• MAJOWE ŚWIĘTA POLAKÓW

• Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski.

1 MAJA

1 maja –  Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

2 MAJA

2 maja - Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

3 MAJA

3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.                                                            Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

• Dzień Ziemi w dwójce

•  Uczniowie z klasy 7a, 4a i 4 b wzięli udział w webinariach o tematyce ekologicznej. Klasa siódma wysłuchała wykładu nt. Jak odbudować swoje więzi z przyrodą i uczyć się miłości i szacunku do niej a klasa czwarta nt. Droga do lasu. Dzień Ziemi zakończył się marszem ekologicznym ulicami Olsztyńską, Placem Tysiąclecia i Mickiewicza . Uczniowie nieśli transparenty z hasłami ekologicznymi i rozdawali mieszkańcom Ostródy ulotki nt sposobów ochrony naszej planety.

Zajęcia w klasach 8

Dbać o naszą planetę możesz i powinieneś nie tylko wtedy, gdy wypada DZIEŃ ZIEMI, ale także przez cały rok.  Warto to robić, aby pozytywnie wpłynąć na otaczające nas środowisko. Jeśli i Ty życzysz sobie czystej planety, postaraj się o nią należycie dbać. W tym dniu uczniowie kl. 2a wybrali się na cmentarz,, Polska Górka'', aby przyłączyć się do wspólnej  akcji i zadbać o niebieską planetę.

Wychowawczyni  klasy

Grażyna Kuryk

• Wielkanocne zabawy w 1 A

• Dzisiaj zajączek przygotował dla dzieci z klasy 1a niespodziankę. Żeby ją odnaleźć dzieci musiały odszukać kartki z zadaniami do wykonania

•  Święto Chrztu Polski
          • Święto Chrztu Polski

•  14 kwietnia jest świętem państwowym pod nazwą Święto Chrztu Polski, które zostało wprowadzone ustawą z dnia 22 lutego 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 656) o ustanowieniu Święta Chrztu Polski.

Przyjęcie przez Mieszka I chrztu w roku 996 zapoczątkowało proces chrystianizacji Polski, a co za tym idzie włączenie państwa polskiego do grona chrześcijańskich nowoczesnych krajów oraz szybkiego rozwoju i wzrostu znaczenia wśród państw Europy.

• „Sprzątamy dla Polski”,

•  W całej Polsce w piątek, 22 kwietnia br. prowadzona będzie akcja sprzataniana.  Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Przedsięwzięcie organizuje Stowarzyszenie „Dla Polski”. Do udziału w inicjatywie organizatorzy zapraszają także młodych udźców z Ukrainy.Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.

• Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej

• Dziewczyny z klasy 8A wygrały Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej. Zawody odbyły się w Morągu. Skład naszej drużyny: Jastrzębska Edyta, Kacała Amelia, Rodzik Sandra, Siejk Anastazja, Staszyńska Roksana, Szudzińska Agata, Misiowiec Patrycja, Dias Emilia, Matczak Zofia. Dziewczyny wywalczyły awans do Mistrzostw Rejonu. Pozdrawiam.

• Na ratunek Poli

• Młoda dziewczynka imieniem Pola znalazła się w niebezpieczeństwie. Na całe szczęście w porę otrzymała pomoc i wsparcie od policjantów, którzy znaleźli się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie…

Jak każde dziecko, tak i Pola to dziewczynka, na którą czyha sporo zagrożeń i niebezpieczeństw. Dlatego tak ważne jest, by prewencyjnie poznawać schematy tych zagrożeń i skutecznie im przeciwdziałać edukując najmłodszych.

Projekt „Na ratunek Poli” zainicjowany został  przez Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie podinsp. Marcina Danowskiego oraz Burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka.Materiały otrzymała również nasza szkola

• Laureaci konkursu

• 31 marca  na ostródzkim zamku, podczas konkursu wiedzy pożarniczej.

Aleksandra Nowikewicz zajęła pierwsze miejsce,

a Marcin Bors drugie.
            Obydwoje są z klasy 4a i obydwoje awansowali do kolejnego etapu. Turniej powiatowy odbędzie się w drugiej połowie kwietnia. Sedrecznie gratulujemy :))