Pozytywna Uwaga
Konkurs plastyczny „Odnawialny sposób na smo(k)ga”.
Zapraszam dzieci z przedszkoli i uczniów szkół podstawowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego do udziału w konkursie plastycznym „Odnawialny sposób na smo(k)ga”. Przedmiotem konkursu jest stworzenie pracy plastycznej, ukazującej wybrany przez autora sposób walki ze smogiem, uwzględniający wykorzystanie zasobów odnawialnych źródeł energii: słońca, wiatru, geotermii, wody, biomasy. Na konkurs można zgłaszać prace wyłącznie formatu A3, wykonane indywidualnie, samodzielnie, dowolną techniką (oprócz form przestrzennych.
- Prace i formularz zgłoszenia należy przesłać do 12 grudnia 2019 r. na adres: Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna sp. z o.o. , ul. Kościuszki 37A
10-503 Olsztyn z dopiskiem „Smo(k)g
Wyniki I Wielkiego Dyktanda Dwójki - 15.11.2019 roku
Laureaci w Kategoriach wiekowych :
1. Klasy II - III: I miejsce zajęły uczennice kl. III b Zuzanna Sztramska i Emilia Niewiadomska.
2. Klasy IV - VI: I miejsce zajęła uczennica kl. Va Wiktoria Nosewicz.
3. Klasy VII - VIII i dorośli: uczennica kl. VIII b Nikola Gurzyńska
oraz pani Teresa Kluczkowska - nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie, oraz Sebastian Radzimiński - absolwent Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie.
Nagrodę specjalną komisja konkursowa przyznała mł. asp. Piotrowi Koterwas pracownikowi Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie za bardzo dobry wynik oraz pomoc w organizacji Dyktanda.
Za wsparcie dziękujemy również Przewodniczącej Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza pani Justynie Ignaczak .
Wszystkim uczestnikom konkursu: uczniom, nauczycielom, przedstawicielom instytucji współpracujących z naszą placówką, rodzicom i przyjaciołom szkoły gratulujemy i zapraszamy
do udziału w kolejnej edycji Dyktanda. Życzymy wielu przyjemnych doznań w odkrywaniu ortograficznych tajemnic języka polskiego.
19
Pamiętaj!
Jesień w Przedszkolu „Radość”
Pod takim hasłem dnia 14 listopada miało miejsce spotkanie dzieci z przedszkola „Radość” z uczniami klas najmłodszych naszej szkoły. Smutny czas jesieni rozjaśniły swoją energią i entuzjazmem wykonując i inscenizację wierszy o tematyce jesiennej, znanych autorów: Cz.Janczarskiego, M. Kownackiej i L. Krzemienieckiej. Akrobacje figlarnego jeżyka wzbudziły największy aplauz i podziw dzieci. Pięknie dobrane piosenki wzbogaciły występ a piosenka „Szyszunia dance” zachęciła do tańca i powstania wszystkich z miejsc. Szczególne podziękowania dla współpracujących : Magdy Sikorskiej, Lidii Filarskiej i Doroty Misztal wraz z uczniami kl. 2 a. Koordynator: A.Kochanowska
1
Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze
„Daleko, daleko, za górą, za rzeką, za zielonym borem, za modrym jeziorem, w pobliżu rozstaju, w sąsiedztwie ruczaju stał niegdyś pałac, a obok pałacu – ogród, a obok ogrodu – droga, która prowadziła nie wiadomo skąd i nie wiadomo dokąd…” Tak zaczyna się klechda sezamowa Bolesława Leśmiana pt. O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze. Baśń jest arcydziełem literatury dziecięcej i zachwyca kolejne pokolenia pięknem języka, którym została opowiedziana, niezwykłymi przygodami i hipnotyzującą, poetycką aurą. Bolesława Leśmiana zainspirowały tajemnicze baśnie arabskie. Nadał im własny, poetycki styl opowieści i indywidualny, niepowtarzalny język. Jerzy Ficowski uważał Leśmiana za jednego z „największych mitologów polskiej literatury, a przede wszystkim za człowieka obdarzonego arcywyobraźnią.”
Ten spektakl obejrzały klasy VII Ai VA 12 listopada klasy. Po spektaku uczniowie uczestniczyli również w warszatatach teatralnych.
1
Jesteśmy Polakami i pamiętamy „skąd nasz ród”.
11 listopada 2019r.był dniem niezwykle uroczystym, bliskim sercu każdego Polaka. Upamiętnił rocznicę odzyskania niepodległości w 1918r. po 123 latach niewoli.
Cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza jak co roku z wielkim zaangażowaniem i prawdziwą przyjemnością przygotowywała się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Zadbaliśmy o odświętny wygląd szkoły, biało- czerwone elementy w ubraniach uczniów i nauczycieli. Czciliśmy rocznicę niepodległości na różne sposoby. W tegorocznych listopadowych wędrówkach po kartach historii nie zabrakło uroczystości poważnych, skłaniających do zadumy i refleksji. Aby obchody nie były konwencjonalne, włączyliśmy również wydarzenia zachęcające do zabawy i radości.
