ostródzie i zaniosła wszystkie rzeczy zebrane w naszej szkole podczas zbiórki dla kotów przeprowadzonej z okazji Dnia Kota.
„Kociarnia” została utworzona przez panią Agnieszkę, gdy znalazła pierwszego zbłąkanego kota
o imieniu Gangster. Jest to zastępca szefa kociej bandy – Harcika. Nazwa ta wzięła się od tego, że Harcik ma przepiękny nosek w kształcie serca, a po angielsku serce to heart.
Pani Agnieszka z innymi wolontariuszami zajmuje się wieloma, często niechcianymi lub chorymi kotami, nie dostaje za wynagrodzenia, robi to, bo chce pomóc tym zwierzętom, przede wszystkim znaleźć dla nich nowy, kochający dom.Ta wizyta była dla nas bardzo pouczająca. A niektórym z nas kociaki skradły serca. Mamy nadzieję, że choć trochę je wspomogliśmy. Uczniowie młodszych klas mieli możliwość spotkania się z założycielką „Kociarni”
w naszej szkole.Dziękujemy!
Uczniowie klasy Va
1
ZAPROSZENIE NA DZIEŃ OTWARTY
Drogi przyszły Uczniu i Uczennico !
Już niebawem rozpoczniesz nową wspaniałą przygodę. Z przedszkolaka staniesz się członkiem społeczności szkolnej. W związku z tym chcielibyśmy serdecznie Cię zaprosić do naszej szkoły.
Odwiedź nas 27 lutego 2019 r o godz. 16.20. Zabierz ze sobą rodziców i rodzeństwo. Tego dnia będzie czekało na Ciebie mnóstwo niespodzianek. Odkryjesz wiele tajemnic i atrakcji, które dla Ciebie przygotujemy. Jesteśmy pewni, że razem będziemy świetnie się bawić. Chcielibyśmy, aby wspólnie spędzony czas na długo pozostał w Twojej pamięci.Czekamy na Ciebie z niecierpliwością !
Nauczyciele, uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 2
im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie.
627. lutego 2019 - Wizyta przyszłych uczniów i ich rodziców w naszej szkole
23
Dzień Języka Ojczystego
21 lutego, już po raz kolejny, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego. Tym razem zaprosiliśmy do zabawy klasy 1-6. Wszystkie klasy przygotowały piękne plakaty ilustrujące znane polskie przysłowia. Dzieci
z klas 1-3 wybrały „mistrzów kaligrafii”, którzy pochwalili się swoimi niezwykle estetycznymi zeszytami. Uczniowie klasy 4a, 5a, 5b i 5c przygotowali karty do „słownika gwary uczniowskiej” funkcjonującej w naszej szkole. Wszyscy chętnie uczestniczyli w „ zabawach językiem polskim”: doświadczyli zemsty logopedy, czytając wierszyki łamiące języki, bawili się w słowotwórców, tworząc nowe wyrazy z liter innego wyrazu, stali się polonistami poprawiając błędy swoich koleżanek i kolegów. Bardzo dużym powodzeniem cieszył się „salon gier stolikowych”, gdzie uczniowie w formie zabawy doskonalili swoje umiejętności językowe i miło spędzali przerwy.
Całość imprezy umilił występ uczniów klasy 1a i 2b.Serdecznie zapraszamy za rok.
Organizatorki: Anna Kulka i Dorota Misztal
40
„Spotkanie z Robinsonem”
W piątek, 8-go lutego wszystkie klasy piąte naszej szkoły wzięły udział w przedstawieniu teatralnym Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.
Uczniowie w ramach zajęć języka polskiego obejrzeli spektakl pt. „Przypadki Robinsona Crusoe” na motywach powieści Daniela Defoe. Wydarzenie miało miejsce w amfiteatrze, rozpoczęło się o godzinie 11.30.
Występ bardzo spodobał się zgromadzonej licznie publiczności z ostródzkich szkół. Na uwagę zasługiwały przede wszystkim: interakcja z widzami, elementy humorystyczne, efekty świetlne, muzyka i sztuczki kuglarskie.
