Jak zrealizować pomysł ? projekt klasy 2 a
„Bądź przyjacielem pszczół!” Dzień Pszczoły w klasie I c
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół z tej okazji w klasie I c odbyły się zajęcia poświęcone pszczołom. Gościliśmy na lekcji pana pszczelarza - Krzysztofa Barcza, który w ciekawy sposób opowiedział nam o swojej pracy oraz o życiu pszczół. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda strój pszczelarza oraz poznali znaczenie pszczół w przyrodzie. Dowiedzieli się również, co zawdzięczamy pszczołom. Na lekcji uczniowie wykonali Lapbooki pt. ,,Życie pszczół" oraz pszczółki z rolek po papierze. Dzień Pszczoły minął nam bardzo pracowicie i słodko.
wychowawca klasy I c
Instytut Psychologii UJ zachęca: podarujmy uczniom i uczennicom tydzień ulgi! Zapraszamy szkoły z całej Polski.
"Zostań Mistrzem Ortografii’’
Zapraszamy uczniów kl. II-III szkół podstawowych do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Ortograficznym
Organizacja konkursu:
I etap klasowy przeprowadzają nauczyciele klas II i III w danej klasie. Imienną listę uczestników konkursu
z poszczególnych klas prosimy o zgłoszenie do 20.05.2021 r.II etap szkolny odbędzie się 28.05.2014 r. o godzinie 10.45
Konkurs trwa 45 minut, czas liczony od momentu rozdania i omówienia prac.
regulamin Szkolny_Konkurs_Ortograficzny20212.pdf
Bilet powrotny do biblioteki
10 maja 2021 r. zostały wręczone nagrody dla dwóch pierwszych osób, które przeczytały 10 książek od 30 kwietnia 2021r. Pierwsza otrzymała nagrodę Paulina Wisztor z klasy 3 a, zaraz po niej taki wynik uzyskała Aleksandra Kurek również z klasy 3a.
Obie uczennice otrzymały kolejny bilet i bawią się dalej. Do grona nagrodzonych dołączyła kolejna uczennica z klasy 3a - Lena Sójka. Już 12 maja w gronie nagrodzonych powitaliśmy Aleksandrę Nowikiewicz uczenice klasy 3a Milenę Bogdańska z klasy 2b .14 maja nagrody za udział w naszej czytelniczej zabawie odebrały: Zofia Wiśniewska, Julia Wydra i drugi raz Aleksandra Nowikiewicz (3a) oraz uczenice klasy 2a Nikola Górska i Anna Skrzypczyńska.
17 maja w gronie nagrodzonych powitaliśmy Lenę Kęplewską z klasy 3 b i Marcina Bors i Zosię Wiśniewską oraz Aleksandrę Nowikiewicz z klasy 3a
18 maja wręczono nagrody : Tymoteuszowi Paszkowskiemu i Petro Fesenko z klasy 2a
19 maja dołączył do grona nagrodzonych Wojtek Kasprzak z klasy 2 a.
Kolejne nagrody odebrali: Jan Olszewski - Balelho klasa1a, Lena Rutynowska, klasa 2b, Wiktoria Szałata klasa 1c, Amelka Goworko klasa 3 a, Alicja Gorzkowska klasa 3b, Bartek Gebauer, Julia Zmysłowska klasa 3a.
Serdecznie gratulujemy . Zapraszamy do korzystania z biblioteki od września.
7
Konkurs literacki
Konkurs na opowiadanie lub bajkę na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego – zapraszamy do udziału
Inicjatywa jest skierowana do uczniów w wieku w wieku od 10 do 15 lat.
Prace można przesyłać do 4 czerwca br.
Rozstrzygnięcie konkursu (ogłoszenie listy laureatów) nastąpi najpóźniej do 21 czerwca br. Laureaci zostaną wyłonieni w 3 kategoriach wiekowych: 10-11 lat, 12-13 lat oraz 14-15 lat.
Uwaga!
,,SPACER PO WARSZAWIE''
Uczniowie kl.I a wraz z wychowawczynią i rodzicami wybrali się na wirtualną wycieczkę do Warszawy. Mieli możliwość zwiedzania stolicy i poznania ciekawych miejsc.
