Prace wykonaly : Klasa Vb i VIa
Prace wykonaly : Klasa Vb i VIa
Uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.
Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski.
1 MAJA
1 maja – Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.
2 MAJA
2 maja - Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
3 MAJA
3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
28 kwietnia uczniowie klasy 7a obejrzeli wystawę fotografii ostródzkiego fotografika Tomasza Misztala zorganizowaną przez Bibliotekę Multimedialna Powiatu Ostródzkiego "Przystań z Kulturą" .
Uczniowie z klasy 7a, 4a i 4 b wzięli udział w webinariach o tematyce ekologicznej. Klasa siódma wysłuchała wykładu nt. Jak odbudować swoje więzi z przyrodą i uczyć się miłości i szacunku do niej a klasa czwarta nt. Droga do lasu. Dzień Ziemi zakończył się marszem ekologicznym ulicami Olsztyńską, Placem Tysiąclecia i Mickiewicza . Uczniowie nieśli transparenty z hasłami ekologicznymi i rozdawali mieszkańcom Ostródy ulotki nt sposobów ochrony naszej planety.
Zajęcia w klasach 8
Dbać o naszą planetę możesz i powinieneś nie tylko wtedy, gdy wypada DZIEŃ ZIEMI, ale także przez cały rok. Warto to robić, aby pozytywnie wpłynąć na otaczające nas środowisko. Jeśli i Ty życzysz sobie czystej planety, postaraj się o nią należycie dbać. W tym dniu uczniowie kl. 2a wybrali się na cmentarz,, Polska Górka'', aby przyłączyć się do wspólnej akcji i zadbać o niebieską planetę.
Wychowawczyni klasy
Grażyna Kuryk
Dzisiaj zajączek przygotował dla dzieci z klasy 1a niespodziankę. Żeby ją odnaleźć dzieci musiały odszukać kartki z zadaniami do wykonania
14 kwietnia jest świętem państwowym pod nazwą Święto Chrztu Polski, które zostało wprowadzone ustawą z dnia 22 lutego 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 656) o ustanowieniu Święta Chrztu Polski.
Przyjęcie przez Mieszka I chrztu w roku 996 zapoczątkowało proces chrystianizacji Polski, a co za tym idzie włączenie państwa polskiego do grona chrześcijańskich nowoczesnych krajów oraz szybkiego rozwoju i wzrostu znaczenia wśród państw Europy.
W uroczystosciach uczestniczyła delegacja naszej szkoły
W całej Polsce w piątek, 22 kwietnia br. prowadzona będzie akcja sprzataniana. Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Przedsięwzięcie organizuje Stowarzyszenie „Dla Polski”. Do udziału w inicjatywie organizatorzy zapraszają także młodych udźców z Ukrainy.Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.
Dziewczyny z klasy 8A wygrały Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej. Zawody odbyły się w Morągu. Skład naszej drużyny: Jastrzębska Edyta, Kacała Amelia, Rodzik Sandra, Siejk Anastazja, Staszyńska Roksana, Szudzińska Agata, Misiowiec Patrycja, Dias Emilia, Matczak Zofia. Dziewczyny wywalczyły awans do Mistrzostw Rejonu. Pozdrawiam.
Młoda dziewczynka imieniem Pola znalazła się w niebezpieczeństwie. Na całe szczęście w porę otrzymała pomoc i wsparcie od policjantów, którzy znaleźli się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie…
Jak każde dziecko, tak i Pola to dziewczynka, na którą czyha sporo zagrożeń i niebezpieczeństw. Dlatego tak ważne jest, by prewencyjnie poznawać schematy tych zagrożeń i skutecznie im przeciwdziałać edukując najmłodszych.
Projekt „Na ratunek Poli” zainicjowany został przez Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie podinsp. Marcina Danowskiego oraz Burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka.Materiały otrzymała również nasza szkola
W piątek , 8 kwietnia młodzież naszej szkoły uczestniczyła w pochodzie upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej organizowanym w Ostródzie z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Zapraszamy do biblioteki na unikatową wystawę niewidzialnych książek.
Książki wystawine będą tylko w piątek od 9.00- 14.00. Eksponaty użyczył nam tajemniczy bibliofil .
Wystawa niewidzialnych ksiązek to oczywiscie żart na Prima aprilis czyli Dzień Żartów. Wszyscy, ktorzy odwiedzili bibliotekę, zachwycilil nowymi książkami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
31 marca na ostródzkim zamku, podczas konkursu wiedzy pożarniczej.
Aleksandra Nowikewicz zajęła pierwsze miejsce,
a Marcin Bors drugie.
Obydwoje są z klasy 4a i obydwoje awansowali do kolejnego etapu. Turniej powiatowy odbędzie się w drugiej połowie kwietnia. Sedrecznie gratulujemy :))
Z powodu śmierci Anny Kulki, naszej nauczycielki, koleżanki i przyjaciółki,
składamy rodzinie zmarłej najszczersze wyrazy współczucia i żalu.
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2
im. Gustawa Gizewiusza
w Ostródzie.
17 marca odeszła od nas nasza koleżanka Anna Kulka.
Ania to wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie. Była cenioną nauczycielką i wychowawczynią kilku pokoleń najmłodszych uczniów naszej szkoły, ale także wspaniałą koleżanką i przyjaciółką.
W wakacje 2020 r. dotarła do nas wiadomość o chorobie Ani. Od tamtego czasu cała społeczność szkolna, a także znajomi staraliśmy się wspierać Anię na wszelkie możliwe sposoby. Na początku było wiele optymizmu i nadziei. Przecież nasza koleżanka to wulkan energii i okaz zdrowia. Myśleliśmy , że ominie nas opłakiwanie Ani. Powoli uczyliśmy się obcowania z Jej straszną chorobą, która nieubłagalnie postępowała. Bliskie przyjaciółki do końca prowadziły z Nią rozmowy dające nadzieję, które powoli przekształcały się w długie pożegnanie.
Aniu, Twoja śmierć jest dla nas wielkim ciosem. Tacy ludzie jak Ty, odchodząc, zostawiają po sobie ogromna pustkę, ale też fascynujące wspomnienia. Z pewnością nic już nie będzie takie jak kiedyś. Zawsze pozostaniesz w naszych myślach i sercach. Ks.. Kaczkowski powiedział: „własną śmierć trzeba przeżyć”…. Ty już masz to za sobą., choć to dużo za wcześnie.
W dniu 21 marca uczniowie kl. 2 a wraz z przedszkolakami z Przedszkola Niepublicznego ,,Pod dębami'' wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy- powitania wiosny''.
Tradycji stało się zadość, kiedy wspólnie wszystkie dzieci z piosenką żegnały słomianą kukłę ,,Panią Zimę''
i spaliły ją w ognisku.
Przy pięknej słonecznej pogodzie biesiadowaliśmy również przy ognisku zajadając się kiełbaskami.
Radości nie było końca, bo z grupą ,,Zuchów'' uczestniczyliśmy w zabawach na świeżym powietrzu.
A po przepysznym podwieczorku bawiliśmy się wspólnie z kolegami z przedszkola w sali zabaw.
Na koniec wszystkie dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre.
Grażyna Kuryk
Powered by aSc EduPage