Uczniowie kl. V c
UWAGA
Walentynki
Z okazji Walentynek, przypadających 14 lutego, jak co roku Samorząd Uczniowski wraz ze Szkolnym Kołem PCK zorganizował pocztę walentynkową. Na drzwiach w całej szkole pojawiły się dekoracyjne serca, które wprowadziły miły nastrój. Na korytarzu natomiast została umieszczona gazetka oraz skrzynka- szkolna poczta, do której uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. 14 lutego dziewczęta rozdały wszystkim adresatom kartki. Ten dzień dla wielu uczniów był bardzo ekscytujący, pełen wrażeń, zabawny... i oczywiście pełen miłości.
13
Wspieramy "Kociarnię"
17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. W związku z tym zwracamy się do wszystkich z prośbą o udział w akcji 15 lutego 2019 r. wspierającej działanie „Kociarni”. Samorząd Uczniowski z Kołem Wolontariatu przeprowadzą zbiórkę żywności, kuwet, żwirku i wszystkiego, co jest potrzebne kotom. Każda klasa przynosi podarunki do 15 lutego do pokoju nauczycieli w-f.
Luty to czas miłości.
W bibliotece również poczuliśmy działanie Amora :)
Proponujemy randkę z książką!
W dniach od 11 do 15 lutego w naszej bibliotece czytelnicy znajdą książki spod zanku Amora wyłożone na specjalnym regale. Podczas przerw międzylekcyjnych czytać będziemy książki opowadające perypetie zakochanych. Każdy czytelnik będzie mógł zaprezentować swoją ulubioną książkę i wypożyczyć, tę która zwróciła jego uwagę. Oprócz tego proponujemy dobrą zabawę przy wykonywaniu kartek walentynkowych oraz gry towarzyskiez serduszkiem w tle: Miłosne menory, Rozbite serduszko itp.Zapraszamy do Biblioteki i życzymy udanej zabawy
Lekcja w-f na lodowisku
Klasa VIA miała nietypową lekcję.
1
Świąteczne kolędowanie…
Pomaganie potrzebującym jest od dawna w naszej społeczności szkolnej głęboko zakorzenionym zwyczajem. Tradycyjnie w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia zbierane były produkty dla seniorów ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Bratek”. Z ofiarowanych darów wolontariusze przygotowali paczki dla 7 podopiecznych. Do prezentów dołączone zostały kartki świąteczne wykonane przez naszych uczniów.
19 grudnia cała społeczność SP 2 obejrzała jasełka przygotowane przez uczniów pod kierunkiem p. Bożeny Pawełczyk. Zaszczycili nas swoją obecnością również seniorzy z ŚDS „Bratek”. Wspólne kolędowanie odbyło się w wyjątkowej atmosferze i sprawiło wszystkim ogromną radość. Na zakończenie wolontariusze wręczyli gościom paczki świąteczne. Obdarowani wraz z podziękowaniami i wyrazami zachwytu dla całej uroczystości, zaprosili naszą grupę teatralną na uświetnienie wigilii w rodzimej placówce.
3
Jest taki dzień…
Wigilia Bożego Narodzenia to najbardziej magiczny dzień w roku. Od wieków przypisywano mu symboliczne znaczenie. Spotkanie wigilijne rodziców, uczniów i pracowników administracji i obsługi jest tradycją naszej szkoły. Nastrojowe wiersze i kolędy zaśpiewane przez chór po polsku, niemiecku i angielsku pozwoliły nam już poczuć magię świąt.
Drużynowy Konkurs Choinkowy w Galerii Sztuki na Zamku
Dnia 16.12.2018 dzieci z małej świetlicy wraz z nauczycielką Danutą Maczukin ze Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w Drużynowym Konkursie Choinkowym, który miał miejsce w Galerii Sztuki na Zamku. Organizatorem było Centrum Kultury w Ostródzie. Zadaniem konkursowym było ubranie choinki (drzewka naturalnego ok. 2 m), gotowymi ozdobami dostępnymi na Zamku lub przy użyciu własnych przyniesionych ozdób. Uczestnicy konkursu otrzymali „słodkie podziękowania”, porcelanowy dzwoneczek i pamiątkowy dyplom z tytułem „Choinka Roku 2018”. Ubieranie choinki papierowymi ozdobami sprawiło wszystkim dużo radości i zapewniło wiele niezapomnianych wrażeń.
2
Archiwum Aktualności