Wychowawczyni zaprosiła również swoich uczniów do udziału w KLASOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM- ,, Stolica Polski''. Uczestniczyło w nim 17 uczniów z klasy i mama jednego z nich, P. Katarzyna Rucińska.
Każdy swój wiersz zinterpretował i zaprezentował koncertowo.Wszyscy biorący udział
w konkursie zostali zwycięzcami i otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.Konkurs dał możliwość wszystkim zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich,
a jednocześnie sprawił, że stolica Polski- Warszawa stała się bliższa naszym sercom.Wych. klasy - Grażyna Kuryk
Cztery Pory Roku- Zimowe spotkania''
Uczniowie z kl. 1 ,,a'' godnie reprezentowali naszą szkołę w konkursie plastycznym organizowanym przez Biuletyn Informacyjny Zespołów Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich ,, Uroczysko''.
Dzieci miały niezwykle przyjemne zadanie do wykonania.Podczas zimowego spaceru musiały zaobserwować , a później uwiecznić na zdjęciu lub w pracy plastycznej ślady zwierząt. Nasi mali przyrodnicy postanowili również odkryć tajemnicę pięknej natury i sprostać temu zadaniu. Wykonały przepiękne dzieła plastyczne, które zostały docenione i wyróżnione wśród 100 nadesłanych prac.
Wśród osób nagrodzonych znaleźli się ci uczniowie , którzy brali udział w konkursie:
Maja Jakubowska, Oliwia Słowik, Zosia Skarżyńska, Jaś Dremo, Marcel Ruciński i Olek Ćwik.
Wszyscy zostali nagrodzeni i otrzymali pamiątkowe upominki.
Wychowawczyni klasy: Grażyna Kuryk
WIWAT MAJ, TRZECI MAJ!
3 maja obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalona 3 maja 1791 roku konstytucja była pierwszą ustawą zasadniczą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była też pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.
Konstytucja 3 Maja uchwalona została 3 maja 1791 roku. Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Likwidowała wady wcześniejszego systemu politycznego, takie jak instrukcje poselskie, konfederacje, polityczne zróżnicowanie mieszczan i szlachty, „liberum veto” i wolną elekcję.
Konstytucja wprowadziła trójpodział władzy. Władzę ustawodawczą stanowił dwuizbowy Sejm. Decyzje miały zapadać zwykłą większością głosów. Kadencja Sejmu trwała 2 lata, posiedzenia zwoływane były w razie potrzeby. Władzę wykonawczą przyznano królowi wraz z Radą, tzw. Strażą Praw, złożoną z prymasa i 5 ministrów: policji, pieczęci, interesów zagranicznych, wojny i skarbu.
Konstytucja 3 Maja miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która jeszcze 150 lat wcześniej była jedną z największych potęg europejskich i największym krajem w Europie.
W 1791 roku wydarzenia na świecie stworzyły atmosferę sprzyjającą reformatorom. Sąsiedzi Polski byli zbyt zaangażowani w wojny i w rozwiązywanie wewnętrznych konfliktów, aby ingerować w Polsce. Największe możliwości reform otworzył Sejm Czteroletni obradujący w latach 1788 – 1792.
Zwolennicy Konstytucji, w obawie przed groźbą użycia siły przez Stronnictwo Moskiewskie, przyspieszyli termin obrad nad dokumentem o dwa dni, korzystając z faktu, że główni oponenci nie powrócili jeszcze z wielkanocnej przerwy świątecznej. Obrady i przyjęcie Konstytucji odbyło się w warunkach zamachu stanu. Wielu posłów przybyło wcześniej w tajemnicy, a miejsce obrad (Zamek Królewski w Warszawie) był strzeżony przez Gwardię Królewską i oddziały wojskowe pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego. Projekt uchwalenia nowej ustawy wywołał żywe protesty opozycji sejmowej.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) ustawą zasadniczą. Mamy więc jako Polacy olbrzymi powód do dumy.
Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, zanim została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej w 1792 r.
Mimo rozbiorów, pamięć o konstytucji pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. Konstytucję 3 Maja uznaje się za ukoronowanie wszystkiego co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku Święto Konstytucji 3 maja było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe w II Rzeczypospolitej.
Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a w komunistycznej Polsce, zastąpione obchodami Święta 1 Maja. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja znów należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt państwowych.
