Razem na święta
Sudoku
W tym tygodniu odbyły się w naszej szkole dwie rozgrywki międzyszkolne w Sudoku. Podczas spotkań wyłoniliśmy TROJE mistrzów: Jakub Wal - uczeń SP 3, Anna Maślewska - uczennica SP 4 i Karol Węgrzyn - uczeń SP 2. Wszyscy musieli wykazać się nie lada sprytem - łamigłówki były na wysokim poziomie. Zgodnie z maksymą Kartezjusza "myślę, więc jestem" myślmy, bądźmy, rozwiązujmy zagadki. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i lotności umysłu. Jednocześnie czekamy na kolejne rozgrywki.
Andrzeki 2019
Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Przypadają zawsze 30 listopada. Po ostatniej szalonej nocy nadchodzi adwent, w którym kościół zakazuje urządzania hucznych zabaw.
Z tej okazji organizowane są także u nas w szkole wróżby andrzejkowe, które jak co roku odbywają się w 29 listopada w dzień Świętego Andrzeja.
To doskonała okazja do zabawy, w której biorą udział zarówno dziewczęta jak i chłopcy, starsi i młodsi. W ten wyjątkowy dzień i dzisiaj dużą popularnością cieszyły się zabawy z przebijaniem serduszka szpilką, odkrywanie kubeczków z różnymi przedmiotami, kręcenie butelką oraz losowanie kart w różnych kolorach. To tylko nieliczne zabawy, które wzbudzały dużo śmiechu i przepowiadały nam naszą przyszłość- oczywiście z przymrużeniem oka.
Organizatorki szkolnej zabawy :
M. Wawrzyniak, D. Misztal, A. Kochanowska, L. Filarska.
14
W piekarni
Uczniowie klasy IIIb uczestniczyli w niezwykłej lekcji w piekarni „Patryk”. Dzięki uprzejmości prezesa, pana Krzysztofa Bruzdy, uczniowie mieli możliwość prześledzić proces produkcji pieczywa, zapoznać się z urządzeniami pracującymi w piekarni oraz przeprowadzić wywiady z pracownikami zakładu. Następnie dzieci same przystąpiły do pracy. Własnoręcznie przygotowały bułeczki drożdżowe. Powstało mnóstwo ciekawych wypieków: serduszka, bałwanki, mikołajki, choinki i wiele innych form. Po godzinie sześć pełnych, pachnących kartonów z własnoręcznie przygotowanych wypieków trafiło do naszej klasy. Było pysznie i słodko. Mniam, mniam… Smacznego!
Spotkanie z książką - Seria Kicia Kocia
Kicia Kocia to główna bohaterka serii książek. Ich autorką jest Anita Głowińska, specjalizująca się w powieściach dla najmłodszych. „Kicia Kocia” zyskała popularność dzięki naukom, jakie niesie młoda kotka wraz ze swoimi przyjaciółmi (Packiem, Adelką i Juliankiem). W spotkaniu z książka wzięły udział: klasy oddziału przeszklonego oraz klasa 1a i 2a. Najmłodsi czytelnicy naszej biblioteki mieli poznać ciekawą serię książeczek oraz zadać pytania i zrobić sobie zdjęcie z sympatyczną bohaterką.
28
AKTYWNI BŁĘKITNI
W związku z przystąpieniem naszej szkoły do projektu AKTYWNI BŁĘKITNI zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w następujących konkursach:
1. konkurs fotograficzny (listopad-maj), „Woda wokół nas w różnych porach roku”
- konkurs plastyczny (styczeń -luty) „Jak wyglądałaby Ziemia gdyby zabrakło na niej wody?” Format A3,technika dowolna.
- konkurs na wierszyk o wodzie oraz konkurs na hasło promujące oszczędzanie wody (grudzień)
Hasła, wierszyki, prace plastyczne i zdjęcia przynosimy do p. Małgorzaty Bogdańskiej, p. Marleny Białozór lub p. Ewy Kamińskiej.