Na początku listopada, w ramach akcji MEN „Szkoła Pamięta”nasi uczniowie z nauczycielami odwiedzili wiele miejsc poświęconych pamięci bojowników o wolność i niepodległość. Między innymi zapalili znicze przy Pomniku Bohaterom Walk o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur w Olsztynie, uczcili też pamięć Patrona Szkoły Gustawa Gizewiusza i Tadeusza Kościuszki, bojownika o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych. Odwiedzili też groby Jadwigii Adolfa Tetzlaffów, zasłużonych patriotów dla Ziemi Ostródzkiej, oraz Witolda Rutkiewicza wieloletniego dyrektora SP 2 w Ostródzie.
8 listopada odbył się uroczysty apel okolicznościowy. Grupa teatralna uczniów przygotowana przez p. J. Pęzińską, p. M. Golan i p. P. Błaszkiewicza zaprosiła publiczność w podróż słowno- muzyczną poświęconą historii od czasów rozbiorów i zniewolenia, poprzez liczne powstania, aż do wybuchu I wojny światowej , zakończonej klęską zaborców i odrodzeniem się państwa polskiego. Moc emocji i wzruszeń wzbudziły recytowane piękne wiersze patriotyczne. Były wśród nich utwory K.K. Baczyńskiego, M. Konopnickiej, J. Mączka, E. Słońskiego. Podniosłą atmosferę dopełniły pieśni narodowe, wśród których nie mogło zabraknąć tej wyjątkowej, co tak pięknie tłumaczy słowo wolność - „Uwięziony ptak”. Usłyszeliśmy również najstarszy hymn polski- „GaudeMater Polonia”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się inicjatywa wspólnego odśpiewania czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. To była kontynuacja ubiegłorocznej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Tym razem pod hasłem- „Szkoła do Hymnu”.
Po raz pierwszy w naszej szkole najmłodsi uczniowie, dla których słowo patriotyzm to bardzo trudne pojęcie, mieli okazję po swojemu wyrazić umiłowanie ojczyzny. Specjalnie dla nich p. E. Jarzynka i Z. Zaleska przygotowały propozycję Pokazu Mody w barwach narodowych. 8 listopada w sali gimnastycznej, w obecności rodziców, swoich kolegów, koleżanek i nauczycieli 45 modelek i modeli zaprezentowało imponujące biało- czerwone kreacje. Byli wśród nich piłkarze, pielęgniarki, powstańcy, królowe a także Czerwony Kapturek. To była nie tylko wspaniała zabawa, doskonała forma integracji ale również wspaniała lekcja patriotyzmu. W trakcie pokazu dzieci chętnie i bezbłędnie odpowiadały na pytania dotyczące symboli narodowych. Z ogromną radością odśpiewały wspólniez publicznością cztery zwrotki hymnu narodowego. Całość poprowadziła p. Ewa Jarzynka , a oprawę muzyczną zapewnił p. P. Błaszkiewicz.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości dostarczyły naszej społeczności wiele radości i wzruszeń. To były piękne lekcje patriotyzmudające poczucie wspólnoty i tworzące wyraz dumy z bycia Polakiem, ale również Europejczykiem i obywatelem świata.
Temat „Ojczyzna i patriotyzm” zakończymy 15 listopada projektem „ Dwójka pisze I Wielkie Dyktando”. Dla wszystkich uczniów i osób chętnych stwarzamy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności ortograficznych i językowych.
Zofia Zaleska
2817
DZIEŃ BEZ TELEFONU KOMÓRKOWEGO
Ostatnia środa miesiąca to w naszej szkole dzień bez telefonu komórkowego. 30 października, po raz drugi
w tym roku szkolnym, braliśmy udział w tej akcji. W czasie przerw uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach zespołowych, kształtując swoje umiejętności społeczne w kontaktach z rówieśnikami, zamiast wpatrywać się w ekrany telefonów. Dzięki grom planszowym uczniowie rozwijali logiczne i matematyczne myślenie, ćwiczyli koncentrację i spostrzegawczość. Dzieci na świetlicy szkolnej przygotowały zawieszki na szyję: znaki zakazu korzystania z telefonów. Bardzo fajną atrakcją okazała się gra w gumę – jakże popularna w czasach naszego ( nauczycieli i rodziców) dzieciństwa.Cieszy nas tak duże zainteresowanie uczniów i włączenie się we wspólną zabawę. Udowodniliśmy po raz kolejny, że można żyć bez telefonu i aktywnie spędzać czas!
6
Szkoła pamięta
25.10.2019r. uczniowie naszej szkoły w ramach akcji MEN ,,Szkoła Pamięta" zapalili znicze przy pomniku Patrona Szkoły Gustawa Gizewiusza i Tadeusza Kościuszki bojownika o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych. Odwiedzili też groby Jadwigi i Adolfa Tetzlaffów - zasłużonych dla Ziemi Ostródzkiej oraz Witolda Rutkiewicza wieloletniego dyrektora SP2. Ten dzień był czasem zadumy o przemijaniu, ale też przypomnieniem o zasługach postaci związanych z historią naszego miasta i kraju oraz konieczności pielęgnowania pamięci o nich.