Bilet powrotny do biblioteki
Uczniowie otrzymują bilety powrotne do biblioteki, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek oraz legenda.
W zależności od upodobań:
- Uczeń wypożycza książkę z biblioteki. Na odwrocie zapisuje tytuł książki i rysuje ikonkę odpowiednią dla przeczytanej książki
- Bilet działa jak kupon rabatowy. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę
z danej kategorii. Na odwrocie zapisuje tytuł książki i rysuje ikonkę odpowiednią dla przeczytanej książki.
Po skasowaniu całego biletu uczeń dostaje nagrodę.
Dziś klasy drugie otrzymaly taki bilet.
Konkurs biblioteki miejskiej
23 kwietnia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Obchodzony w tym roku po raz 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, co drugi młody człowiek nie ma dostępu do jakiejkolwiek zorganizowanej formy edukacji, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie.
Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam.
Tropiciele wiosny
Uczniowie klasy 3A podczas nauczania zdalnego realizowali klasowy projekt edukacyjny „Tropiciele wiosny”. Na zajęciach online z edukacji przyrodniczej, polonistycznej, plastycznej, technicznej i muzycznej były realizowane treści o tematyce wiosennej. Dotyczyły one: zmian w świecie roślin i zwierząt, cech pogody, zwiastunów wiosny, rozpoznawania ptaków przylatujących do Polski, zwierząt budzących się ze snu zimowego oraz wiosennych roślin. Wiosna w tym roku kazała długo na siebie czekać. Próbowaliśmy ją zachęcić do przyjścia śpiewając podczas zajęć online wiosenne piosenki. Kolejne zadanie należało wykonać w ramach zajęć wychowania fizycznego. Polegało ono na wybraniu się z rodziną na spacer po najbliższej okolicy. Podczas spaceru musieli pokonać tor sprawnościowy z wykorzystaniem naturalnych przeszkód. Ostatnim zadaniem było zrobienie zdjęć. Dzieci z klasy 3 A okazały się wspaniałymi tropicielami i obserwatorami. Udało im się uchwycić w swoich obiektywach piękno wiosennej przyrody. Ze zdjęć, które zrobiły powstał wspaniały album. Po zapoznaniu się z materiałem fotograficznym wykonanym przez koleżanki i kolegów z klasy, wykonali wiosenne prace plastyczne i techniczne.
Wszyscy uczniowie uzyskali tytuł TROPICIELA WIOSY oraz dyplom, przesłany drogą elektroniczną.
Wychowawca klasy 3A – Dorota Misztal
,,ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI''- 22 kwietnia 2021r.
W tym roku szkolnym , uczniowie z kl. I a postanowili włączyć się do obchodów tego święta i przyczynić się do ochrony środowiska oraz promować postawy proekologiczne.
Jedna z naszych koleżanek z klasy- Hania Łyskawa udostępniła nam zdjęcia i pokazała, jak ona dba i przyczynia się do poprawy losów naszej planety. Jej postawa jest godna naśladowania.
Hania otrzymała DYPLOM ,,Przyjaciela przyrody - małego ekologa'' oraz nagrodę.
PAMIĘTAJMY, że o naszą planetę Ziemię powinniśmy dbać wszyscy przez cały rok!
Wychowawczyni klasy:Grażyna Kuryk
1
22 kwietnia Dzień Ziemi
najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom.Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żebyście wyszli ze szkoły, wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa
Akcja żonkile - 78. rocznica powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 1943 r. warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybierali śmierć z bronią w ręku. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.
Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB.
19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
opowiadanie J. Bednarek - Historia pewnej ulicy - dla uczniow kl.1-3
Film "Będę pisać" klasy 4-6
"Muranów – Dzielnica Północna"- film dla klasy 7-8
Startujemy w przyszłość
Weź udział w 5. edycji konkursu "Popisz się talentem"!
To największy konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych.
Ostatnie cztery edycje konkursu „Popisz się talentem” to ponad 120 świetnych debiutów literackich, 4 pokonkursowe publikacje i tysiące uczniów zmotywowanych do pisania. Czas rozpocząć jubileuszową, piątą edycję konkursu. Tym razem planujemy literacką wyprawę do przyszłości! Zobacz temat i zachęć podopiecznych, aby chwycili za pióra!
TERMIN 25.04.2021
Archiwum Aktualności