DZIEŃ BEZ TELEFONU KOMÓRKOWEGO
27 listopada odbyła się trzecia akcja ,,Dzień bez telefonu" w naszej szkole. Tego dnia uczniowie na przerwach mogli grać w matematyczne gry planszowe oraz duże szachy. Ciekawą atrakcją okazały się również dyktanda graficzne oraz matematyczne kodowanie. Celem takich działań jest ukazanie, iż praca w grupie, planszówki, czy rozmowy z kolegami są atrakcyjniejszą formą spędzania przerwy, niż granie w gry na telefonie. Dziękujemy tym, którzy przyłączyli się do akcji, podjęli wyzwanie i wytrzymali jeden dzień bez telefonu!
Pozytywna Uwaga
Konkurs plastyczny „Odnawialny sposób na smo(k)ga”.
Zapraszam dzieci z przedszkoli i uczniów szkół podstawowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego do udziału w konkursie plastycznym „Odnawialny sposób na smo(k)ga”. Przedmiotem konkursu jest stworzenie pracy plastycznej, ukazującej wybrany przez autora sposób walki ze smogiem, uwzględniający wykorzystanie zasobów odnawialnych źródeł energii: słońca, wiatru, geotermii, wody, biomasy. Na konkurs można zgłaszać prace wyłącznie formatu A3, wykonane indywidualnie, samodzielnie, dowolną techniką (oprócz form przestrzennych.
- Prace i formularz zgłoszenia należy przesłać do 12 grudnia 2019 r. na adres: Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna sp. z o.o. , ul. Kościuszki 37A
10-503 Olsztyn z dopiskiem „Smo(k)g
Wyniki I Wielkiego Dyktanda Dwójki - 15.11.2019 roku
Laureaci w Kategoriach wiekowych :
1. Klasy II - III: I miejsce zajęły uczennice kl. III b Zuzanna Sztramska i Emilia Niewiadomska.
2. Klasy IV - VI: I miejsce zajęła uczennica kl. Va Wiktoria Nosewicz.
3. Klasy VII - VIII i dorośli: uczennica kl. VIII b Nikola Gurzyńska
oraz pani Teresa Kluczkowska - nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie, oraz Sebastian Radzimiński - absolwent Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie.
Nagrodę specjalną komisja konkursowa przyznała mł. asp. Piotrowi Koterwas pracownikowi Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie za bardzo dobry wynik oraz pomoc w organizacji Dyktanda.
Za wsparcie dziękujemy również Przewodniczącej Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza pani Justynie Ignaczak .
Wszystkim uczestnikom konkursu: uczniom, nauczycielom, przedstawicielom instytucji współpracujących z naszą placówką, rodzicom i przyjaciołom szkoły gratulujemy i zapraszamy
do udziału w kolejnej edycji Dyktanda. Życzymy wielu przyjemnych doznań w odkrywaniu ortograficznych tajemnic języka polskiego.
19
Pamiętaj!
Jesień w Przedszkolu „Radość”
Pod takim hasłem dnia 14 listopada miało miejsce spotkanie dzieci z przedszkola „Radość” z uczniami klas najmłodszych naszej szkoły. Smutny czas jesieni rozjaśniły swoją energią i entuzjazmem wykonując i inscenizację wierszy o tematyce jesiennej, znanych autorów: Cz.Janczarskiego, M. Kownackiej i L. Krzemienieckiej. Akrobacje figlarnego jeżyka wzbudziły największy aplauz i podziw dzieci. Pięknie dobrane piosenki wzbogaciły występ a piosenka „Szyszunia dance” zachęciła do tańca i powstania wszystkich z miejsc. Szczególne podziękowania dla współpracujących : Magdy Sikorskiej, Lidii Filarskiej i Doroty Misztal wraz z uczniami kl. 2 a. Koordynator: A.Kochanowska
1
Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze
„Daleko, daleko, za górą, za rzeką, za zielonym borem, za modrym jeziorem, w pobliżu rozstaju, w sąsiedztwie ruczaju stał niegdyś pałac, a obok pałacu – ogród, a obok ogrodu – droga, która prowadziła nie wiadomo skąd i nie wiadomo dokąd…” Tak zaczyna się klechda sezamowa Bolesława Leśmiana pt. O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze. Baśń jest arcydziełem literatury dziecięcej i zachwyca kolejne pokolenia pięknem języka, którym została opowiedziana, niezwykłymi przygodami i hipnotyzującą, poetycką aurą. Bolesława Leśmiana zainspirowały tajemnicze baśnie arabskie. Nadał im własny, poetycki styl opowieści i indywidualny, niepowtarzalny język. Jerzy Ficowski uważał Leśmiana za jednego z „największych mitologów polskiej literatury, a przede wszystkim za człowieka obdarzonego arcywyobraźnią.”