A choć ich życia płomień zgasł,
To myśli o nich
Są przecież w nas. - Maria Czerkawska10
Las to oaza spokoju.
Korzyści jakie przynosi leśna wędrówka można mnożyć w nieskończoność. Przede wszystkim jednak to odskocznia od pośpiechu codzienności, zgiełku i tłumów. Las to oaza spokoju, w której chcąc- nie chcąc odpoczywamy nabierając pozytywnej energii.
Dla uczniów klasy 5 A wyprawa do lasu w Dobrocinie zostanie na długo w pamięci. Zajęcia edukacyjne o lesie zainteresowały wszystkich. Obserwowali przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Poznali warstwową budowę lasu. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Zasadzili trzy kasztanowce. Podziw wzbudziła potężna lipa, która udało się objąć dopiero 15 osobom. Kolejna wycieczka wiosną
8
Domino na lekcji matematyki.
Uczniowie klas piątych doskonalili umiejętność wykonywania działań na liczbach naturalnych: rachunki w pamięci, kolejność wykonywania działań i działania pisemne. Praca w grupie wymaga dobrej komunikacji ale sprawia też radość. Niektórym udało się ułożyć domino do końca. BRAWO
3
4.10. 2019 - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
4 października 2019r. nasza szkoła wzięła udział w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Zgodnie z założeniem uczniowie zaangażowali się w rozpropagowanie akcji. Przygotowaliśmy plakaty, certyfikaty, losy , legitymacje Eksperta Tabliczki Mnożenia. W czasie przerw drużyny ekspertów sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły i uczniów. Na lekcjach uczniowie klas VI- VIII przeprowadzili egzaminy pisemne ze znajomości tabliczki mnożenia wśród uczniów klas II- V. Na lekcjach matematyki każdy mógł zmierzyć się z tabliczką mnożenia poprzez udział w krótkich konkursach , przy rozwiązywaniu łamigłówek , zagadek, grafów, krzyżówek. W nagrodę za dobre odpowiedzi uczestnicy otrzymywali certyfikaty , upominki, słodycze. Gratulujemy odważnym i życzymy sukcesów w dalszym poznawaniu tabliczki mnożenia.
Organizatorki: panie Beata Bielawska, Teresa Kluczkowska i Dorota Kaszczyńska
18
Adam Zielonka odniósł kolejny sukces.
Adam Zielonka (szachista z klubu MLKS Ostródzianka) odniósł kolejny sukces.
W dniach 22 - 27.09. w Olecku odbywały się eliminacje (półfinały) do przyszłorocznych Mistrzostw Polski. Bez problemu uzyskał awans z grona 30 zawodników, będąc młodszy o rok od swych rywali.
Tym bardziej jest on cenny gdyż jest zdobyty w rywalizacji z szachistami z woj. mazowieckiego.
W kolejnych dwóch dniach również w Olecku odbywały się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików do lat 10.
I tutaj też odniósł sukces.
Wygrał turniej, zdobył 3 pkt. do klasyfikacji ministerialnej. Grało 32 zawodników
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
W naszej szkole obchodzimy ten dzień 30 września w poniedziałek. Zapraszamy do biblioteki i świetlicy.
1
27 września - Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w Lekkoatletyce w Nowym Mieście Lubawskim
Jeden złoty, dwa srebrne i dwa brązowe medale zdobyli nasi uczniowie podczas Mistrzostw Województwa Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w Lekkoatletyce w Nowym Mieście Lubawskim podczas Wojewódzkiej Inauguracji Szkolnego Roku Sportowego 2019/2020 .
Naszą Szkołę reprezentowali:
- Gruczek Natalia – brązowy medal w biegu na 100 metrów, brązowy medal w pchnięciu kulą;
- Obycz Weronika – 6 miejsce w pchnięciu kulą, 10 miejsce w biegu na 100 metrów;
- Paszkowski Mateusz – srebrny medal w biegu na 100 metrów;
- Piech Andrzej – złoty medal w biegu na 300 metrów, srebrny medal w pchnięciu kulą;
Jest to wielki sukces naszych uczniów. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
25 WRZEŚNIA DZIEŃ BEZ TELEFONU KOMÓRKOWEGO
25 września (środa) to dzień bez telefonu
w naszej szkole. Tego dnia nie używamy telefonów komórkowych podczas przerw oraz na lekcjach. Zachęcamy, by uczniowie na przerwach grali w matematyczne gry planszowe. Dzięki temu będą mogli poprzez zabawę rozwijać: pamięć, koncentrację, logiczne myślenie, spostrzegawczość oraz poprawią zdolność pracy w grupie.Przyłącz się do akcji, podejmij wyzwanie - wytrzymaj jeden dzień bez telefonu
3
Archiwum Aktualności