• Młodzieżowa Rada Miasta

• Celem powołania młodzieżowej rady gminy/miasta jest przede wszystkim włączenie młodzieży w procesy podejmowania decyzji, które dotyczą młodych osób oraz ich najbliższego otoczenia. Rada ma reprezentować młodych mieszkańców i mieszkanki gminy/miasta, ale również prowadzić działania na rzecz upowszechniania wśród nich idei samorządności i kształtowania postaw obywatelskich. Zakres celów, jakie może realizować młodzieżowa rada gminy, jest szeroki, należą do nich m.in.:

• upowszechnianie wśród młodych osób wiedzy o samorządzie terytorialnym,
            • włączenie młodzieży w procesy konsultacyjne,
            • dostarczenie młodzieży narzędzi i wiedzy o uczestnictwie w debacie publicznej,
            • udział młodzieży w procesach kształtowania lokalnych polityk, ze szczególnym uwzględnieniem polityki młodzieżowej,
            • budowa świadomości obywatelskiej,
            • zwiększanie zaangażowania w procesy tworzenia projektów i inwestycji pod kątem młodych mieszkańców i mieszkanek gminy/miasta,
            • inicjowanie działań na rzecz młodzieży,
            • kształtowanie postaw dotyczących samorządności
              ​​​​​​​.
              Zarzadzenie_Nr_1712022.pdf
        • Odwrócony mentoring

•  w naszej szkole ? Oczywiście !!! Dziś młodsi uczniowie dzielili się wiedzą i doświadczeniem ze swoimi starszymi kolegami. Uczniowie Pani Iwony Jaworskiej- Gapskiej zaprezentowali swoje umiejętności kodowania kolegom z klasy 2c. Pomógł im w tym robot Photon. Warto pamiętać, że edukacja może być dwukierunkowa – wystarczy tylko umiejętnie korzystać z potencjału zespołu.

• Bo w ruchu już teraz rozumiemy się doskonale!

• 30 września klasa I b  obchodzić będzie Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD). To wielkie, międzynarodowe święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet Ameryki Południowej, Afryki i Azji! W poprzedniej edycji ESSD wzięły udział blisko 2 mln uczniów z blisko 4 tys. szkół w 38 krajach na całym świecie!

ESSD zachęca do wspólnego spędzania czasu na zabawie, przy jednoczesnej promocji aktywności fizycznej. tematem  przewodnim w Polsce jest integracja kulturowa dzieci polskich i ukraińskich. W tym dniu uczniowie dzięki RUCHOWEMU PLANOWI LEKCJI będą mogły wzajemnie uczyć się o swoich krajach - ich kulturze, języku i geografii.

Akademia Krokieta i Lamy przygotowała gotowy zestaw filmów z edukacją ruchu, przeznaczony dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.

To zbiór czterech filmików edukacja ruchu:

·  #ESSD2022 - LEKCJA 0 - integracja w ruchu | pokaż coś o sobie (https://youtu.be/KvBcmcEsEbA)

·  #ESSD2022 – LEKCJA 1 - zdobywanie wiedzy | polsko - ukraińska przygoda ruchowa (https://youtu.be/j2dIp4metEg)

·  #ESSD2022 - LEKCJA 2 - utrwalanie wiedzy | symbole polskie i ukraińskie (https://youtu.be/-iTf5HDd_Qw)

·  #ESSD2022 - LEKCJA 3 - ruchowy quiz | Polska i Ukraina - Jak dobrze się znamy? (https://youtu.be/3N3gMTGsfU8)

Już kilka minut aktywności w czasie zajęć pobudza mózg do pracy, przez co dzieciom łatwiej się skupić i zapamiętać przerabiany materiał?!

Bo w ruchu już teraz rozumiemy się doskonale!

#ESSD2022 #ESSDPoland #BeActive #edukacjawruch

• Nauka przez zabawę

• Dzisiaj klasa 1a p. Iwony Jaworskiej-Gapskiej pracowała z robotem. Najpierw w Genial.ly dzieci zapoznały się z kodowaniem, a następnie wyznaczały drogę, którą Photon miał do pokonania.Robot będzie pomagał uczniom kształtować kompetencje emocjonalne, rozwijać myślenie komputacyjne i programować w językach Scratch, MakeCode.

•  GOŚĆ  W 2 B
          • GOŚĆ W 2 B

• Klasa 2b gościła Pana Krzysztofa, który jest ratownikiem medycznym, a także tatą Mai - naszej koleżanki z klasy. Dowiedzieliśmy się, czym jest resuscytacja, jak przeprowadzić sztuczne oddychanie oraz masaż serca. Poznaliśmy rękoczyn Heimlicha, działanie defibrylatora, a także nauczyliśmy się ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. To było wspaniałe szkolenie!!! Bardzo dziękujemy Panu Krzysztofowi!!!

• „Jedną kropkę Vashka postawiła,

a pani jej pracę w ramki włożyła.

I od tej pory Vashka opowiada,

że każdy jakiś talent posiada”.

Wiersze recytowali uczniowie klasy 4 b (Nikola Górska, Ewa Kacała, Emilka Shan, Marysia Nerszewicz, Ania Skrzypczyńska i Dawid Szymczak).

Klasa 1 a - pani Iwony Jaworskiej-Gapskiej, 2 c - pani Ewy Pawłowskiej oraz cztery uczennice klasy 4 b przygotowały najnowsze trendy, jakie będą obowiązywać w okresie wiosna-lato 2023 roku.

Co tam kolekcje Valentina, Christian Louboutin czy Balmain.

Najnowsze trendy przygotowali:

-uczniowie klasy 1 a - pani Iwony Jaworskiej-Gapskiej, -2 c - pani Ewy Pawłowskiej, -cztery uczennice klasy 4 b,

jakie będą obowiązywać w okresie wiosna-lato 2023 roku.

W rytm muzyki uczniowie przedstawili pokaz swojej kolekcji z okazji DNIA  KROPKI.

• 8b w Czerwonej Karczmie

• Klasa 8b 13 września cieszyła się urokami złotej jesieni w szkole pod chmurką.Gościliśmy w leśniczówce Czerwona Karczma. Dziękujemy za cenną lekcję kontaktu z naturą.

• 9.09.2022 - wycieczka klasy 8a i 7b

• W Obesrwatorium astronomicznycznym w Truszczynach  uczestnicy wycieczki wysłuchali wykladu : Noc planet oraz obejrzeli  film dokumentalny o twórczości Stanisława Lema. Szkoda, ze pogoda nie pozwolila na obejrzenie przez teleskop Słońca. Wiele zabawy mielismy w Hulllo.  Centrum Hullo to wyjątkowe miejsce, które poprzez edukację, sport i rekreację umożliwia realizację pasji. Scianka wspinaczkowa i wirtualna rzeczywistośc bardzo podobala się wszystkim. Niektórzy pokonali własne lęki i wspięli na na wyskość10 metrów.