Ten spektakl obejrzały klasy VII Ai VA 12 listopada klasy. Po spektaku uczniowie uczestniczyli również w warszatatach teatralnych.
1
Jesteśmy Polakami i pamiętamy „skąd nasz ród”.
11 listopada 2019r.był dniem niezwykle uroczystym, bliskim sercu każdego Polaka. Upamiętnił rocznicę odzyskania niepodległości w 1918r. po 123 latach niewoli.
Cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza jak co roku z wielkim zaangażowaniem i prawdziwą przyjemnością przygotowywała się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Zadbaliśmy o odświętny wygląd szkoły, biało- czerwone elementy w ubraniach uczniów i nauczycieli. Czciliśmy rocznicę niepodległości na różne sposoby. W tegorocznych listopadowych wędrówkach po kartach historii nie zabrakło uroczystości poważnych, skłaniających do zadumy i refleksji. Aby obchody nie były konwencjonalne, włączyliśmy również wydarzenia zachęcające do zabawy i radości.
Na początku listopada, w ramach akcji MEN „Szkoła Pamięta”nasi uczniowie z nauczycielami odwiedzili wiele miejsc poświęconych pamięci bojowników o wolność i niepodległość. Między innymi zapalili znicze przy Pomniku Bohaterom Walk o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur w Olsztynie, uczcili też pamięć Patrona Szkoły Gustawa Gizewiusza i Tadeusza Kościuszki, bojownika o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych. Odwiedzili też groby Jadwigii Adolfa Tetzlaffów, zasłużonych patriotów dla Ziemi Ostródzkiej, oraz Witolda Rutkiewicza wieloletniego dyrektora SP 2 w Ostródzie.
8 listopada odbył się uroczysty apel okolicznościowy. Grupa teatralna uczniów przygotowana przez p. J. Pęzińską, p. M. Golan i p. P. Błaszkiewicza zaprosiła publiczność w podróż słowno- muzyczną poświęconą historii od czasów rozbiorów i zniewolenia, poprzez liczne powstania, aż do wybuchu I wojny światowej , zakończonej klęską zaborców i odrodzeniem się państwa polskiego. Moc emocji i wzruszeń wzbudziły recytowane piękne wiersze patriotyczne. Były wśród nich utwory K.K. Baczyńskiego, M. Konopnickiej, J. Mączka, E. Słońskiego. Podniosłą atmosferę dopełniły pieśni narodowe, wśród których nie mogło zabraknąć tej wyjątkowej, co tak pięknie tłumaczy słowo wolność - „Uwięziony ptak”. Usłyszeliśmy również najstarszy hymn polski- „GaudeMater Polonia”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się inicjatywa wspólnego odśpiewania czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. To była kontynuacja ubiegłorocznej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Tym razem pod hasłem- „Szkoła do Hymnu”.
Po raz pierwszy w naszej szkole najmłodsi uczniowie, dla których słowo patriotyzm to bardzo trudne pojęcie, mieli okazję po swojemu wyrazić umiłowanie ojczyzny. Specjalnie dla nich p. E. Jarzynka i Z. Zaleska przygotowały propozycję Pokazu Mody w barwach narodowych. 8 listopada w sali gimnastycznej, w obecności rodziców, swoich kolegów, koleżanek i nauczycieli 45 modelek i modeli zaprezentowało imponujące biało- czerwone kreacje. Byli wśród nich piłkarze, pielęgniarki, powstańcy, królowe a także Czerwony Kapturek. To była nie tylko wspaniała zabawa, doskonała forma integracji ale również wspaniała lekcja patriotyzmu. W trakcie pokazu dzieci chętnie i bezbłędnie odpowiadały na pytania dotyczące symboli narodowych. Z ogromną radością odśpiewały wspólniez publicznością cztery zwrotki hymnu narodowego. Całość poprowadziła p. Ewa Jarzynka , a oprawę muzyczną zapewnił p. P. Błaszkiewicz.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości dostarczyły naszej społeczności wiele radości i wzruszeń. To były piękne lekcje patriotyzmudające poczucie wspólnoty i tworzące wyraz dumy z bycia Polakiem, ale również Europejczykiem i obywatelem świata.
Temat „Ojczyzna i patriotyzm” zakończymy 15 listopada projektem „ Dwójka pisze I Wielkie Dyktando”. Dla wszystkich uczniów i osób chętnych stwarzamy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności ortograficznych i językowych.
Zofia Zaleska
2817
DZIEŃ BEZ TELEFONU KOMÓRKOWEGO
Ostatnia środa miesiąca to w naszej szkole dzień bez telefonu komórkowego. 30 października, po raz drugi
w tym roku szkolnym, braliśmy udział w tej akcji. W czasie przerw uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach zespołowych, kształtując swoje umiejętności społeczne w kontaktach z rówieśnikami, zamiast wpatrywać się w ekrany telefonów. Dzięki grom planszowym uczniowie rozwijali logiczne i matematyczne myślenie, ćwiczyli koncentrację i spostrzegawczość. Dzieci na świetlicy szkolnej przygotowały zawieszki na szyję: znaki zakazu korzystania z telefonów. Bardzo fajną atrakcją okazała się gra w gumę – jakże popularna w czasach naszego ( nauczycieli i rodziców) dzieciństwa.Cieszy nas tak duże zainteresowanie uczniów i włączenie się we wspólną zabawę. Udowodniliśmy po raz kolejny, że można żyć bez telefonu i aktywnie spędzać czas!
6
Szkoła pamięta
25.10.2019r. uczniowie naszej szkoły w ramach akcji MEN ,,Szkoła Pamięta" zapalili znicze przy pomniku Patrona Szkoły Gustawa Gizewiusza i Tadeusza Kościuszki bojownika o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych. Odwiedzili też groby Jadwigi i Adolfa Tetzlaffów - zasłużonych dla Ziemi Ostródzkiej oraz Witolda Rutkiewicza wieloletniego dyrektora SP2. Ten dzień był czasem zadumy o przemijaniu, ale też przypomnieniem o zasługach postaci związanych z historią naszego miasta i kraju oraz konieczności pielęgnowania pamięci o nich.
A choć ich życia płomień zgasł,
To myśli o nich
Są przecież w nas. - Maria Czerkawska10
Las to oaza spokoju.
Korzyści jakie przynosi leśna wędrówka można mnożyć w nieskończoność. Przede wszystkim jednak to odskocznia od pośpiechu codzienności, zgiełku i tłumów. Las to oaza spokoju, w której chcąc- nie chcąc odpoczywamy nabierając pozytywnej energii.
Dla uczniów klasy 5 A wyprawa do lasu w Dobrocinie zostanie na długo w pamięci. Zajęcia edukacyjne o lesie zainteresowały wszystkich. Obserwowali przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Poznali warstwową budowę lasu. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Zasadzili trzy kasztanowce. Podziw wzbudziła potężna lipa, która udało się objąć dopiero 15 osobom. Kolejna wycieczka wiosną
8
Archiwum Aktualności